Bőrbetegségek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A csecsemők és gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati betegsége az atópiás eredetű bőrgyulladás (atópiás dermatitisz). Fő tünete a majdnem állandó jelleggel fennálló és alig csillapítható viszketés és száraz bőr.
A betegség általában kisdedkorban vagy gyermekkorban kezdődik. Kezdetben általában a bőrfelület elszíneződése, vörhenyes beszűrődése és apró hólyagos elváltozása jellemzi, melyek nedvezhetnek. A későbbi fázisban, ha a betegség sokáig fennáll, utcakő-rajzolatú bőrkeményedések és bőrrepedések alakulhatnak ki. A betegség bőrjelenségeinek kialakításában jelentős szerepe van a viszketés miatti folyamatos vakarózásnak.
A betegek bőre száraz, érdes a csökkent faggyútermelés miatt. Sok esetben arra panaszkodnak, hogy akár kisfokú izzadás után is erős viszketést éreznek.
Az atópiás bőrgyulladásnak gyermekekben csecsemőkori és gyermekkori formáját különböztetik meg.
A csecsemőkori forma 1-6 hónapos korban kezdődik, és általában 2-3 éves korára a gyermek "kinövi". A legszembetűnőbb a fej több tájékán (arc, homlok, fejtető) látható hámlás. Ezt kísérheti a hámló terület kipirosodása, esetleg apró hólyagok is megjelenhetnek. Amennyiben a hámló terület nedvezik vagy pörk képződik rajta, az felülfertőződés gyanúját veti fel.
A gyermekkori forma 3-10 éves kor között bármikor jelentkezhet. Ezt a formát az ízületek hajlító felszíne fölötti száraz, repedezett bőr jellemzi. Ez különösen a könyök, a térdhajlat és a csukló bőrén figyelhető meg. Mivel a gyermek már nagyobb, erősebben tud vakarózni, és így a vakarás miatt módosulhatnak a bőrjelenségek, és nehezebben gyógyulnak. A nagy kiterjedésű, súlyos elváltozások olykor évek múltán is fennmaradnak.
Az atópiás bőrgyulladás kezelése hosszas, sok türelmet igénylő feladat, melyben a szülőnek igen nagy felelőssége van. A betegeket, illetve szüleiket a veleszületett atópiás hajlamról fel kell világosítani. Az eredményes kezeléshez naponta végzett, következetes bőrápolásra van szükség, még a tünetmentes időszakokban is! A bőr szárazságának leküzdése a legfontosabb feladat, különösen a téli hónapokban (az alacsony páratartalom és a fűtés miatt ilyenkor hajlamosabb a bőr a kiszáradásra).
Kerüljük a szappan és a fürdőhab használatát, helyettük olajos készítmények alkalmazása javasolható (pl.: Unguentum hydrophilicum ("nedvesítő kenőcs")). Ne fürödjön a gyermek túlságosan meleg vízben, mert ez is fokozottan szárítja a bőrt! Fürdés után célszerű testápoló tejek, illetve hidratáló krémek alkalmazása. A ruházat ne legyen túl meleg, és szellőzzön megfelelően, hogy minél kevésbé izzadjon benne a gyermek. Előnyben részesítendők a természetes anyagokból (len, pamut) készült ruhaneműk.
A tünetek kiújulásakor kortikoszteroid tartalmú külső készítmények alkalmazását rendeli el az orvos, majd a javulás során kátrány-, illetve karbamidtartalmú krémek használata javasolt. A viszketés csökkentésére antihisztaminokat is javasolhat a kezelőorvos. A megfelelő bőrápolás és általános gondozási szempontok, valamint a gyógyszerek, külső szerek alkalmazása mellett fontos a betegség elfogadtatása a beteggel, és a megfelelő pszichés segítség is.
Ön tudta? |
Egyre valószínűbbnek látszik, hogy - mint sok egyéb, főként allergiás eredetű betegség kapcsán - az anyatejes táplálásban részesülő gyermekek körében ritkábban alakul ki atópiás bőrgyulladás, mint tápszeren nevelkedett társaik esetében. A szoptatásról bővebben |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
A száraz bőr okai és kezelése
A bőrszárazság egyre gyakoribb probléma, mely nemtől függetlenül minden korosztályt érint. Viszketéssel, berepedezéssel, érdes tapintással, továbbá hámlással, bőrhúzódással, idősebb korban pedig apró ráncok megjelenésével jár. Igen kellemetlen tünet, melytől a betegek gyakran nem tudnak aludni, illetve az iskolában és a munkahelyen koncentrálni.
Pikkelysömöröm van, hogy lesz párom? Hogy merjek így szexelni?
Annyi minden van, ami miatt feszengünk az első randi vagy akár a párunkkal való első együttlét előtt. A pikkelysömörben szenvedők esetében a bőrbetegség okozta elváltozás további szorongást okoz, de tudatosítani kell magunkban: nem szabad, hogy ez gátja legyen bárminek is! El is mondjuk, hogyan.
Atópiás dermatitisz és ekcéma: Így enyhíthető a viszketés
Az atópiás dermatitiszben és az ekcémában a legrosszabb a bőr rendkívül erős viszketése. A vakarás csak ingerli a bőrt és még jobban fokozza a viszketést.
A szabadtéri munkásoknál magas a bőrrák kockázata
A nem-melanoma eredetű bőrrák (angol rövidítéssel NMSC) messze a leggyakrabban diagnosztizált rák a fehér bőrű egyének körében. Az egyre többeket érintő probléma napjainkban különösen akut, mert Európa-szerte 15 milliónál is többen élnek, főként dolgoznak az UV sugárzásnak való krónikus kitettségben. Szakemberek pedig úgy tapasztalják, és a rendelkezésre álló vizsgálati adatok is ezt támasztják alá, hogy már 5 évnyi szabadban végzett munka is akár háromszorosára növelheti az NMSC kialakulásának kockázatát.
Atópiás dermatitisz - endogén ekcéma
Az atópiás dermatitiszes betegek 15-20 százaléka fiatal, a városi lakosság körében gyakoribb, és folyamatosan emelkedő tendenciát mutat. A tünetek a korai csecsemőkorban, ritkábban később kezdődnek. Az évek során egyre ritkábban, egyre enyhébb tünetek jelentkeznek és az esetek háromnegyed részében a pubertáskorra a gyermekek kinövik a betegséget.
bőrgyógyász, onkológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!