Cukorbetegség: sebek és sérülések kezelése

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Nem számít milyen apró vagy jelentéktelen egy seb, ha cukorbeteg, nem szabad figyelmen kívül hagynia. Ha megüti a lábujját, hólyag jelenik meg a szűk cipő miatt, vagy megvágja az állát borotválkozás közben, nem sokat törődik vele. Azonban ha ön cukorbeteg, megfelelő kezelésre van szüksége. Jó ha tudja, hogyan kezelje az apró sérüléseket, hogy elkerülje a fertőzéseket és felgyorsítsa a gyógyulást.

Miért okozhatnak problémákat a diabéteszes sebek?

Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek

A lábat naponta kell kíméletesen mosni, mely után az ujjközöket minden esetben gondosan szárazra kell törölni, megelőzve a gombák megtelepedését. A lábak tisztításánál a víz ne legyen túl forró, mert ez is sérülések kialakulásához vezethet. (Könyökével ellenőrizze a víz hőmérsékletét!) A törölközővel ne dörzsölje erősen a lábát, csak óvatosan itassa fel a vizet, mert ez a hámréteget felsértheti.
Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek

A cukorbetegség egy krónikus betegség, amely során a test nem tudja felhasználni a glükózt, vagy cukrot, úgy ahogy kellene. Számos komplikációt okozhat, olyat is, amely a sebgyógyulást nehezíti. Ilyenek például:

  • Idegbántlom (neuropátia). Neuropátia esetén nem mindig érezzük, ha megvágtuk magunkat, vagy ha hólyag jelentkezik a testünkön, egészen addig, amíg tovább romlik vagy elfertőződik.
  • Legyengült immunrendszer. Ha a test természetes védekező rendszere nem működik megfelelően, már egy apróbb seb is elfertőződhet.
  • Szűk artériák. Az eldugult artériák a lábban nagyobb valószínűséggel idéznek elő sebeket, súlyos sebfertőzéseket és nehezebb gyógyulást. A szűk artériák nehezen engedik a vért a sebhez. A véráramlás elősegíti a gyógyulást, ezért bármi ami elzárja a vér útját, növeli a seb elfertőződésének valószínűségét.

Hogyan kell kezelni egy diabéteszes sebet?

Ha van sebe, akármilyen kicsi is, végezze el a következő lépéseket, hogy elkerülje a fertőzést és elősegítse a gyógyulást:

  • Azonnal lássa el a sebet. Még egy apró seb is elfertőződhet, ha hagyjuk a baktériumokat elszaporodni a sérülés után.
  • Tisztítsa meg a sebet. Öblítse le a sebet folyó víz alatt, hogy eltávolítsa a piszkot. Ne használjon szappant, hidrogén-peroxidot vagy jódot, mert ezek irritálhatják a sebet. Ezután használjon antibiotikumos kenőcsöt, hogy elkerülje a fertőzést, és steril kötszerrel fedje le a sebet. Naponta vizsgálja meg a sebet, nehogy fertőzés alakuljon ki.
  • Keresse fel kezelőorvosát. Ne bízza a véletlenre – ellenőriztesse orvosával az apró bőrproblémákat vagy a kipirosodott területeket, mielőtt nagyobb baj lesz. Sokkal könnyebb az apró sérüléseket helyrehozni, mint a súlyosakat.
  • Ne érje nyomás a gyógyuló sebet. Például, ha a seb a talpán van – cukorbetegeknél gyakran jelenik meg rajta tyúkszem vagy hólyag – minél kevesebbet járjon rajta, így jobb eséllyel gyógyul a sérülés.

Diabéteszes neuropátia fogalma és kialakulása

A (poly)neuropátia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, mely általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere betegséghez például cukorbetegséghez társul, vagy valamilyen toxikus (mérgező) tényező okozza (gyógyszerek, kémiai szerek), de társulhat fertőző betegséghez, kollagénbetegséghez, stb.

Hogyan működik a perifériás idegrendszer?

A perifériás idegek szállítják az információt a különböző − a bőrben, izmokban, ízületekben és egyéb szövetekben elhelyezkedő − ingerfelvevő testecskéktől (receptoroktól) a központi idegrendszerbe, azaz a gerincvelőbe, illetve az agyba. Az ingerfelvelő testecskék receptorok a hőt, tapintást, nyomást, az ízületek-izmok térbeli helyzetét, az izmok feszítettségét stb. érzékelik. Ezáltal informálják a központot a szervezet aktuális állapotáról, helyzetéről, működéséről. Másfelől ezek az idegek viszik az információt a központokból a különböző szervekhez, szövetekhez, ezáltal szabályozva azok működését. A perifériás idegekben együtt futnak az érző (érző működésért felelős), a motoros (mozgást szabályzó) és vegetatív (szívműködést, légzést, bélműködést stb. szabályozó) idegrostok. Így érthető, hogy a perifériás idegek károsodása általában mindhárom funkció kiesését jelenti. Igen ritka − csak a neuropátiák enyhe formájában figyelhető meg − hogy önállóan károsodik valamelyik funkció.

Miért alakul ki a diabéteszes neuropátia?

A diabéteszes neuropátia a leggyakoribb neuropátia típus.. A cukorbetegek mintegy 10%-ánál a neuropátia (illetve az általa okozott fájdalom) vezet a cukorbetegség felismeréséhez. A cukorbetegség az idegek többféle károsodását okozhatja, de túlnyomórészt mindkét oldali, szimmetrikus, több ideget érintő (vagyis ún. polyneuropátia), elsősorban az érző működés károsodásával járó neuropátia alakul ki, ami azt jelenti, hogy csökken a hő-, tapintás- és fájdalomérzés, emellett viszont spontán jelentkezhet nyilalló, szűró, égető fájdalom ill. bizsergés.

Bővebben a A diabéteszes neuropátia típusairól és tüneteiről

(WEBBeteg)

Hozzászólások (1)

Cikkajánló

Hüvelygomba Hüvelygomba

Milyen tünetekről ismerhető fel? Mi okozhatja? Hogyan kezelhető?

Vashiányos vérszegénység Vashiányos vérszegénység

Milyen élelmiszereket részesítsünk előnyben az étrendünkben?

Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség és tünetei

A diabetes mellitus a XXI. század egyik legnagyobb népegészségügyi jelentőségű úgynevezett civilizációs betegségei közé tartozik. Egy olyan...

Cukorbetegeknél a szívinfarktust nem mindig jelzik tünetek

A cukorbeteg férfiak körében az egészséges emberekhez képest 2-4-szer nagyobb a szívinfarktus kockázata. A cukorbeteg nőknél pedig hatszorosa, és ez...

A vércukorszint jelentősége, mérési lehetőségei

A vércukorszint alatt a vérplazmában adott pillanatban megmért, meghatározott vércukor mennyiségét értjük. Hogyan, milyen módszerekkel történhet a...

Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek

A száraz bőr komoly veszélyforrást jelenthet, hiszen a hámréteg fontos védőfunkciót lát el a fertőzések megelőzősével kapcsolatosan, így ennek...

Teljes kiőrlésű gabona - Mondják, hogy együk, de tudja, hogy miért?

A teljes kiőrlésű magvakat még a táplálkozástudományban járatlanabbak is egészségre kedvező hatásúként tartják számon. Valóban, a gabona...

Lábszárfekély - Egyszerű betegségek szövődménye lehet

A lábszárfekély kialakulásának hátterében mintegy 70 százalékban visszeres keringési zavar áll. Rendszerint a rossz vérellátottságú...

Szövődmények, melyeket minden cukorbetegnek ismernie kell

A diabétesszel diagnosztizált betegek nagyon fontos napi feladata a vércukorszintjük megfelelő szinten tartása, ennek hiányában ugyanis számos...

Hogyan kell kezelni a diabéteszes sebet?

A cukorbetegség nem csupán az általános egészségre jelenthet veszélyt, hanem a beteg lábára is: akár egy apró vágásnak is végzetes...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.