Vitiligo - Milyen kezelés hatásos?
A vitiligo betegséggel kapcsolatban szeretnék többet tudni, hogyan halad az orvostudomány a gyógyítása felé? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Kedves Hölgyem!
A legújabb álláspont szerint ez a kezelési séma: Nincs minden esetben szükség kezelésre. Sok esetben elég fényvédő és korrektor, alapozó használata. A világos bőrűeknél elég óvakodni a napfénytől, sokszor ez már a tüneteket észrevehetetlenné teszi.
Amennyiben nagyobb kiterjedésűek a tünetek vagy rosszabbodás tapasztalható, érdemes orvoshoz fordulni. Több hónapos kezelésre van szükség az esetek döntő részében, és sokszor előfordul, hogy többféle hatóanyagot is végig kell próbálni,mire a klinikai tünetek javulnak.
Titokzatos bőrbetegség - A vitiligo tünetei |
Mindazok, akiket érint a vitiligo nevű bőrbetegség, átélhették már a látható különbözőség érzését, különösen, ha az arcukon, kézfejükön jelennek meg a fehér foltok. Az esztétikai problémán kívül azonban a fényvédelemre is fokozottan figyelnie kell az érintetteknek, de van esély a tünetek javítására is. A vitiligo tünetei |
Helyi szteroidkezelés
A szteroidok használata során repigmentáció kialakulására van remény, sokszor 3 hónapnyi kezelés után van csak javulás. A hosszú távú kezelés mellékhatása lehet az atrófia, striák kialakulása. Sokszor kiegészítő kezelésként D-vitamin-származék javasolt.
Vitiligo – fehér foltok a bőrön |
![]() (Forrás) |
Helyileg ható immunmodulánsok
Ebbe a csoportba tartozik a pimecrolimus és a tacrolimus. Kevesebb mellékhatásuk van, mint a szetroidoknak, de vizsgálatok felvetették, hogy emelkedhet a limfómák és egyéb daganatos betegségek rizikója használatuk során.
PUVA-kezelés és UV-B-kezelés
A PUVA-kezelés a fotokemoterápiás kezelések közé tartozik, UV-A sugárzás és psoralen kombinációját jelenti. Akkor lehet hatékony, ha a testfelszín kevesebb, mint 20%-a érintett.
Az UV-B szintén csak a kisebb bőrtünetek kezelésére használatos.
Depigmentáció
Ha a vitiligo nagy testfelületre kiterjed, akkor a nem érintett területek depigmentálására is van lehetőség. Ilyenkor a melanint lebontó hatóanyagokat alkalmaznak.
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes)
Bizarr bőrbetegségek |
A 7 legbizarrabb bőrbetegség - Megrázó fotókkal! |