A fülgyulladások fajtái, tüneteik és kezelésük

WEBBeteg összeállítás
lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna frissítve:

Az emberi fül három fő részre osztható: külsőfül, középfül és belsőfül. Különböző szakaszainak gyulladása eltérő tünetekkel jár, eltérő okok válthatják ki, és eltérő a kezelésük is. Leggyakrabban a középfülgyulladás fordul elő, elsősorban gyermekek körében a megfázás szövődményeként, de a nem megfelelő szokások miatt a külsőfül-gyulladás is gyakori kórkép.

A külsőfül-gyulladás

A külsőfül-gyulladás (otitis externa) önmagában is gyűjtőfogalom, de leggyakrabban a fül külső szakaszához tartozó, a fülkagyló és a dobhártya közötti hallójárat gyulladását értjük alatta. A hallójárat egy normál esetben öntisztuló üreg, azonban a külső hatásoknak való kitettsége és a helytelen fültisztítási szokások miatt könnyen szaporodásnak indulhatnak benne a kórokozók és kialakulhat a gyulladás. Leggyakrabban bakteriális, ritkábban gombás fertőzés okozhatja a megbetegedését.

A hallójárat-gyulladás igen erős fájdalommal jár, akadályozza az alvást, a fül érintése is fájdalmat okoz. Duzzanat és váladékképződés lép fel, a váladék fülfolyásként távozik, a beszűkült hallójárat miatt pedig romlik a hallás.

Leggyakoribb kiváltó okai:

  • Strand, uszodahasználat után a fülbe kerülő víz és kórokozók hatására, a nyári fülfájások gyakori oka. Ezt a formát nevezik úszófülnek is.
  • Fül bedugaszolása: fülhallgató, hallókészülék, vattacsomó.
  • Túlzott, helytelen fültisztítási szokások, a fül piszkálása.
  • Környezeti irritatív anyagok, például porszennyezés.

Kezelése a hallójárat fül-orr-gégész által végzett kitisztításából, illetve gyógyszeres terápiából áll, ami lehet a fülbe helyezett gyógyszeres gézcsík vagy fülcsepp.

Részletesen A külsőfül-gyulladás tünetei és kezelése

Fül anatómia

A fül szerkezete

A középfülgyulladás

A középfülgyulladás (otitis media) a fülgyulladások leggyakoribb formája, elsősorban kisgyermekeknél, az őszi-téli időszakban jelentkező fülfájások hátterében többnyire ez áll. A középfülgyulladás általában egy hosszabb-rövidebb ideig tartó megfázás, nátha szövődménye, amikor az orrfolyásos-hurutos tünetek, az orrmelléküregek gyulladása, mandulagyulladás vagy -megnagyobbodás és a fülkürthurut miatt a belsőfül nem tud megfelelően szellőzni, és a bakteriális, illetve vírusos kórokozók átterjednek a fülre.

Általában magas lázzal, rossz közérzettel jár, csecsemőknél sokszor egyetlen tünet a láz és a nyűgösség. A fülfájás fokozódó jellegű, erős, lüktető. A gyulladás során termelődő savós vagy gennyes folyadék nyomást okoz a fülben, olykor a dobhártyán áttörve a hallójáraton keresztül távozik, fülfolyásként. A gyulladás és a váladéktermelődés miatt halláscsökkenés tapasztalható.

Kezelése során fontos a tüneti kezelés is, a fájdalomcsillapítás. Bakteriális fertőzés esetén - az esetek zömében - antibiotikumra van szükség. Elengedhetetlen mind a kezelésben, mind megfázás esetén a középfülgyulladás megelőzéseként az orrjáratok alapos tisztítása, gondos orrszívással és orrspray-k alkalmazásával, ugyanis ez biztosítja az orrüregeken keresztül a levegő áramlását a középfül irányába, valamint a fülkürt szellőzését. Amennyiben mindez nem elegendő, időnként szükség van a dobüreg megnyitására, a fül felszúrására (paracentesis) a fül megfelelő tisztulása érdekében.

Elhúzódó nátha és arcüreggyulladás esetén keressünk fel gyermekorvost, gyermek fül-orr-gégészt, ezzel jó eséllyel megelőzhető a középfülgyulladás kialakulása, súlyosbodása. Amennyiben a visszatérő mandulagyulladás is hozzájárul a gyakori középfülgyulladáshoz, az orrmandula eltávolítása is szükséges lehet.

Részletesen A középfülgyulladás

A belsőfül-gyulladás

A belsőfül gyulladása ritkábban alakul ki, bekövetkezhet a nem időben kezelt középfülgyulladás továbbterjedéseként, bakteriális agyhártyagyulladás szövődményeként, de időnként autoimmun betegségek részeként is jelentkezhet. Az érintett szervek függvényében a belsőfül-gyulladás két kórképet takarhat, az egyik a labyrinthitis (a csigát és a félkörös ívjáratokat magába foglaló hallószerv gyulladása), a másik a vestibularis neuritis (a belső fül idegeinek gyulladása).

Mivel a belsőfülben található szervek részt vesznek a hallási ingerek feldolgozásában és az egyensúlyérzékelésben is, a belsőfül-gyulladás egyrészt hallásromlással, fülzúgással, fülcsengéssel, másrészt szédüléssel, egyensúlyzavarral, émelygéssel, hányingerrel és hányással járhat.

A belsőfül gyulladása gyakran magától is gyógyul, maradandó károsodások nélkül. Érdemes azonban orvoshoz fordulni a súlyosabb okok kizárása, a panaszok csökkentése és a szövődmények megelőzése érdekében. Kezelése gyógyszeres, ami lehet antihisztamin a szédülés és hányinger tüneti kezelésére, hányáscsillapító, szteroid a gyulladás csökkentésére, nemszteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapításra, illetve antibiotikumok vagy vírusellenes szerek a kórokozók ellen.

Részletesen A belsőfül-gyulladás okai, tünetei, kezelése

Miért forduljon orvoshoz fülgyulladás, fülfájás esetén?

Mindenképp érdemes a súlyosbodó fülfájással és bármilyen típusú fülgyulladás gyanújával orvoshoz fordulni. Némely esetben a betegség vény nélkül kapható gyógyszerekkel, házi gyógymódokkal is eredményesen kezelhető, vagy csak tüneti kezelést igényel. A panaszok alapján azonban nem mindig állapítható meg orvosi vizsgálat nélkül a fülgyulladás típusa és oka, illetve súlyossága, például fülfolyást okozhat a külsőfülben, de áttörés esetén a középfülben képződő váladék is.

A fül különböző részeit érintő gyulladások eltérő kezelést igényelnek. Bizonyos esetekben csak vényköteles gyógyszerrel kezelhető eredményesen, amit orvos írhat fel, de szükség esetén a szükséges beavatkozásokat is csak fül-orr-gégész szakorvos tudja elvégezni. Fontos az is, hogy azonosítani lehessen a fülgyulladásra hajlamosító tényezőket, egyéb betegségeket, ugyanis sokszor ezek kezelésével előzhető meg a fülgyulladás visszatérése, a hallójárat károsodása.

Mindenképp forduljon orvoshoz, ha

  • a fülfájás több nap alatt nem enyhül,
  • erőteljes fájdalommal jár,
  • a fülből bármilyen váladék szivárog,
  • halláscsökkenés lép fel,
  • a fülgyulladás rendszeresen kiújul,
  • egyéb súlyos tünetek, például magas láz, egyensúlyzavar kíséri.

WEBBeteg logó

WEBBeteg összeállítás - Dr. Balogh Andrea gyermekorvos, Dr. Piros Zsuzsanna fül-orr-gégész, Dr. Szabó Zsuzsanna háziorvos

Cikkajánló

Visszér vagy aranyér?
Visszér vagy aranyér?

Van segítség a kellemetlen tünetekre. (x)

Endometriózis
Endometriózis

Rengeteg tévhit kering a betegségről.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
Budai Allergiaközpont - Dr. Csokonai Vitéz Lajos, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Piros Zsuzsanna, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej-nyaksebész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Zaránd Rajmund

Dr. Zaránd Rajmund

Fül-orr-gégész

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest