A teljes vérkép vizsgálata
frissítve: 2023.01.26.
A teljes vérkép vizsgálat az általános laboratóriumi vizsgálat része, viszont jelentősége miatt szinte minden speciális esetben is, súlyos állapotban vagy bizonytalan diagnózis esetén is megtörténik elemzése.
Alapvető információt ad a vérben keringő csontvelői eredetű sejtek számáról, fajtájáról és méretbeli jellegzetességéről.
Milyen fő paraméterekről kap információt az orvosa teljes vérkép vizsgálata esetén?
- fehérvérsejtek össz. száma, fajtáinak aránya és abszolút értéke
- vörösvértestek száma, hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC
- vérlemezkék száma, méretbeli megoszlása
Ellenőrizze az eredményeit! Laborérték-kereső
Mikor kér orvosa teljes vérkép vizsgálatot? Milyen főbb eltéréseket észlelhetünk, milyen kórképek esetén jelenhetnek meg ezek?
Mivel a vérképben vizsgáltak alapvető információt adnak nemcsak a vérképzésről, hanem értékeik számos kórképben változnak, ezért gyakorlatilag laborvizsgálat esetén – kevés konkrét kivételtől eltekintve – mindig történik teljes vérkép vizsgálat.
Röviden összefoglalva információt szolgáltat többek között:
- vérszegénységről (ami mindig tünet, keresni kell az okát, így számos kórkép szűrővizsgálata a vérkép)
- vérzés súlyosságáról (ismételve akár annak dinamikájáról)
- vashiányról
- B12-, folsavhiányról
- immunfolyamatok okozta vörösvérsejt-pusztulásról
- tüdőbetegségről
- csontvelői kórképekről, daganatokról
- fertőzésekről, vérmérgezésről
- lázas állapotokról
- gyógyszermellékhatásról
- vérzékenységről
- májelégtelenségről stb.
Hogyan zajlik a vérvizsgálat?
A laboratóriumi vizsgálatok elrendelése mindig az orvos hatásköre. Emiatt (hacsak nem önköltséges magán laboratóriumban vagy magánrendelésen kéri a beteg a vizsgálatot) a vizsgálat az orvos döntésére készül el. Háziorvosi alapellátásban és a sürgősségi ellátásban is a rutin laborvizsgálat része, bármely más szakellátás esetén az adott szakorvos rendeli meg a vizsgálatot. (Az alapellátáson kívüli orvosi szakellátás beutalóköteles minden esetben, sokszor előjegyzés alapján is történik az ellátás.)
A vérvétel
Rutin vérkép vizsgálatra is vénás vérből (elsősorban könyökhajlat, szükség esetén kézhát, csukló) történik a vérvétel. A vénás vért egy 3 ml-es alvadásgátlót is tartalmazó kémcsőbe veszik le, majd a helyi laboratóriumban vizsgálják. Az eredmény – laboratóriumtól, illetve attól függően, hogy mikor kerül vizsgálatra a minta – aznap elkészül, ahol erre lehetőség van sürgős esetben akár egy órán belül is. Abban az esetben, ha lényeges eltérést észlelnek a vérképben, már a laboratóriumi orvos is ellenőrzi az eredményt, szükség esetén mikroszkópos vizsgálattal egészíti ki az elemzést. A végső értékelés mindig a pácienst személyesen ismerő kezelőorvos feladata.
Ez a cikk is érdeklheti Önt! Laboreredmények - Miért lehet intézményenként változó egy-egy normálérték?
Mind a rutin vizsgálat, mind a célirányos vizsgálat általában más jellegű vérvételeket is tartalmaz. Ezek eredményét összevetve a teljes vérképpel fontos információkat kapunk a szervezetben zajló alapvető folyamatokról.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus