A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás
A krónikus (vagy idült) hasnyálmirigy-gyulladás a hasnyálmirigy szövetének visszafordíthatatlan pusztulásával járó betegség, hátterében többnyire a krónikus alkoholfogyasztás áll, de más oka is lehet.
A hasnyálmirigy-gyulladás téma cikkei |
1/5 A heveny hasnyálmirigy-gyulladás tünetei, okai 2/5 A heveny hasnyálmirigy-gyulladást követő diéta 3/5 A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás 4/5 Diéta krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén 5/5 Hasnyálmirigy-gyulladás csecsemőknél |
Az idült hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis chronica) a hasnyálmirigy szövetének pusztulása. A következmény egyrészt az emésztőenzimek elválasztásának csökkenése, másrészt az inzulintermelés kiesése. Mindkettő súlyos következményekkel jár.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás oka 70 százalékban a krónikus alkoholfogyasztás, a fennmaradó 30 százalékban pedig a hasnyálmirigy-vezeték elzáródása áll a betegség kialakulásának hátterében. Ezt okozhatja a hasnyálmirigy-vezeték jóindulatú daganata, a vezeték patkóbélbe szájazó kivezetésének beszűkülése, az epevezeték beszűkülése, valamint az epevezeték kívülről eredő leszorítása, sérülése.
Milyen tünetekkel jár a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás?
A betegségnek jellegzetes tünetei vannak. Az egyik a fájdalom, mely a köldök körül jelentkezik, és övszerűen sugárzik a hát irányába.
A nagyfokú súlyvesztés, puffadás, valamint a zsírfényű bűzös széklet az emésztőenzimek termelésének hiánya miatt alakulnak ki. Az inzulintermelés csökkenése miatt cukorbetegség fejlődik ki.
Az idült hasnyálmirigy-gyulladás diagnosztizálásában a képalkotó vizsgálatok az elsődlegesek. Bár a hasi UH-vizsgálat felvetheti a krónikus gyulladás lehetőségét, nem mindig elegendő a pontos diagnózis felállításához. Gyakran van szükség ezért MRI-, ERCP-vizsgálatok elvégzésére is.
A betegség kezelése
Fontos tudni! |
A testsúlyveszteség csökkentése érdekében naponta legalább 5-6 étkezésre van szükség, az elfogyasztott étel pedig legyen magas kalóriatartalmú! |
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kezelése során az első lépés a kiváltó ok megszüntetése. Így az alkoholos eredetű gyulladás esetén az alkoholfogyasztás eliminálása a cél, a hasnyálmirigy-vezeték elzáródása következtében kialakuló gyulladás esetén pedig általában sebészi beavatkozás szükséges az ok megszüntetéséhez.
A következő lépés a megfelelő diéta kialakítása és betartása. Mivel az enzimek hiányában az emésztés és a felszívódás nem tökéletes, naponta 5-6 étkezésre van szükség. Az elfogyasztott étel legyen magas kalóriatartalmú (így csökkenthető a testsúlyveszteség), a napi zsírbevitel ne haladja meg a 60-80 grammot.
Bővebben Krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegek táplálkozási szabályai
Amennyiben cukorbetegséget diagnosztizálnak, cukorbeteg diétára is szükség van.
Ha a diéta nem rendezi a székletet és tovább csökken a testsúly, illetve a széklet zsírtartalma meghaladja a napi 15 grammot, a betegnek hasnyálmirigyenzim-készítményeket kell szednie. Ebben az esetben ugyanis az elfogyasztott zsiradék az enzimhiány következtében nem tud megfelelően felszívódni, így az emésztőenzimek pótlására van szükség.
A heveny hasnyálmirigy-gyulladás és tünetei |
A hasnyálmirigy-gyulladás akut (heveny) formájának vezető tünete a fokozatosan erősödő, gyakran övszerű felhasi fájdalom, emellett émelygés, hányás, haspuffadás, bélhűdés, láz, alacsony vérnyomás-értékek észlelhetők. |
Forrás: WEBBeteg
Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász