Fülkürthurut: az átmeneti halláscsökkenés gyakori oka
A fülben hirtelen fellépő nyomásérzet fülkürthurutra utalhat. A betegség a fülkürt, más néven Eustach-kürt akut gyulladása, mely olyan érzést kelt, mintha a fül el lenne dugulva.
Az Eustach-kürt a fül dobüregét az orrüreggel köti össze, és a nyomáskiegyenlítődést szolgálja. Ha ez a vékony cső elzáródik, a fülben negatív nyomás alakul ki.
A fülkürthurut okai
Az orrüreg, a torok és a légutak nyálkahártyája a megfázás és a nátha miatt megduzzad. Mivel a fülkürt nyílása igen keskeny, a nyálkahártya megduzzadása következtében könnyen elzáródhat. A krónikus fülkürthurut hátterében ritkán orrsövényferdülés vagy orr-garatüregi daganat állhat. Ennek felderítésére az orvos orr-garatüregi endoszkópos vizsgálatot végez.
Tünetek
Középfülgyulladás |
A középfülgyulladásnak több formája különböztethető meg: lehet akut illetve krónikus, más szempont szerint pedig hurutos illetve gennyes. Az akut gyulladást a hirtelen bekövetkező gyorsan gyógyuló esetekre mondjuk, míg a krónikus középfülgyulladás a hosszan elhúzódó, lassan gyógyuló illetve a gyakran visszaeső középfülgyulladásokra utal. A középfülgyulladásról bővebben>> |
Mindannyian ismerjük, milyen érzés, mikor hegynek felfelé vagy repülőn utazunk. A fülkürthurut pontosan ugyanilyen tünetekkel jár. A hallás tompul, nyomásérzés, pulzáló fülzúgás, pattogás is jelentkezhet. A betegség ritkán okoz fájdalmat, ha mégis, akkor is csak enyhe fájdalom léphet fel. A halláscsökkenés miatt viszont kellemetlenségekkel jár. A fülkürt elzáródásához vezethet a fülkürt krónikus funkciózavara is. Ha a fülkürthurut miatt a fül negatív nyomása tartósan fennáll, és a betegséget nem kezelik, szövődményként középfülgyulladás léphet fel.
Annak megállapítására, hogy a dobüregben valóban negatív nyomás alakult-e ki, hallásvizsgálatot szoktak végezni. Ennek része az audiogram, vagyis a hallásgörbe és a tympanogram, azaz a dobüregi nyomás mérési eredményeinek kiértékelése.
A fülkürthurut kezelése
Orrspray-k alkalmazhatók a betegtájékoztató utasításainak megfelelően, illetve antihisztaminok. Ha a nátha már elmúlt, a fül-orr-gégész valsalva-manőverrel megpróbálhatja megnyitni a fülkürtöt, ennek során egy eszközzel levegőt fúj az orrba.
Ha az orvos megállapította, hogy fülkürthurut okozza a tüneteket, óvatosan meg lehet próbálni zárt szájjal, befogott orrnyílásokkal levegőt préselni a fülbe, ez megnyithatja az elzáródott Eustach-kürtöt. Néhányszor meg lehet ismételni a gyakorlatot, de csak óvatosan, és ne vigyük túlzásba!
A fül anatómiája |
A fül anatómiailag három jól elkülöníthető részből áll: a külső-, a közép- és a belsőfülből. |
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: drdewes.de, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)