A végbél és betegségei

WEBBeteg
megjelent:

A végbél a vastagbél utolsó szakasza, legjellemzőbb megbetegedései az aranyér, a végbél berepedése, és gyulladása. Okozója lehet a túl kevés rost fogyasztása, vírusok, baktériumok, de kialakulhat más betegségek szövődményeiként is.

A végbél (rectum) a vastagbél utolsó szakasza, a keresztcsont árkában fekszik, a szigmabéltől való elkülönülését a hashártyakettőzet megrövidülése jelzi. A kettőzet a végbelet szorosan rögzíti a keresztcsonthoz, a kismedence üregében. A rectum hossza kb. 15 cm. Itt tárolódik a széklet, ürítés előtt.

Nyálkahártya rajzolata jellegzetes; hosszanti irányú nyálkahártya redők között bemélyedések vannak, melyek eltérnek a többi bélszakasztól. A betegségek kezelésében ez fontos támpontot jelent. Nagyobb a veszélye a daganat kialakulásának a végbélhez közel eső szakaszában, mint a felső szakaszokban. Közvetlenül a végbélnyílás felett sima a nyálkahártya.

A végbél körkörös simaizmai az anus felett a belső záróizmot alkotják, melyek akaratunktól függetlenül működnek. Az akaratunktól függően működő záróizom, a végbélnyílást kívülről veszi körül.

A székelés mechanizmusa

A béltartalom 8-12 órát időzik a vastagbélben, és a besűrűsödése folytán kialakult bélsár élénk perisztaltika révén a végbélbe jut. A székelési ingert a végbél falának feszülése váltja ki, amelynek hatására annak izmai reflektorikusan összehúzódnak, és a záróizmok egyidejű elernyedése mellett a hasprés támogatásával bekövetkezik a székletürítés. Ha a végbél nem ürül rendszeresen, folyamatos nyomás alatt van, felgyorsítja az aranyér problémákat.

Végbélnyílás

A végbélnyílás a végbél utolsó szakasza, mely kiemelten fontos szerepet tölt be a széklelés szabályozásában. A külső végbélzáróizom akaratlagosan szabályozható, összehúzódásával tartható a széklet. A higiénikus zárásban nagy szerep jut a végbélnyílás körül lévő vénás párnácskák jelenlétének, melynek elváltozása az aranyér. A párnácskák nagyon jól záró részt képeznek, mely a bélgázok akaratlagos tartására is képesek. A végbélnyílásnál fontos szerepet játszik a belső, nem akaratlagos záróizom, és a külső akaratlagos záróizom. Az izmok sérülése, vagy nem megfelelő működése, a végbél tároló kapacitása, és a végbél érzékelése áll sok végbéltáji megbetegedés, és széklettartási probléma hátterében.

A végbél környékét mindig tisztán kell tartani és székelés után ajánlotta bide használata. Ügyeljünk arra, hogy ne dörzsöljük és lehetőleg illatmentes anyagot használjunk.

A végbél betegségei

  • Az aranyér a végbél falán lévő kitágult vénák duzzanata, mely begyulladhat, kifordulhat, vérezhet, véralvadék (trombus) is képződhet benne. Ha a székletürítés erőlködéssel jár, és székrekedés is társul hozzá, kialakulhat az aranyér. Tünetei: székelés közben jelentkezhet fájdalom, vérezhet, így a székleten vagy a wc papíron vékony piros vércsík látható. Az aranyér megduzzadhat, a felszíne sebessé válhat, és ritkán váladékozhat is, és ez olyan érzést okoz, mintha nem lenne teljesen üres a végbél.
  • A végbél berepedését leginkább, a kemény széklet erőltetett kiürítése okozza, a végbél nyálkahártyája hosszirányban sérül. Aranyér betegségben szenvedőknek a nyálkahártyája sérülékenyebb, ezért a repedés társbetegségként vagy szövődményként fogható fel. Tünete fájdalommal és vérzéssel jár, ami percegik vagy órákig tart, de a következő székelésig alábbhagy.
  • Végbél előesésről akkor beszélünk, mikor a végbél kifordul, így a nyálkahártya kilóg, és ujjszerű nyúlványként jelenik meg.
  • Végbélgyulladás esetén a végbelet beborító nyálkahártya begyullad, és a gyulladt nyálkahártya kifekélyesedhet. A végbél gyulladását sok esetben alapbetegség okozza, a vastagbél gyulladása (Chron betegség, colitis ulcerosa). Vírusos fertőzések okozója herpesz szimplex, szemölcs, kondiloma. A betegség könnyen kialakulhat immunrendszer gyengeségekor, melynek hátterében állhat stressz, gyulladásos betegség, cukorbetegség. Előfordul még homoszexuális férfiaknál is. Minden esetben kezelést igényel, krónikus fennállása hosszantartó terápiás kezeléssel történik. Tünete a végbéltáji fájdalom, és a székelési inger ellenére a nehéz ürítés.
  • A végbélsipoly egy rendellenes járat, mely a végbélből indul ki, a végbélnyílás közelében nyílik vagy a külvilágba vagy más szervbe, például a hüvelybe. A sipoly külső nyílásából bélnedv ürül a fehérneműre, mely kellemetlenséggel jár. Kialakulásában fontos szerep jut a végbéltályognak. Tünete a gennyes, véres váladékozás, feszítő fájdalom.
  • A végbéltályog egy gennygyülem, mely közvetlen a bőr alatt helyezkedik el, a végbélnyílás körüli részen. Kialakulását bakteriális fertőzés okozza. Tünete a nagy fájdalom mellett bőrpír, duzzanat.

Az orvosok könnyen tudják diagnosztizálni a végbél betegségeket. Endoszkópos, szigmoidoszkópos vizsgálatokkal a súlyosabb eseteket is felismerik.

(WEBBeteg)

Frissítve: 2011.05.05. 15:21, Megjelent: 2011.05.05. 15:21
Címkék: Végbél téma

Cikkajánló

Immunrendszer
Immunrendszer

Mi kell ahhoz, hogy jól működjön? (x)

Hurutos köhögés
Hurutos köhögés

Hurutoldó gyógynövények és készítmények.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Boros Miklós, sebész
WEBBeteg - Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Boros Miklós, Dr. Lesznyák Judit
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.