• Paracetamol - Hatás és mellékhatás

        Szerző: WEBBeteg - stern.de

        Asztma, allergiás nátha, bőrkiütés - egy tanulmány szerint a paracetamoltartalmú gyógykészítmények 46 százalékkal is növelhetik az asztma kialakulását gyermekeknél. Az orvosok óvatosságra, körültekintésre intenek a mindennapos hatóanyag használatával kapcsolatban.

        Egy nemzetközi tanulmány szerint a paracetamol hozzájárulhat az asztma kialakulásához a gyermekek esetében. Az új-zélandi központú kutatás során világszerte 200 ezer (!) beteg csecsemőt vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy azok között a kicsik közt, akik paracetamolt kaptak, gyakrabban alakult ki allergia, asztma, és kiütés, mint az ilyen készítményt nem kapók között.

        Ez nem az első alkalom, mely rámutat a paracetamolfogyasztás és az asztmarizikó közötti összefüggésre: 1999-ben egy bostoni (USA) kutatócsoport vizsgálata során kiderült, hogy a paracetamol tartalmú gyógyszerrel kezelt gyermekek hajlamosabbak voltak az asztmára, mint azok, akik ibuprofént tartalmazó szert kaptak.

        Hirdetés

        Asztma, allergiás nátha, bőrkiütés

        A mostani tanulmányban - mely a Lancet nevű orvosi folyóiratban jelent meg - arról számolnak be, hogy azok a gyermekeknél, akik első életévük során paracetamolt kaptak, hat-hétéves korukra 46 százalékkal magasabb volt az asztmás betegségek kialakulásának esélye, mint az ugyannyi idős, paracetamoltartalmú készítményt nem kapó gyerekeké. Az allergiás nátha kialakulásának esélye 48 százalékkal, a bőrkiütés létrejöttének valószínűsége 35 százalékkal magasabb volt. A kutatók megfigyelték, hogy annál nagyobb a rizikófaktor, minél nagyobb dózisban kapják a kicsik a paracetamolt.

        A tanulmány - a benne résztvevők magas száma ellenére - csak statisztikai összefüggésekre tudott rámutatni, nem pedig ok-okozatira. "Komolyan vesszük a kutatás eredményét és további, egész Németországra kiterjedő tanulmányt szeretnénk végezni, hogy rájöjjünk az összefüggés okaira" - nyilatkozta Eckard Hamelmann, a Német Allergológiai és Klinikai Immunológiai Intézet vezetője a stern.de-nek.

        Egyre több az asztmás gyermek

        A paracetamolszedéssel összefüggő asztma- és allergiarizikó valószínűleg nem csupán gyermek-, hanem felnőttkorban is igaz. Évek óta egyre több az USA-ból és Nagy-Britanniából származó bizonyíték támasztja alá azt, hogy a paracetamol-fogyasztás és az allergia között összefüggés van.

        Egy júniusban közzétett, az EU-ban készített tanulmány szerint (European Respiratory Journal) azok a felnőttek, akik legalább hetente egyszer paracetamol tartalmú készítmény fogyasztottak, azoknál a asztma előfordulása háromszor akkora. Más fájdalomcsillapító szerek esetében ez a mellékhatás nem jelentkezett, számol be egy a "Global Allergy and Asthma European" hálózata által kezdeményezett tanulmány.

        A paracetamol mint a májbetegségek oka

        A londoni Imperial College kutatói abban látják a paracetamol allergiára hajlamosító hatását, hogy az a tüdőben zajló oxidációs folyamatokat lassítja, így a légutak nyálkahártyájának a dohányfüsstel és a levegőben található káros anyagokkal szembeni védekezőképessége csökken. Hasonló megállapításra jutott az Esseni Egyetemi Klinika "Acute Liver Failure Group" is.

        A kutatók tavasszal nagy feltűnést keltettek egy tanulmánnyal, melyben a túlzott paracetamol fogyasztás májra káros hatását igazolták."A paracetamol elv minden szervben hasonló", mondta a kutatás vezetője, Alikber Canbay. A hatóanyag a sejtekben glutationt (rendkívül fontos szabadgyök-semlegesítő molekula) használ fel, és ezáltal a sejtek belsejében káros molekulává alakul át. "Így az olyan szervekre, mint a máj vagy a tüdő, nincs lehetőségük arra, hogy a méreggel szemben fellépjenek és így károsodnak."

        "Nincs más"

        A gyermekek számára előállított paracetamol gyártói azonban kitartanak: tekintettel az aktuális tanulmányokra, nincs más konkrét intézkedés. Úgy tűnik, hogy a paracetamol marad az első számú, gyermekeknek való fájdalom- és lázcsillapító eszköz.

        Hasonlóan látja ezt a Német Tartományi Gyógyszerészegyesület (ABDA) is: "Ha aggódó szülők rohanják meg a gyógyszertárat, a gyógyszerészek arról informálják őket, hogy fájdalom-és lázcsillpaítók esetében még mindig a paracetamol és az ibuprofén az első számú eszköz gyermekek számára" - tisztázta az ABDA szóvívője, Ursula Sellerberg. "Egyszerűen nincs más megoldás."

        Receptköteles paracetamolt!

        2008 áprilisa óta Németországban receptköteles a paracetamol, ha valaki nagyobb mennyiségben vásárol (20 tablettától többet) az 500 mg-os változatból. Canbay azonban még mindig meggondolatlannak tartja a paracetamol alkalmazását és azt követeli, hogy a gyógyszerészek a paracetamol árusításakor minden esetben hívják fel a figyelmet annak szedése által bekövetkező szervkárosító hatásra. "Végülis nem cukorkáról van szó, hanem gyógyszerről." Az orvosoknak és a szülőknek alaposan mérlegelniük kellene, hogy a gyermek 38,5 fokos lázát azonnal paracetamollal vagy más gyógyszerrel kell-e csökkenteni - mondja Canbay.

        Hamelmann szerint nem kétséges, hogy a gyermek lázát gyógyszerrel kell csökkenteni. "Ha egy gyermek abban a korban van,amikor a láz könnyen lázgörcsöt okozhat (4 hónapos kor és 4 éves kor között), akkor a kezelést gyógyszerrel kell végezni", mondja a Bochumi Ruhr Egyetem gyermek és fiatalkorúak klinikájának igazgatója. Azok az anyukák, akik tartanak a paracetamol asztmát okozó hatásától, választhatják az ibuprofent, mivel ennek a hatóanyagnak asztma kialakulását elősegítő hatása (még?) nincs kimutatva.

        Forrás: WEBBeteg; stern.de
         

        Módosítva: 2017.09.23 12:51, Megjelenés: 2017.09.23 12:51
      • Cikkajánló

        Percentilis görbék

        Percentilis görbék

        Dr. Árki Ildikó

        A gyermekek súly- és hosszfejlődésének nyomon követését szolgálják.

        Fáradékonyság

        Fáradékonyság

        Dr. Antalffy Katalin Anita

        A fáradékonyság hátterében különböző okok állhatnak. Mik lehetnek ezek?

        Hogyan mentsünk életet allergiás sokk esetén?

        Különböző élelmiszerek, gyógyszerek, de akár darázscsípés is kiválthat súlyos, esetenként akár életveszélyes allergiás reakciót. Az úgynevezett anafilaxiás sokk váratlanul jön, sokan ráadásul nem is tudják, hogy ők maguk vagy egy családtagjuk érintett.

        A gyermekkori ételallergiáról általánosságban

        A gyermekkori ételallergia hazánkban a gyermekek kb. 7 százalékát érinti. Gyakorisága miatt jelentős, ezért összeszedtük róla a legfontosabb tudnivalókat.

        Fájdalomcsillapítás: ezeket a készítményeket kerülje el, ha paracetamolt vesz be

        A fájdalom és a láz csillapítására számos gyógyszer kapható a patikákban, melyek közül a paracetamolalapú változatok az egyik legismertebb csoportot képviselik. Talán ártalmatlannak tűnhet bekapni egy-egy pirulát a fejfájás vagy megfázás tüneteire, azonban ne feledje, hogy ezek a gyógyszerek is kiválhatnak mellékhatásokat vagy kölcsönhatásba léphetnek más szerekkel, például étrend-kiegészítőkkel.

        Paracetamolszedés a terhesség alatt

        Bár a terhesség alatti paracetamol használat úgy tűnik nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis ha lehet csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.

        Kiütéses lettem, melyik gyógyszer okozhatta? - Az orvos válaszol

        Megfáztam és paracetamol tartalmú megfázás elleni szert, torokfertőtlenítő tablettát és lázcsillapítót vettem be. Tele lettem csalánkiütés szerű piros foltokkal. Vajon melyik szer okozhatta ezt? A megfázás elleni szer mellékhatása lehet? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

        Az asztma diagnosztizálása

        Gyakori tüdőgyógyászati kórképek áttekintésével vesszük számba azokat a kivizsgálási metódusokat, melyeket a tüdőgyógyászok leggyakrabban alkalmaznak.

        Allergiás, asztmás tünetek - Vegye komolyan!

        Az allergiát, a szénanáthát, az erős tüsszögést, a nehézlégzést, a tartós köhögést nem szabad alábecsülni! Fontos, hogy az említett panaszokkal tüdőgyógyász szakorvoshoz forduljon!

        Dr. Bánfi Andrea PhD.: Nagyon fontos a környezetünkkel szembeni tolerancia

        Általában nem lehet húszperces szakorvosi vizit alkalmával a pontos diagnózist megállapítani, lépésről lépésre kell haladni, mint ahogyan ismételt kontrollra, folyamatos gondozásra van szükség a krónikus légúti és egyéb allergiás betegségben szenvedő gyermekek kezelésekor - hangsúlyozza dr. Bánfi Andrea csecsemő- és gyermektüdőgyógyász szakorvos, főorvos, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet szakmai vezetője.

      • Kérje ingyenes cikkértesítőnket! Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.