• Veszélyes a túladagolt paracetamol

        Szerző: MTI

        Életveszélyes túladagoláshoz vezethet, ha naponta akár kicsivel több paracetamolt szed valaki az előírtnál - idézte brit kutatók figyelmeztetését a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).

        Az Edinburgh-i Egyetem klinikáján 161 túladagolási esettel találkoztak a kutatók az elmúlt hat évben, ezekről számoltak be a British Journal of Clinical Pharmacology című szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban.

        Hirdetés

        Megállapították, hogy a krónikus fájdalmukra paracetamol hatóanyagú szert szedő emberek gyakran észre sem veszik, hogy több gyógyszert vesznek be a biztonságosnál, ami májkárosodáshoz vezet.

        A fokozatosan növelt adagolás veszélyei

        A klasszikus egyszeri nagy adag miatt bekövetkező túladagolásnál a vérteszt kimutatja a szer túl magas koncentrációját, ha azonban hosszabb időn át, naponta viszonylag kismértékben emelt dózisban veszi be valaki a paracetamolt, akkor a szer vérszintje nem mutat kiugróan magas értéket.

        Kenneth Simpson és csoportja 663 olyan páciens orvosi adatait tekintette át a tanulmányhoz, akiket paracetamol miatti májkárosodással utaltak be az egyetemi klinikán működő Skót Májtranszplantációs Egységbe. Annál a 161 embernél, akik fokozatosan adagolták túl a szert, nagyobb valószínűséggel alakultak ki máj- és agyi problémák, és többször volt szükség vesedialízisre vagy légzésük támogatására, mint az egyszeri nagy dózissal mérgeződött pácienseknél.

        Mint Simpson kiemelte, a kismértékű túladagolás hatása is összegződik, és egy idő elteltével akár halállal is végződhet a szervkárosodás.

        Paracetamol - Hatás és mellékhatás


        Asztma, allergiás nátha, bőrkiütés - egy új tanulmány szerint a paracetamoltartalmú gyógykészítmények 46 százalékkal is növelhetik az asztma kialakulását gyermekeknél. Az orvosok óvatosságra, körültekintésre intenek a mindennapos hatóanyag használatával kapcsolatban. Bővebben a paracetamol hatásairól>>

        (MTI)

        Módosítva: 2011.11.24 21:41, Megjelenés: 2011.11.24 21:41
      • Cikkajánló

        Limfocita

        Limfocita

        Dr. Borsi-Lieber Katalin

        Mennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?

        Füstmentes jövő?

        Füstmentes jövő?

        Szponzorált tartalom

        Az ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)

        Mindig fáradt? - A 7 leggyakoribb ok

        Ha sokszor elgondolkozik azon, vajon miért olyan fáradt mindig, nincs egyedül. Felmérések szerint minden öt megkérdezettből kettő érzi magát a hét nagy részében fáradtnak, és minden harmadik ember alváshiánnyal küzd.

        Ezért fázékonyabbak a nők, mint a férfiak

        A lakásban hosszú melegítőben és pulóverben lévő hölgy mellett kényelmesen megfér a pólós és rövid nadrágos férfi. Ha ismerős a kép, nem meglepő, már tudományos magyarázat is van arra, hogy miért fáznak jobban a nők.

        Fájdalomcsillapítás: ezeket a készítményeket kerülje el, ha paracetamolt vesz be

        A fájdalom és a láz csillapítására számos gyógyszer kapható a patikákban, melyek közül a paracetamolalapú változatok az egyik legismertebb csoportot képviselik. Talán ártalmatlannak tűnhet bekapni egy-egy pirulát a fejfájás vagy megfázás tüneteire, azonban ne feledje, hogy ezek a gyógyszerek is kiválhatnak mellékhatásokat vagy kölcsönhatásba léphetnek más szerekkel, például étrend-kiegészítőkkel.

        Paracetamol - Hatás és mellékhatás

        Asztma, allergiás nátha, bőrkiütés - egy tanulmány szerint a paracetamoltartalmú gyógykészítmények 46 százalékkal is növelhetik az asztma kialakulását gyermekeknél. Az orvosok óvatosságra, körültekintésre intenek a mindennapos hatóanyag használatával kapcsolatban.

        Kiütéses lettem, melyik gyógyszer okozhatta? - Az orvos válaszol

        Megfáztam és paracetamol tartalmú megfázás elleni szert, torokfertőtlenítő tablettát és lázcsillapítót vettem be. Tele lettem csalánkiütés szerű piros foltokkal. Vajon melyik szer okozhatta ezt? A megfázás elleni szer mellékhatása lehet? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

        Paracetamolszedés a terhesség alatt

        Bár a terhesség alatti paracetamol használat úgy tűnik nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis ha lehet csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.

      • Kérje ingyenes cikkértesítőnket! Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.