Hematológia
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A véralvadás bonyolult, összetett folyamat, melynek elemei mind szükségesek ahhoz, hogy a szervezetben ne jöhessen létre vérzés, vagy ha keletkezett, akkor hamar elállhasson.
A téma cikkei |
2/1 Kóros vérzéshajlam 2/2 Vérzékenységet okozó zavarok |
A véralvadás rendellenességei miatt a betegek legtöbbször konkrét vérzéses panasszal keresik fel orvosukat (pl. orrvérzés), máskor az orvos veszi észre a jeleket, mint a bőrön kialakult bevérzések, véraláfutások.
A kivizsgálás folyamán tisztázni kell, hogy a vérzéses jelenségek milyen okokra vezethetők vissza: a vizeletben található vér oka lehet például egyszerű felfázás során kialakult húgyhólyaggyulladás, a térdben található vérömleny visszavezethető sportsérülésre, a véres széklet oka lehet aranyér, stb.
A vérzéses folyamatok, leginkább az egyéb szervrendszerek kórállapotai kapcsán alakulnak ki. A vérzéses panaszok jellegéből a szakember már következtethet arra, hogy a vérzési folyamat mely pontján lehet a kóros állapot.
A normális véralvadás két egymás után következő folyamat eredménye: a kezdeti történésekben az érfal és a vérlemezkék (trombociták) vesznek részt. A trombociták a vér azon sejtes elemei, melyeknek kulcsszerepe van a véralvadási folyamatban.
Az elsődleges véralvadás. Az ér egy esetleges sérülésre illetve folytonosságának megszakadására úgy reagál, hogy a falában található simaizom elemek összehúzódása, szűkíti az érfalon kialakult folytonossági hiányt, azaz a vérzés mennyisége csökken.
![]() |
Vörös- és fehérvérsejt |
Az érösszehúzódással párhuzamosan a trombociták a sérülés helyén tömörülnek, aggregátumot képeznek, mely mint egy dugó, eltömíti az érfalon keletkezett nyílást (ezt hívjuk fehér trombocitathrombusnak). A folyamatot elsődleges véralvadásnak nevezzük.
A másodlagos véralvadás. A folyamat második fázisa során a plazmában (a vér sejtes elemektől mentes része) lévő komponensek (úgynevezett faktorok) aktiválódnak, egymáshoz kapcsolódnak, végül a plazmában található fibrinogén nevű fehérje fibrinné alakul.
A fibrin szerepe, hogy hálót alkosson a sérülés helyén. Ebben a hálóban további trombociták akadnak fenn, így egy második thrombus alakul ki, mely szintén az érfalon keletkező sérülés fedésére szolgál. A véralvadási faktorok működéséhez a K-vitamin megfelelő mennyisége szükséges.
Az ép szervezetben normálisan is keletkezik kis mennyiségű fibrin, melyet az úgynevezett fibrinolitikus rendszer azonnal lebont. A folyamat neve fibrinolízis. A véralvadás után a thrombust ugyanez a rendszer oldja fel, hogy a sérült érben a keringés újra a normális állapotba térhessen vissza.
A fibrinolízis másik nagyon fontos szerepe, hogy a kialakult véralvadást lokalizálja, ne engedje, hogy az a szervezet egyéb helyein is beinduljon, elzárva ezzel az egészséges ereket.
A fibrinolitikus rendszert számos egyéb anyag aktiválhatja, illetve gátolhatja is. Ezek kutatása jelentős szerepet játszik napjaink thrombózis ellenes terápiájában.
A véralvadás-fibrinolízis igen sérülékeny rendszer: elsősorban rendkívüli összetettsége, a tényezők nagy száma miatt.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Előző oldal | | 2/1 | | 2/2 Vérzékenységet okozó zavarok |
Nagyothallás
Dr. Zsuga JuditMi okoz nagyothallást? Hogyan alakul ki? Mik a rizikófaktorok? Miért kell orvoshoz fordulni?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
A hideg agglutinin betegség
A hideg agglutinin betegség az autoimmun hemolitikus anémiákhoz tartozó kórkép. Egy szerzett betegség, melynek az a háttere, hogy valamilyen kiváltó tényező hatására a vérben keringő vörösvértestek felszínén lévő I-antigén ellen antitestek alakulnak ki.
Plazmaadás - Tények és tévhitek
Habár az emberi vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszerek készülnek, mégis rengeteg, az új plazmaadókat elriasztó, így a betegellátás szempontjából káros, a plazmaadást és a plazmaadókat támadó valótlan tartalmú hír kering a világhálón.
Alacsony trombocita érték - Mi okozza?
Az elmúlt napokban vérvételen voltam, ahol valami gondot találtak a trombocita szám értékével, értékelhetetlen lett. Szeretném pontosan megtudni, melyik szerv működési zavara okozhatja ezt a lehetséges problémát? Összefügg-e a vér sűrűségével, vagy komolyabb betegség merülhet-e fel? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
A TTP okozta panaszok
A TTP, azaz a trombotikus trombocytopenias purpura egy vért érintő betegség, amelyben a vérlemezkék elhasználódnak az erekben kialakuló kis vérrögök miatt. Az esetek többségében a betegség oka nem ismert.
Alacsony trombocitaszám terhesség alatt - Mit jelent?
Várandósság alatt több eltérés is előfordulhat a laboreredményeknél, melyek aggodalommal töltik el a kismamákat. Ilyen például a trombociták normálisnál alacsonyabb mennyisége, ami általában kezelésre szorul. Hogy mit kell ilyenkor tenni, azt dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője árulta el.
Trombocitopénia (alacsony vérlemezkeszám)
A vérben átlagosan mikroliterenként 150 000-400 000 (150-400G/l) vérlemezke (trombocita) található. Kóros vérzéses tünet jelentkezhet, ha a vérlemezkeszám 30 000/mikroliter alá esik (<30G/l), de súlyos vérzéssel (akár központi idegrendszeri vérzéssel) járó tünetek általában csak akkor jelentkeznek, ha ez az érték 10 000/mikroliter alatti (<10G/l).
bőrgyógyász, onkológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!