Mozgásszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A nyaki fájdalom gyakori panasz, melynek hátterében számos ok húzódhat meg. A nyak a gerinc legmozgékonyabb szakasza, de emellett biztosítja a fej tartását, és a nyaki csigolyák nyúlványai által alkotott csontos csatorna védi a gerincvelőt és a nagy nyaki ereket.
Nyaki fájdalom, merevség, zsibbadás
A nyaki fájdalom jelentkezhet hirtelen vagy fokozatosan is kialakulhat, előbbi esetben akut, utóbbinál pedig krónikus fájdalomról beszélhetünk.
Az egyik leggyakoribb a krónikus izomfájdalom a nyaki szakaszon. A vállövet terhelő foglalkozásokat űzők (fodrász, kozmetikus, számítógéppel dolgozók) körében nagyon gyakori jelenség. Ezen kívül a depresszió, szorongás, tartós túlterhelés, huzat, tartós hideghatás is hajlamosító tényezők.
A bekeményedett, nyomásérzékeny izomzatban fájdalmas csomók tapinthatók. A bekeményedett izom idegbecsípődéshez is vezethet. Ennek egyik példája a nyakszirten kilépő ideg (occipitalis ideg) nyomása, melynek következtében fejtetőre sugárzó erős fájdalom, lüktetés jelentkezik. A kezelésben legfontosabb a megelőzés.
A nyaki gerinc kopásos megbetegedése, spondylosis esetén meszes felrakódások alakulnak ki a csigolyák peremein. Ilyenkor a mozgás provokálja a fájdalmat, gyakran hallunk finom hóropogásszerű zörejt. Elsőként a nyaki gerinc oldalra hajtása válik nehézkessé. A meszes csőrök irritálhatják a nagyobb nyaki ereket is, emiatt migrénhez hasonló fejfájás, szédülés is jelentkezhet. Itt is fontos szerepe van a rendszeres tornának, mellyel a mély nyaki izomzatot erősítheti, így nem szűkül be az ízület mozgása.
Egy hirtelen tett rossz mozdulat vagy baleset folytán a nyaki csigolyák közötti kis ízületek úgynevezett funkcionális blokkja alakulhat ki. Ez azt jelenti, hogy a csigolyák kórosan elmozdulnak egymáshoz képest, akár meg is csavarodhatnak a tengelyük körül.
Ugyanez történik, ha egész éjszaka kényszertartásban van a nyakunk pl. egy rossz párna, vagy nem megfelelő fekhely miatt. Ilyenkor heves fájdalom, mozgáskorlátozottság, kényszertatás alakul ki. Bekeményedik és nyomásérzékennyé válik a nyaki gerinc melletti izomzat.
Ha a nyaki gerincvelőből kilépő ideggyök is nyomás alá kerül, akkor vállba, karba sugárzó fájdalom, zsibbadás, akár érzéskiesés is jelentkezhet a felső végtag bizonyos bőrfelszínein. Ebben az esetben elsődleges a nyugalomba helyezés, fájdalomcsillapítás, és izomlazítók alkalmazása. A terhelést csak fokozatosan kezdje el. Hatékony az azonnal megkezdett fizioterápia, ultrahangkezelés. Bizonyos esetekben csak manuálterápiás szakember képes a blokkot megszüntetni.
Számos olyan kórkép is okozhat nyaki fájdalmat, mely valójában nem mozgásszervi eredetű betegség:
Fontos a rendszeres torna
Munka közben is szakítson időt egy kis tornára, mellyel könnyen átmozgathatja a nyaki izomzatot.
Legjobbak a nyújtó gyakorlatok; ezeket akár ülve is könnyen elvégezheti. A görcsök oldásában ezen kívül a masszázs, különböző fájdalomcsillapító kenőcsök, és esetenként fizioterápia segíthet.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
Limfocita
Dr. Borsi-Lieber KatalinMennyi a normál értéke? Mi okozhat ennél alacsonyabb vagy magasabb értéket?
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Csúcstechnológiás eszközökkel javíthatják a gerincvelősérültek életkörülményeit
Az egészségügyi technológia élvonalába tartozó eszközökkel végez nemzetközi szinten releváns kutatást a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatócsoportja.
Krónikus nyak- és vállfájdalom: valójában könnyen elkerülhető
A napjainkban népbetegségnek számító állandósult vagy rendszeresen jelentkező nyakfájdalom, nyakmerevség néhány évtizeddel ezelőtt szinte ismeretlen jelenség volt. Amíg megfelelő helyen, azaz a gerincünk tetején hordtuk a fejünket, és nyakunk folyamatos mozgásban volt, gyakorlatilag panaszmentesen éltük életünket. A mobiltelefonok és a számítógép megjelenésével, a 8 órás irodai ülőmunkával és a további jó néhány órás otthoni internet fölötti görnyedéssel azonban sikerült elérnünk, hogy a XXI. században nagyítóval keresve sem igen találhatunk egészséges gerincű embert.
Sportsérülések - És a rehabilitáció hol marad?
Gyakran mesélik ismerősök - sportolók és átlagemberek -, hogy kificamodott a bokájuk/eltört a karjuk/részlegesen szakadt az Achilles-ín stb., begipszelték, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak és most pihentetniük kell a sérült testrészt. Alig várom a folytatást, ez azonban az esetek nagy részében elmarad. Ha rákérdezek, hogy valóban ennyiből áll-e a terápia, a válasz általában az, hogy: Igen. Miért, mi másra lenne még szükség?... Nos, egyetlen aprócska dologra, valódi, teljes értékű rehabilitációra.
Nyakmerevség: A hibás tartás is lehet az oka
Ha gyakran érzi merevnek a nyakát, a vállait, sokszor fáj a feje, akkor itt az ideje, hogy jobban odafigyeljen mindennapi testtartására. A panaszok hátterében a legtöbb esetben a hibás testtartás áll.
8 gyakorlat nyakfájás ellen a mindennapokra
Az ülőmunka, a számítógép, a mobiltelefon és a táblagép használatának előtérbe kerülésével szinte napról napra nő a nyak- és vállmerevséggel, fejfájással, migrénnel és karba sugárzó fájdalommal küzdők száma. A mozgáshiány, a helytelen, egyoldalú terhelés (pl. a napi több órányi görnyedt tartással járó irodai munka, SMS-ezés, tabletezés stb.) és az izmok kóros feszülését fokozó stressz mind-mind komoly megterhelést jelentenek gerincünk számára, így állandósult gerincproblémákhoz vezethetnek.
Mitől fáj a nyakunk?
Alig van felnőtt, aki ne tapasztalta volna a nyakfájdalmat, amely okai valójában szerteágazóak lehetnek. Dr. Pál Mónika, reumatológus az eredőkről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.
Nyakproblémák: aktív gyógyulás
Gyakran elegendő egyetlen pillantást vetni a rendelőbe érkező betegre ahhoz, hogy megállapítsuk, szinte bizonyosan nyaki problémával keresett fel bennünket. A merev, előrehelyezett fejtartás (oldalnézetben a fül előrébb helyezkedik el, mint a váll), illetve a nyaktól a váll irányába futó izom (csuklyásizom felső része) görcsös feszessége azonnal árulkodik.
Segítség a fájdalom ellen
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!