Cukorbetegség: veszélyesek a lábfejen levő sebek

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A lábfej és a boka különösen ki van téve a diabéteszes seb problémakörének. A térd alatti sebgyógyulás dinamikája különbözik a test többi részétől. Ezen a területen hajlamosak duzzanatok képeződni, amelyek megakadályozhatják a gyógyulást. Ha a karján van seb, akkor fel is tudja kötni, míg ha a sérülés a lábon van, kezelése igen nehéz.

A diabéteszes láb a cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye. Számukra nem könnyű elkerülni a lábfejen kialakuló sebeket, mert az ő esetükben sokkal valószínűbb a tyúkszem, száraz bőr és az idegbántalom kialakulása. Ha ezek együttesen jelennek meg, növelhetik a fekélyek megjelenésének esélyét és fertőzéseket okozhatnak. Amellett, hogy nem érzik a lábfejüket, sok cukorbeteg látási problémákkal is küzd. Nem érzik, és nem is látják az apró sebeket, amíg azok súlyossá nem válnak.

Egy súlyossá vált seb többet árthat az egyszerű fájdalomnál. Olyan nagy kárt tehet a kötőszövetben és csontban, hogy már csak az amputáció lehet a megoldás. Több kutatás is bizonyítja, hogy fekély előzi meg a legtöbb alsó végtag amputációt a cukorbetegeknél. Ezért annyira fontos az apró sebek kezelése, illetve nagy hangsúlyt érdemes fektetni a különböző sérülések megelőzésének lehetőségére is.

Hogyan előzhető meg a sebek megjelenése?

A diabéteszes sebek elkerülésére a legjobb módszerek:

  • Naponta ellenőrizze lábfejét! Keressen hólyagokat, tyúkszemeket, horzsolásokat, kipirosodást. Ez a legeslegfontosabb, amit tehet a diabéteszes láb problémák elkerülése érdekében. Ha nem lát rendesen, kérjen meg valakit, hogy naponta ellenőrizze a lábfejét.
  • Figyeljen oda a bőrére! Keressen látszólag jelentéktelennek tűnő bőrproblémákat, mint a fertőzött szőrtüsző vagy gyulladt területek a körmök környékén. Ha észrevett egy problémát, beszéljen orvosával.
  • Hidratálja lábfejét! Használjon hidratálót lábápoláshoz, hogy lábfejének bőre sima és puha maradjon. De ne használjon testápolót a lábujjai között, mert ez gombás fertőzéshez vezethet. A lábgombásodás kezelésére inkább gombásodás elleni gélt alkalmazzon, mint krémet, mert a gél nem hagy nedves maradványt a lábujjak között.
  • Megfelelő lábbelit viseljen! A kényelmes cipők viselése segíthet a hólyagok megelőzésében. A zárt cipők csökkentik a lábujj sérülésének esélyét. Még otthon is zárt cipő viselése javasolt.
  • Minden nap vizsgálja át cipőjét. A diabéteszes neuropátiások sétálhatnak kaviccsal vagy más tárggyal a cipőjükben anélkül, hogy észrevennék. Ellenőrizze azt is, hogy nem szakadt vagy kemény-e belül a cipője.
  • Megfelelő zoknit válasszon! Olyan zoknit vásároljon, amely felszívja a nedvességet. Kerülje a cérnából varrt zoknit. Az interneten és egyes speciális üzletekben már lehet vásárolni kifejezetten cukorbetegek számára készített zoknit.
  • Naponta mossa meg a lábfejét! Mosás után óvatosan szárítsa meg őket, a lábujjak között is.
  • Puhítsa fel a tyúkszemeket! Zuhanyozás után használjon reszelőt vagy habkövet, hogy fokozatosan eltávolítsa a tyúkszemeket. Soha ne vágja ki a tyúkszemet.
  • Rendszeresen vágja a lábujja körmeit! A benőtt lábkörmök lábfej problémákhoz vezethetnek.
  • Rendszeresen ellenőriztesse lábfejét orvosával.
  • Szabályozza cukorbetegségét! A súlyos lábfej sebek megelőzése azt is jelenti, hogy szabályozza cukorbetegségét. Ez tartalmazza a vércukorszint, vérnyomás és koleszterinszint ellenőrzését, az egészséges étkezést, a felírt gyógyszerek szedését, a rendszeres tornázást, a dohányzás kerülését, és a rendszeres orvosi ellenőrzéseket.
  • A diétás ápolás alapja a fehérje- és vitamindús diabetikus étrend fogyasztása. Ellenőrizze a teljes napi kalóriát: az étrend legyen könnyű, alacsony zsírtartalmú, kevesebb sót és szénhidrátot egyen, törekedjen a kiegyensúlyozott táplálkozásra.
  • Szigorúan tartsa be az orvos utasításait, ne változtassa meg a felírt gyógyszeradagját önállóan.

Lábápolási és életmód tanácsok cukorbetegeknek

A lábat naponta kell kíméletesen mosni, mely után az ujjközöket minden esetben gondosan szárazra kell törölni, megelőzve a gombák megtelepedését. A lábak tisztításánál a víz ne legyen túl forró, mert ez is sérülések kialakulásához vezethet. A törölközővel ne dörzsölje erősen a lábát, csak óvatosan itassa fel a vizet, mert ez a hámréteget felsértheti.

A diabetológusok azt tanácsolják, hogy mérsékelten mozogjanak a cukorbetegek, a végtagok vérkeringésének javítása érdekében. A gyakorlatok mennyiségének fokozatosnak kell lennie. Tanácsos napi 3-4 alkalommal, 30 percnél hosszabb időközönként gyakorolni.

Tipp! Feküdjön a hátára; emelje fel a lábát 45°-60°-os szögben, tartsa ebben a helyzetben néhány percig, hajlítsa meg a lábközépcsontokat és lendítse egyik oldalról a másikra, majd nyújtsa ki és zárja le a lábfejet felfelé. Feküdjön le, pihenjen 5 percig, majd ismételje meg a mindösszesen 2-3 perces gyakorlatot legalább 10-szer.

Amennyiben kialakultak a sebek, azok ellátása elsősorban az időben történő kötéscserét és sebtisztítást foglalja magában.

Bővebben Hogyan kell kezelni a diabéteszes sebet?

Méz a sebre

A méz hatékonyan gátolja a baktériumok szaporodását és nagyon sokféle seb kezelésében, beleértve az égési sérüléseket, karcolásokat, valamint a diabéteszes sebkeléseket is. A diabéteszes fekély kezelésében és az állapot romlásának megakadályozásában kiemelkedő segítséget nyújt a hagyományos kezelés mellett a mézes sebkezelés, ugyanis a méz erős antibakteriális, vírus- és gombaölő hatással rendelkezik, továbbá hozzájárul a gyorsabb sebgyógyuláshoz, a gyulladás csökkentéséhez, valamint kialakult ödéma mérsékléséhez. Azonban nem mindegy, hogy milyen mézet alkalmazunk a sebre, nem minden méz felel meg a sebkezeléshez szükséges kritériumknak!
A méz segítségével akár teljesen megszűnhet a fekély

Szerző: Tóth András újságíró - WEBBeteg
Felhasznált forrás: Guidelines and standards for comprehensive clinical diagnosis (National Library of Medicine)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.