Véradónak lenni jó!

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Amellett, hogy másokon segíthet vele, a véradás a véradó esetleges fertőző betegségeire is fényt deríthet. Melyek ezek? Csatlakozzon Ön is a rendszeres véradókhoz, adjon vért, és mentsen meg három életet!

A véradótól vett vérminta vizsgálatával fontos információk nyerhetők a donor egészségi állapotáról. A véradás tulajdonképpen a rendszeres orvosi ellenőrzés (kontroll laborvizsgálat) kiegészítésének is tekinthető, ám semmiképp sem helyettesíti azt!

A levett vér laboratóriumi vizsgálata során kiderül, hogy biztonsággal adható-e olyan betegeknek, akiknek vérátömlesztésre van szükségük. Megbizonyosodnak róla, hogy a véradónak nincs-e vér útján átvihető betegsége. Ha nincs, akkor a vére felhasználható véradáskor. Ha a laboreredményekben a normál értékekhez képest bármilyen eltérés mutatkozik, akkor a laborvizsgálat sok esetben valamely fertőző betegség korai felismerésének alapjául szolgál. A betegségek időben való felfedezésével pedig mihamarabb megkezdhető a megfelelő kezelés, és jobbak a gyógyulás esélyei.

Mindazonáltal fontos tudni, hogy a véradás kapcsán elvégzett laborvizsgálat nem helyettesíti a rendszeres háziorvosa által előírt laborvizsgálatot, amellett csupán kiegészítő adatokat szolgáltat!

Első véradók esetében a vércsoport meghatározására is sor kerül.

Milyen fertőző betegségekre tesztelik az adományozott vért?

Feldolgozás előtt a levett vért több szempontból is megvizsgálják.

A vérben lévő antigének, antitestek és különféle tesztek segítségével a következő fertőző betegségek és kórokozók mutathatók ki:

Ezt olvasta már? HIV: egyre több a fiatal fertőzött hazánkban

Országonként változó, hogy mely betegségeket szűrik. Magyarországon a hepatitis B és C, a HIV 1 és HIV 2 valamint a szifilisz szűrését végzik. A levett vér szűrővizsgálata 3 napot vesz igénybe. Ha valamelyik betegségre pozitív a vizsgálat eredménye, akkor hepatitis B, C és HIV vírus esetében vírusvizsgálat szükséges. Szifilisz kórokozó (Treponema pallidum) kimutatására ellenanyag vizsgálatok történnek.

Ha felmerül a fertőzés gyanúja, megsemmisítik a vért, így az soha nem kerül felhasználásra.

Mit vigyen magával véradásra?

Vegyen részt a Magyar Vöröskereszt által szervezett véradásokon és segítse Ön is a hazai biztonságos vérellátást. A véradáshoz nélkülözhetetlen eredeti személyi igazolvány, TAJ- és lakcímkártya.

Hol és hogyan használják fel a levett vért?

Sok véradóban felmerülhet a kérdés: Mi is lesz az adományozott vérrel? A teljes vért laboratóriumban centrifugálással választják szét három fázisra.

A tejes vérből alapvetően háromféle vérkészítményt lehet előállítani: vörösvértest- és trombocita-koncentrátumot, valamint plazmakészítményt.

A vérkészítmények legnagyobb részét tervezett műtétek, illetve hematológiai betegségekben (mint például leukémiában) szenvedők kezelése során használják fel. A vérkészítmények további jelentős része daganatos betegek kezelése során kerül felhasználásra. Nagy hányadát szívbetegek, gyomor- és bélrendszeri betegségekben szenvedők, máj- és vesebetegek ellátása során használják fel, valamint vérszegénység és hematológiai betegségek kezelésében, szüléskor fellépő komplikációk során, illetve csont- és ízületi betegségek kezelésekor.

Olvasson tovább! Véradási szabályok és tippek

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; blutspendedienst-west.de, hilfreich.de; Magyar Vöröskereszt
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Édesítésre használt anyagok Édesítésre használt anyagok

Milyen előnyeik és hátrányaik vannak a különféle típusoknak?

A sárgaság okai

Sárgaságnak a bőr, a nyálkahártyák és a szem ínhártyájának sárgás elszíneződését nevezzük, mely a szövetekben lerakódó epefesték következménye. Mivel a...

Véradási szabályok és tippek

Az ország betegeinek gyógyulását sok esetben különböző vérkészítmények segítik, melyek élő emberektől származnak: a véradóktól. Azonban sok közkeletű tévedés...

Hepatitis B

A hepatitis B a világ egyik legelterjedtebb fertőző megbetegedése: a Föld népességének mintegy 20-30 százalékában kimutatható, hogy élete során hepatitis B...

Hepatitis A - Mire számíthat a beteg?

A hepatitis A vírus (HAV) fertőzése a gyomor-bélrendszer útján jön létre. A vírus a fertőzött ember székletével a környezetbe kerül, ahol nagyon sokáig...

Hepatitis C

Magyarországon körülbelül 100 ezer hepatitis C vírushordozó él. A HCV felelős hazánkban évente körülbelül 3000 beteg májzsugorának kialakulásáért és 600...

Szépségszobrászat - a plasztikai sebészeti beavatkozások

A plasztikai, rekonstruktív és kozmetikai sebészet tárgykörébe számos olyan műtét tartozik, amelyek célja a normális, vagy a korábbinál előnyösebb külső...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.