Disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC)

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A disszeminált intravaszkuláris koaguláció egy ritka, életveszélyes állapot, mely megakadályozza a normális véralvadást. A betegség fokozott véralvadással kezdődik, ahol a kialakuló vérrögök megakadályozhatják a vér áramlását, elzárhatják a vér útját a test szerveitől. A fokozott véralvadás felhasználhatja a vérlemezkéket és az alvadási faktorokat, ennek következtében pedig fokozott vérzés léphet fel.

A DIC súlyos állapot, mely akár halálhoz is vezethet. Ha nem csillapodó vérzést tapasztal, azonnal menjen az ügyeletre vagy hívja a mentőket!

A disszeminált intravaszkuláris koaguláció okai

Mikor a normál véralvadásban szerepet játszó proteinek túl aktívvá válnak, az DIC-et okozhat. Fertőzés, súlyos trauma (pl. agysérülés, zúzódásos sérülés), gyulladás, műtét és rákos megbetegedés is hozzájárulhat az állapot kialakulásához.

A DIC kevésbé gyakori okai a következők:

A DIC kockázati tényezői

A DIC kockázata fokozott, ha a közelmúltban az alábbi állapotok közül valamelyiken átesett:

  • műtét
  • szülés
  • befejezetlen vetélés
  • vérátömlesztés
  • érzéstelenítés
  • szepszis vagy bármiféle gombás vagy bakteriális vérmérgezés
  • rákos megbetegedések bizonyos fajtái, különösen egyes típusú leukémiák
  • súlyos szöveti károsodás, például fejsérülés, égési sérülés,
  • májbetegség

A DIC tünetei

A DIC leggyakoribb tünete a test több pontjából való vérzés. A nyálkahártya (száj, orr) vérzése, de más, külső területeken is előfordul a vérzés. Ezenkívül a DIC belső vérzést is okozhat.

Egyéb tünetek:

  • vérrögök
  • csökkent vérnyomás
  • véraláfutás
  • rektális vagy vaginális vérzés
  • piros kiütések a bőr felszínén

A vérrög bárhol kialakulhat, tünete függ attól, hogy artériát vagy vénát érint-e, illetve attól, hogy melyik szerv vagy testrész érintett. Gyakrabban alsó végtagi trombózis, vagy belső szerv vénájának trombózisa, vagy az agy artériájának elzáródása alakul ki.

Rákos megbetegedés esetén a DIC általában lassabban alakul ki, és ilyenkor a vénákban történő vérrögképződés sokkal gyakoribb, mint a túlzott vérzés.

Komplikációk

A DIC, különösen, ha nem megfelelően kezelik, komplikációkat okozhat. A vérrögök megakadályozhatják, hogy a szervekhez megfelelő mennyiségű oxigén jusson, ami potenciálisan szervkárosodáshoz vezethet. További komplikáció lehet a végtagok és szervek oxigénhiánya, a stroke és az erős vérzés, mely akár halálos is lehet.

Hogyan diagnosztizálják a disszeminált intravaszkuláris koagulációt?

A DIC diagnosztizálásához több tesztet is elvégeznek, melyek a vérlemezkék, az alvadási faktorok és más vérkomponensek szintjét mérik. Nem létezik standard eljárás, ám az orvos, ha DIC-re gyanakszik, általában az alábbi teszteket végezteti el:

A DIC kezelése attól függ, hogy mi okozza a betegséget

Az alvadási probléma kezelésére lehet, hogy véralvadásgátló készítményt kap, hogy azzal csökkentsék vagy megelőzzék a vérrögképződést. Ugyanakkor a véralvadásgátló készítmények nem használhatók, ha a vérlemezkék száma súlyosan alacsony vagy a beteg túlzottan vérzik.

Az akut DIC kórházi – gyakran intenzív osztályon történő – kezelést igényel, mely során az okozó alapbetegség kezelése mellett megpróbálják fenntartani a szervek normális működését.

Transzfúzióra a hiányzó vérlemezkék pótlása érdekében lehet szükség. Plazmatranszfúzióval a hiányzó véralvadási faktorok is pótolhatók.

Hosszú távú kilátások

A beteg kilátásai attól függőek, mi okozza a DIC-et. Ha a kiváltó ok korrigálható, gyógyítható, akkor a DIC is megoldódik. Ellenkező esetben a DIC életveszélyes állapot lehet.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, healthline.com
Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Mucsi Orsolya

Dr. Mucsi Orsolya

Belgyógyász, Hematológus

Budapest

Cikkajánló