Egészséges élet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Ki ne hallott volna már arról, mennyire káros és veszélyes a magas koleszterinszint, különösen az LDL, vagyis a rossz koleszterin szintje? A páciensek többségének koleszterincsökkentő gyógyszert javasolnak, ám ezek sokszor számos mellékhatással bírnak. Van remény ugyanakkor más megoldásra is, ha figyelemmel kísérjük szervezetünk vitaminszükségletét. A kérdéskört illetően szakértőnk, dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos fejtette ki a véleményét.
Az ember vígan él, eszik-iszik, amit csak megkíván, majd egyszercsak furcsa tünetek kezdik jelezni számára, hogy életmódja talán nem volt éppen a legmegfelelőbb. Ő legalábbis úgy gondolja, hogy a problémát magának főként ezzel okozta.
Tudta? |
Miért van kevés a vegetariánusok szervezetében a B12-ből? Ez a vitamin az állati belsőséget tartalmazó ételekben található meg nagyobb mennyiségben. Ilyen a máj és a disznótoros is, amit a vegetariánusok nem fogyasztanak. |
A koleszterin a vérben keringő, zsírnemű anyagok bizonyos csoportjának összefoglaló neve. Az alapvető vegyületek egyike, mely a szervezetet felépíti, ez alkotja a sejtmembránt, ezen kívül nők és férfiak esetében egyaránt a nemi hormonok (ösztrogén, tesztoszteron, progeszteron) szerkezetének alapja. Alapja a mellékvesekéreg ásványi sókat és cukoranyagcserét szabályozó hormonjainak (így az aldoszteronnak és a kortizolnak), valamint az epesavaknak, de ez a D-vitamin szerkezeti váza is. Nehezen lennénk meg nélküle.
A koleszterin típusokat aszerint különítik el, hogy mely fehérjék szállítják őket (LDL, HDL, VLDL), ám annak alapján nem lehet őket elkülöníteni, hogy melyik származik táplálékból és melyik képződik belsőleg.
Mint az ma már jól ismert, azoknál az embereknél, akiknél később érelmeszesedés, majd ennek következtében szív- és érrendszeri betegségek jelentkeznek, már évekkel, sőt évtizedekkel korábban is emelkedett volt az összkoleszterin és az LDL koleszterin szintje. Hasonlóan a triglicerid-szinthez, a metilmalonsavhoz, c-reaktív proteinhez vagy a homociszteinhez.
A komoly betegségek közé sorolhatók a szívkoszorúér elmeszesedése, a szívinfarktus, az agyvérzés, a magas vérnyomás, sőt a vese-elégtelenség is. Ezek kapcsán legfőképpen arról hallunk, hogy a fő bűnös a koleszterin.
Arról is sokat hallhatunk, hogy az érelmeszesedés és a vele járó betegségek ellen leginkább életmódváltással lehet tenni. Csakhogy az elmúlt néhány évben kiderült, az érelmeszesedés kivédésében nem a koleszterinszegény étrend az elsődleges.
„Az, hogy a táplálékkal bevitt koleszterin önmagában nem oka az érelmeszesedésnek, skandináv kutatók 2007-ben közzétett vizsgálati eredményéből is kiderült – fejti ki dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvos. Több száz vegetariánus ember vér-zsír értékeit vizsgálva állapították meg, hogy azok sokkal magasabbak, mint a mindenevők hasonló értékei.”
Vagyis nem önmagában a koleszterin a hibás az érelmeszesedésért - ugyanakkor jelzi a szervezetben az esetleges szabályozási zavarokat, így például az aktivált B12-vitamin, azaz holotranszkobalamin (HTC) hiányát.
Sokak számára nem ismert, hogy a zsíranyagcsere szabályozásában központi szerepe van a sejteken belül működő aktív B12 vitaminnak. Amennyiben megfelelő mennyiségben van jelen, jótékonyan befolyásolja a sejtanyagcserét, ennek következtében csökken a homocisztein képződés, valamint csökken az összkoleszterin szint is. Az aktivált B12 hiányában viszont ezek az értékek (homocisztein, koleszterin) emelkednek, és ilyenkor emelkedett összkoleszterin és LDL-koleszterin értékeket mutat a labor. A hiányzó aktív B12 vitamint azonban vissza lehet pótolni a szervezetbe: például szájon át, étrendkiegészítő vitaminkészítmény segítségével. A visszapótlással akár hetek alatt van mód javulás elérésére az emelkedett koleszterinszintben – amennyiben annak okát az alacsony aktív B12 okozta. Ha ugyanis ez az anyag hiányzik a szabályozásból, akkor az aktivált B12 bevitelével a koleszterinszint, valamint a hiperlipidémia több fajtájának csökkentésére is van lehetőség.
„Hogy milyen a HTC-szintünk, azt a laboratóriumok már jónéhány éve meg tudják határozni- állítja dr. Bezzegh Attila. Ugyanakkor a mérés meglehetősen költséges és azt a TB nem támogatja. Sokat tehetünk azonban magunkért, ha megállapíttatjuk a HTC-szintet, hiszen ezt követően a B12 vitamin szervezetünkbe vitelével viszonylag rövid időben belül változtathatunk a szinten. Azonban akkor sem tévedünk nagyot, ha az összkoleszterin és a homocisztein szintek laboratóriumi ellenőrzése történik meg csupán – amennyiben ezek magasak, valószínű, hogy az aktív B12 raktárak lemerültek. ”
Az alacsony aktív B12 vitamin, vagyis HTC-szint azonban nemcsak a lipid-háztartással kapcsolatosan rizikós. Az alacsony HTC-szint évekkel megelőzi a szellemi hanyatlás első jeleit, úgymond előre felhívja rá a figyelmet. A preszenilis demenciák, az Alzheimer-kór és ehhez hasonló betegségek tartoznak ide. A demenciában szenvedő betegek B12 raktárai kimerült állapotban vannak, ezért ezen betegségek esetében szintén van mód arra, hogy a raktárak visszatáplálása jótékonyan hasson az illető szellemi teljesítőképességére.
(WEBBeteg - Dr. Bezzegh Attila)
Limfocita
Dr. Borsi-Lieber KatalinMennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Mindig fáradt? - A 7 leggyakoribb ok
Ha sokszor elgondolkozik azon, vajon miért olyan fáradt mindig, nincs egyedül. Felmérések szerint minden öt megkérdezettből kettő érzi magát a hét nagy részében fáradtnak, és minden harmadik ember alváshiánnyal küzd.
Ezért fázékonyabbak a nők, mint a férfiak
A lakásban hosszú melegítőben és pulóverben lévő hölgy mellett kényelmesen megfér a pólós és rövid nadrágos férfi. Ha ismerős a kép, nem meglepő, már tudományos magyarázat is van arra, hogy miért fáznak jobban a nők.
Milyen hatással van a testmozgás a koleszterinszintre?
A koleszterin-anyagcsere 40 éves kor felett sajnos gyakran felborul. Ennek a kockázati tényezőnek a megszelídítésére a koleszterinszintet csökkentő készítmények mellett a testmozgás is alkalmas. Németh Vivien mozgásterapeuta azokról a módszerekről beszélt, amelyek hozzájárulnak a vér koleszterinszintjének csökkentéséhez.
A metabolikus szindróma
Ha Önnek metabolikus szindrómája van vagy megjelent annak bármelyik komponense, akkor eljött az ideje, hogy határozottan változtasson az életmódján!
Koleszterinszint-kontroll - Kinél milyen időközönként kell ellenőrizni az értékeket?
A magas koleszterinszint köztudottan emeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát az érelmeszesedési folyamatok gyorsításával. A koleszterinszint rendszeres ellenőrzése ezért fontos a szövődmények lehetőség szerinti elkerüléséhez.
Hogyan csökkentsük a rossz és növeljük a jó koleszterin szintjét?
Sokan tisztában vannak azzal, hogy vérünkben megkülönböztethetünk rossz és jó koleszterineket. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta és Szarka Dorottya, dietetikus arról beszélt, hogyan javíthatjuk ezek arányát.
Milyen az ideális koleszterinszint?
A koleszterinszintet a vérben lévő összes koleszterin mennyisége adja. Megkülönböztetünk HDL-koleszterint (High Density Lipoprotein), azaz jó koleszterint és LDL-koleszterint (Low Density Lipoprotein), azaz rossz koleszterint.
A magas koleszterinszint érszűkülethez vezethet
Érdemes komolyan venni és kezelni a magas koleszterinszintet - figyelmeztet prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus. A magas koleszterinszint ugyanis közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és a végtagi trombózisnak.
Látásjavítás lézeres szemműtéttel
belgyógyász, hematológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!