• Fájdalomcsillapítás: ezeket a készítményeket kerülje el, ha paracetamolt vesz be

        Szerző: WEBBeteg - M. J., Lektorálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

        A fájdalom és a láz csillapítására számos gyógyszer kapható a patikákban, melyek közül a paracetamolalapú változatok az egyik legismertebb csoportot képviselik. Talán ártalmatlannak tűnhet bekapni egy-egy pirulát a fejfájás vagy megfázás tüneteire, azonban ne feledje, hogy ezek a gyógyszerek is kiválhatnak mellékhatásokat vagy kölcsönhatásba léphetnek más szerekkel, például étrend-kiegészítőkkel.

        A paracetamol enyhe és mérsékelten erős fájdalom (pl. fejfájás, reumatikus fájdalmak, izomfájdalom, fogfájás, menstruációs fájdalom), valamint láz csillapítására alkalmas. Emellett enyhíti a megfázás, influenza és a torokfájás tüneteit, például az orrfolyást, orrdugulást. Előnye, hogy nem károsítja a gyomor nyálkahártyáját, ellentétben más nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel (pl. az acetilszalicilsavval).

        Gyermekeknél és felnőtteknél is alkalmazható, 3 hónapos kortól 6 éves korig ajánlott kúpot vagy a folyékony kiszerelést választani. Károsodott máj- és vesefunkció esetén körültekintően kell eljárni az adagolás tekintetében, ezért orvosa ilyen esetben valószínűleg korlátozott, csökkentett mennyiséget fog javasolni Önnek. Alkalmazása néhány napnál hosszabb ideig nem javasolt, mert hosszú idejű szedése vagy túlzottan nagy adagok használata (> 4000 mg/nap) a máj és a vese károsodásához vezet. Mivel az alkohol is májkárosodást okozhat, így paracetamollal együtt szigorúan ellenjavallt alkoholt fogyasztani!

        Hirdetés

        Mire figyeljen oda, ha paracetamolt szed?

        Fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy melyek azok a gyógynövények, ásványi anyagok vagy egyéb táplálék-kiegészítők, amelyekkel a fájdalomcsillapító kölcsönhatásba léphet, veszélyes vagy kellemetlen mellékhatásokat okozva. Alapvetően két csoportra oszthatók a paracetamollal interakcióba lépő készítmények: az egyik típus nem okoz heves reakciót, azonban paracetamol mellett korlátozni kell szedésüket, a másik viszont veszélyes hatással lehet a szervezetére, ezért ezeket semmiképp sem szabad a kúra ideje alatt fogyasztani.

        A magasabb rizikójú csoportban olyan táplálék kiegészítők vannak, amelyek a paracetamollal együtt vese- vagy májműködésbeli zavarokat, bizonyos esetben akár károsodást is okozhatnak. Ezek közül kiemelendő egy gyakori étrend-kiegészítő, a vörös élesztő. Ennek használata mindenképp kerülendő! Ritkábban lehet önmagában kapni, ám közkedvelt változata, a vörös rizs szintén a veszélyt okozó élesztőgombát tartalmazza (valójában a vörös szín eléréséhez használják a vörös élesztőt). A keleti konyha gyakori alapanyaga, mindemellett népszerűségét annak köszönheti, hogy koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik. Mivel a koleszterin a májban termelődik, a vörös élesztő fogyasztásával megváltozik e létfontosságú szervünk működése.

        Kevésbé heves reakciót idézhet elő az alábbi készítmények szedése, ám tekintve, hogy a károsodás rizikója növekszik, tanácsos a fájdalomcsillapító mellett elkerülni őket:

        • noni (gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, emésztésjavító hatása miatt kedvelt növény)
        • mámorbors (kava) (szorongásoldó, altató hatású szer)
        • A-vitamin (a testszövetek megfelelő növekedésében, az egészséges bőr, illetve a látás egészségének megőrzésében van szerepe)
        • kreatin (fokozott fizikai igénybevétel mellett elősegíti a test energiaszintjének növelését, valamint a testtömeg növeléséhez is hozzájárul)

        A csekély mellékhatásokat okozó táplálék-kiegészítők a következők:

        A paracetamol hatását fokozzák:

        • aranygyökér, ginseng (szorongásoldóként, nyugtatóként és altatóként ismert növények)
        • borsmenta, eukaliptusz (légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésére – nyákoldó, antiszeptikus hatásuk miatt, emésztési gondokra - görcsoldó hatásuk miatt, fájdalomcsillapításra használják)
        • fokhagyma, bíbor kasvirág (más néven echinacea), fokhagyma (immunerősítőként ismert növények)
        • páfrányfenyő (más néven ginko biloba) (az agyi vérkeringés serkentésére, így a szellemi teljesítőképesség fenntartására és javítására használják)

        Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt

        A paracetamol felszívódását, így hatását csökkenthetik:

        • lenmag (ízületi panaszok megelőzésére, székrekedés megszüntetésére, valamint a káros zsírok érfalakra történő lerakódásának megelőzésére alkalmazzák)
        • lyukaslevelű orbáncfű (depresszió és szorongás tüneteinek enyhítésére, immunerősítőként használt gyógynövény)
        • pitypang (emésztőrendszeri panaszok ellen alkalmazott, népszerű gyógynövény)
        • glükozamin-szulfát (elősegíti az ízületi porcok szerkezetének és funkciójának javítását, porcerősítő)

        A paracetamoltartalmú gyógyszereket megtekintheti a WEBBeteg Gyógyszerkeresőjében

        Forrás: WEBBeteg
        M. J.
        Lektorálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

        Módosítva: 2019.01.29 13:03, Megjelenés: 2016.11.29 16:50
      • Nyomtatás
      • Cikkajánló

        Kenőcs a száraz bőr ellen

        Kenőcs a száraz bőr ellen

        WEBBeteg - Szponzorált tartalom

        Segít a száraz, igénybe vett bőrrel összefüggő tüneteket enyhíteni, megszüntetni. (x)

        Elsősegély

        Elsősegély

        Dr. Soltész Annamária

        Teendők súlyos égési sérülések esetén. A kezelés aranyszabályai!

        A lapockafájdalom lehetséges okai

        A lapockafájdalommal az a baj, hogy az okok nem mindig nyilvánvalóak. Ez a tünet lehet egy komoly betegség jele, mint a szívrohamé vagy a tüdőráké, vagy valami egyszerű probléma, mint a rossz alvás vagy testtartás következménye is. Sok más lehetséges oka is lehet a lapockafájdalomnak, az arthritistől az epehólyag-betegségig vagy akár övsömörig. Mit kell tudni, ha fájdalmat tapasztal a lapocka területén, milyen kérdéseket tehet fel az orvos, és milyen teszteket javasolhat?

        Sudeck-szindróma

        A Sudeck-szindróma egyfajta krónikus fájdalom, amely általában az egyik karon vagy lábon jelentkezik. A fájdalom általában egy sérülés, műtét vagy akár vaszkuláris esemény (pl. szívroham, szélütés) után alakul ki. Az esetek egy részében előzetes ismert ok nélkül is kialakulhat. A fájdalmak általában aránytalanul nagyok az eredeti sérülés komolyságához képest.

        Vízhajtók és gyógynövények - Mivel léphet kölcsönhatásba a furosemid?

        A vízhajtó készítményeket enyhe vagy középsúlyos magas vérnyomás kezelésére, továbbá szív-, vese- és májeredetű ödémák kezelésére alkalmazzák. A furosemid az egyik leggyakoribb vízhajtó hatású vegyület, amelynek szedése fokozott sóvesztéssel jár. Éppen emiatt fontos, hogy elővigyázatossággal alkalmazzon a vízhajtó kezelés alatt étrend-kiegészítő készítményeket, amelyek befolyásolhatják a gyógyszer hatásfokát.

        Paracetamol - Hatás és mellékhatás

        Asztma, allergiás nátha, bőrkiütés - egy tanulmány szerint a paracetamoltartalmú gyógykészítmények 46 százalékkal is növelhetik az asztma kialakulását gyermekeknél. Az orvosok óvatosságra, körültekintésre intenek a mindennapos hatóanyag használatával kapcsolatban.

        Fájdalomcsillapító és étrend-kiegészítők: veszélyes mellékhatások is kialakulhatnak!

        A fájdalom talán a leggyakoribb tünet, amelyet mindannyian igyekszünk mihamarabb csillapítani. Léteznek azonban olyan esetek, amikor az enyhébb fájdalomcsillapítók hatástalannak bizonyulnak. Ekkor javasolhat számunkra a kezelőorvos vagy gyógyszerész metamizol-nátrium tartalmú készítményeket. Fontos tudnia azonban, hogy ezek a gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel.

        Acetilszalicilsav és gyógynövények: együtt vérzést is okozhatnak

        A forgalomban lévő fájdalomcsillapító gyógyszerek közül sok népszerű típus hatóanyaga az acetilszalicilsav, amely hatásos, de nem minden esetben veszélytelen. Kölcsönhatásba léphet ugyanis a szintén széles körben népszerű gyógynövényalapú étrend-kiegészítők egy-egy összetevőjével.

        Kiütéses lettem, melyik gyógyszer okozhatta? - Az orvos válaszol

        Megfáztam és paracetamol tartalmú megfázás elleni szert, torokfertőtlenítő tablettát és lázcsillapítót vettem be. Tele lettem csalánkiütés szerű piros foltokkal. Vajon melyik szer okozhatta ezt? A megfázás elleni szer mellékhatása lehet? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

        Paracetamolszedés a terhesség alatt

        Bár a terhesség alatti paracetamol használat úgy tűnik nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis ha lehet csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.

      • Kérje ingyenes cikkértesítőnket! Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.