A pajzsmirigybetegség nem tipikus tünetei

szerző: Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus - Budai Endokrinközpont
frissítve:

A pajzsmirigy rendellenes működésének vannak jól ismert, jellegzetes tünetei. Léteznek azonban kevésbé jellemző tünetek, amelyek előfordulásakor szintén érdemes a pajzsmirigy állapotát is ellenőrizni.

Fogyás, hízás, hajhullás, fáradékonyság, fázékonyság, meddőség vagy ismétlődő vetélések okait kutatva gyakran húzódik meg a háttérben pajzsmirigyprobléma. Hamarabb merül fel a pajzsmirigy zavara pajzsmirigy túlműködés vagy nagyobb mértékű alulműködés esetén. Amikor azonban a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, és sokak tapasztalhatnak ritkább vagy kevésbé jellegezetes panaszokat.

Hypothireosis (pajzsmirigy-alulműködés) esetén az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökken a libidó. A testen ödémák alakulhatnak ki.

Hyperthireosis (pajzsmirigy-túlműködés) esetén a leggyakoribb forma a Basedow-kór, amely a pajzsmirigy méretének szemmel látható megnagyobbodásával (golyva) jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, a menstruációs ciklus zavara, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr.

A pajzsmirigyzavarra utaló nem tipikus tünetek

A pajzsmirigybetegségek felismerését nehezíti, hogy tüneteik legtöbbször nem jellegzetesek és sok egyéb kórkép is okozhat hasonló panaszokat. Különösen igazak ezek a nem tipikus tünetekre. Amennyiben több gyakori tünet vagy kevésbé jellemző panasz is fennáll egy időben, érdemes azonban kivizsgálni a pajzsmirigy állapotát is.

Horkolás

A horkolás hátterében több ok is állhat, ezek közül az egyik a pajzsmirigy elváltozás. A pajzsmirigy több módon is szerepet játszhat a horkolás kialakulásában: a megnagyobbodott pajzsmirigy összenyomja a környezetében található szöveteket, így a légutakat is, ezzel kedvez a horkolás megjelenésének. Csökkent pajzsmirigyműködés esetén más elváltozások – nyelv megnagyobbodása, elhízás – is jelentkeznek, melyek szövődményeként szintén megnő a horkolás valószínűsége.

Kezek zsibbadása, fájdalma

A kéztőt, csuklót érintő, carpalis alagút szindróma néven ismert betegségben szenvedőknél a felső végtagokban főként éjszakánként jelentkezik fájdalom vagy zsibbadás. A fájdalom az ujjakban is jelentkezhet, de a felkarra is kiterjedhet, az esetek felében mindkét oldalon jelentkezik. A tüneteket az okozza, hogy a csukló szöveteiben bizonyos anyagok felhalmozódnak, megduzzadnak és nyomják az idegeket.

A tüneteket a kéz túlerőltetése mellett leggyakrabban valamilyen gyulladás vagy sérülés váltja ki. Kevesen gondolnak rá, de hátterében csökkent pajzsmirigyműködés is állhat. Egy számítógépes program segítségével rangsoroltuk a pajzsmirigy alulműködéssel kezelt betegek panaszait, és ez alapján az a meglepő eredmény született, hogy a kezek zsibbadására vonatkozó panasz gyakran megelőzte az orvosi irodalomban ismert, tipikus tüneteket – számolt be az összefüggésről Balázs professzor.

Szemszárazság

Szemtünetek kapcsán elsősorban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Basedow-kórt kell megemlíteni, melynek gyakran első tünete a szemek megnagyobbodása, kidülledése. Azonban nem ez az egyetlen szemet érintő panasz, amely összefüggésbe hozható a pajzsmiriggyel. Napjainkban egyre több ember életét keseríti meg a szemszárazság, melyért első sorban a légkondicionáló berendezések használatát és a számítógép előtt végzett munkát tesszük felelőssé. Fontos tudni azonban, hogy ez a tünet is lehet a pajzsmirigy betegség kezdeti jele. Ilyen esetekben a szemcsepp használatával nem, csak az alapbetegség kezelésével szüntethetők meg a szúró érzéssel, szemek kivörösödésével járó tünetek.

Bőrtünetek

Ha a beteg keze feltűnően száraz, a tenyereken sárgás elszíneződés látható, ez felvetheti annak gyanúját, hogy nincs minden rendben a pajzsmirigyével. Ha a körmökön azt látjuk, hogy azok repedezettek, hosszanti- és keresztirányban csíkozottak, az megerősítheti, hogy valóban érdemes ez irányba tovább vizsgálódni.

Hasi panaszok

A rendszertelen étkezés, stresszes életmód miatt napjainkra népbetegséggé vált a hasfájás, haspuffadás és a székelési panaszok. A rostban szegény táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás és mozgásszegény életmód miatt gyakran jelentkezik székrekedés. Ha ezeket a tényezőkön változtattunk, és gondjaink továbbra sem rendeződnek, gondoljunk arra – különösen, ha egyéb tünet is jelentkezik – hogy székrekedést az anyagcsere lassulását okozó pajzsmirigy alulműködés is okozhat.

Túlműködés jele lehet, ha ennek ellenkezőjét tapasztaljuk, vagyis gyakori hasmenés jelentkezik. Ilyenkor jellemzően ételérzékenység, esetleg irritábilis bél szindróma irányába indulnak meg a vizsgálatok, azonban nem árt a pajzsmirigy állapotát is ellenőriztetni!

Mit tegyen pajzsmirigyrendellenesség gyanúja esetén?

A pajzsmirigy vizsgálatának alapja a laborvizsgálat és a pajzsmirigyultrahang. Előbbi esetében több érték meghatározására is szükség van, a TSH mellett a az FT3, FT4, anti-TPO a legfontosabb. Amennyiben felmerül a betegségre utaló jel, további vizsgálatokra lehet szükség a megfelelő irányban.

Részletesen A pajzsmirigy betegségeiről

(Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus)

Cikkajánló

Monoklonális gammopátia
Monoklonális gammopátia

Okok és teendők.

Szülés után
Szülés után

A szoptatás segít a fogyásban.

Oxygen Medical - Dr. Görömbey Zoltán, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Bérczy Judit, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Oxygen Medical - Dr. Szabó Andrea, radiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen