Fogcsikorgatás kezelése - Az orvos válaszol
Éjszaka sokszor arra ébredek, hogy úgy csikorgatom a fogaimat, hogy szinte kitörnek, mit tegyek? Hogyan kezelhető ez a probléma? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseből.
Kedves Kérdező!
A fogcsikorgatás, latinul bruxizmus több szakember véleménye szerint lelki eredetű probléma, mely a megnövekedett stressznek köszönhető.
Emellett egyes gyógyszerek, alkoholfogyasztás, idgesség és fájdalom is előidézheti vagy súlyosbíthatja.
Fogcsikorgatás teszt |
Töltse ki tesztünket! |
A fogsor hibás illeszkedése is szerepet játszhat a kialakulásában.
Kezelése egyrészt pszichológiai, viselkedésterápiával, stresszkezelő technikákkal történik, másrészt fogorvosával beszéljék meg, hogy a szájba helyezhető mechanikus eszközök közül Önnek melyiket javasolja.
Milyen gondokat okozhat a fogcsikorgatás? |
Mivel 10-ből 2 fogszorító, a nappali maximális szorító erőt meghaladó erővel nyomja össze éjszaka a fogait, a következmények akár súlyosak is lehetnek. A frontfogak élei lekopnak, letöredeznek, az érintett fogakon nyaki kopások alakulnak ki, súlyosabb esetben a fogak rágófelszínén mindenhol megjelennek a komoly kopások. A csikorgatás elsősorban a fogak leggyengébb pontjait, jellemzően a frontfogak éleit támadja meg, vagyis lekoptatja, letöri a fogak csücskét. Sokan azt hiszik, a rágás koptatja el a fogaikat, holott már a negyvenes években kimutatták, hogy egy-egy falat elrágásához nagyjából fél percre van szükség, amely idő alatt az őrlőfogak mindössze 0,2 másodpercig érintkeznek. Ez az idő viszont elenyészik egy éjszakai, akár 45 perces csikorgatáshoz képest. A fogcsikorgatás nem csak a fogakat érinti hátrányosan |
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos)