A pajzsmirigy-rendellenességek megelőzése
frissítve:
Kevesek előtt ismert, hogy a pajzsmirigybetegség kialakulása az esetek jelentős részében megelőzhető, az esetleges zavarok pedig korai stádiumban is felismerhetőek.
A pajzsmirigy által termelt hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működéséért, a fehérjeszintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigénfogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelkiállapotunkat is.
A következő tanácsokat különösen akkor érdemes megfogadnunk, ha családban már előfordult pajzsmirigybetegség. Az öröklődés ugyanis nagymértékben hozzájárul a tünetek megjelenéséhez.
Mit tehetünk a pajzsmirigy egészsége érdekében?
A pajzsmirigybetegségek nagyszámú elterjedéséért részben a jódban szegény táplálkozás, részben pedig a környezeti ártalmak tehetők felelőssé. A pajzsmirigy megfelelő működéséhez tartsuk karban immunrendszerünket, kerüljük a stresszt, és táplálkozzunk helyesen és változatosan, lehetőleg előnyben részesítve a természetes alapú ételeket.
Jódfogyasztás, antioxidánsok
Fontos, hogy figyeljünk a megfelelő jódfogyasztásra is. A napi jódszükséglet felnőttkorban 150 µg, terhesség, szoptatás és a szervezet túlterheltsége idején 180-200 µg. A jód természetes forrása a jódozott só, a tengeri só, a tengeri halak és a tenger gyümölcsei. Az anorganikus jód bevitele azonban a pajzsmirigy betegségeiben veszélyes, mert a betegség fellángolását okozhatja, ezért ismert pajzsmirigybetegség esetén az orvossal egyeztetve határozzuk meg az elfogyasztott jód formáját és mennyiségét.
Lényeges a megfelelő mennyiségű szelén bevitele (50-100 µg/nap), továbbá más antioxidánsok (pl. E-vitamin, C-vitamin) fogyasztása is.
Káros anyagok a környezetben
Az ún. TDC „thyroid disrupter chemicals” azaz a pajzsmirigyet károsító anyagok gátolják a pajzsmirigy hormonjainak a jelátvivő receptorhoz történő kötődését. Mindez a pajzsmirigy csökkent működéséhez, golyva kialakulásához vezethet. A megelőzés érdekében a környezetünkben, különösen a konyhánkban található mérgező anyagok kiszűrésére és elkerülésére kellene törekedni.
A pajzsmirigy egészsége szempontjából tanácsos a műanyagban hosszan tárolt ételeket és a teflonbevonatú edények használatát kerülni. A perfluor-oktánsav (PFOA) és származékai például a teflonbevonatban találhatók. Az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és tejtermékek műanyag csomagolásban kerülnek a boltokba, a tárolás során nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége. A friss zöldségek és gyümölcsök vegyi anyag maradványt hordozhatnak felületükön, ezért fogyasztásuk előtt alapos tisztítás javasolt.
Egészséges életmód
Elsőként érdemes felhagynunk a dohányzással, a dohányzók között ugyanis gyakrabban fordul elő pajzsmirigybetegség és rendszerint a lefolyása is súlyosabb. Ezen felül tegyünk meg mindent a komplex egészségmegőrzésért, melynek része a stresszoldó tevékenységek beiktatása életünkbe, valamint a rendszeres mozgás.
Pajzsmirigy önvizsgálat és szűrés
Amennyiben a családtagok közt jelentkezett endokrinológiai vagy immunológiai betegség, akkor az évenkénti komplex ellenőrzés indokolt. A terhesség esetén vagy súlyos stressz bekövetkezése, fertőzés elindíthatja a kóros folyamatot, ezért ezekben az esetekben is célszerű vizsgálatra menni.
A megelőzés fontos része a rendszeres önvizsgálat, melynek segítségével az elváltozások korai stádiumban észlelhetők. Érdemes komolyabb panaszok nélkül is rendszeresen elvégezni a pajzsmirigy önvizsgálatát tapintással és szemrevételezéssel, a tükör előtt állva. Fontos továbbá, hogy felismerjük a pajzsmirigy megbetegedésével járó panaszokat, és amennyiben felmerül a rendellenes működés lehetősége, vizsgáltassuk ki pajzsmirigyműködésünket is.
A pajzsmirigyműködés értékelése |
Milyen tüneteket észlel magán az alábbiakból?
Értékelés: Öt vagy több igen válasz kóros elváltozásra utalhat, 2 és 4 között határeset, további vizsgálatok indokoltak, kettő alatt nincs szó nem megfelelő működésről. |
Szerző: Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus - Budai Endokrinközpont