A HPV vírus bőrrákot is okozhat?
megjelent:
Eddig is tudtuk: nincs méhnyakrák HPV-vírus nélkül, de nem minden HPV-vel fertőzött lesz rákos. Most felmerült a gyanú, hogy a human papilloma vírus szerepet játszik a bőrrák kialakulásában is.
A legtöbb ember magában hordozza a papillomavírust, megfelelő immunrendszer esetén azonban nem okoz problémát. Kutatók azt figyelték meg, hogy szervátültetett, illetve gyógyszerekkel legyengített immunrendszerű betegeknél gyakrabban alakul ki szemölcs, a bőrrák kialakulásának esélye pedig 250-szer nagyobb, mint másoknál. Különösen nagy arányban jön létre hám eredetű daganat, úgynevezett alapsejtes bőrrák (basalioma) és laphámrák (spinalioma).
A szakértők szerint ennek az az oka, hogy a legyengült immunrendszer már nem tudja hatástalanítani a vírust. Prof. Massimo Tommasino rákkutató szerint a bőrt megfertőző papillomavírusok hatására a sejtek átalakulnak rákos sejtekké. "Nyilvánvalóan ugyanaz a mechanizmus megy végbe, mint a méhnyakrák esetében" - mondta Tommasino a heidelbergi Német Rákkutató Központban egy előadáson.
A test sakkban tudja tartani a vírust
Mindazonáltal egy HPV-fertőzés után sem törvényszerű a kóros folyamat elindulása, a sejteknek van ugyanis egy kontrollmechanizmusuk, mellyel a vírust sakkban tartják. A daganatos sejtek esetében ez a mechanizmus megbénul vagy elmarad.
Az egészséges embereket is egyre inkább veszélyezteti a bőrrák kialakulása, melyért főként a káros napsugarak okolhatók. A napozás veszélyeiről részletesebben itt és itt olvashat.
(WEBBeteg, forrás: Stern)