
Asztma
Az asztma és tünetei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus -
2022.02.26. 13:33

A legtöbb asztmás roham előtt bevezető, figyelmeztető tünetek alakulnak ki. Ezeknek a felismerése és a tünetek korai kezelése megelőzheti a roham teljes kifejlődését, illetve a további állapotromlást is megakadályozhatja.
Az asztma diagnosztizálása
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos -
2023.03.08. 12:55

Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, mely a hörgők változó súlyosságú szűkületét okozza. A pontos diagnózis felállítása a terápia alapja.
A párás időben fokozódnak az asztmás panaszok
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2023.02.25. 11:30
Az asztmások mellett a COPD-s betegek panaszai is felerősödhetnek a napokban gyakori esőzések hatására. A párás levegő mellett az időjárási frontok, a hideg vagy a szeles idő is kedvezőtlenül befolyásolhatja a betegek állapotát.
Hogyan diagnosztizálják az asztmát?
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus -
2022.12.19. 04:03
Roham esetén a diagnózis felállítása nem nehéz. Annyira jellegzetes a megnyúlt kilégzés, és a hörgők által kiadott sípoló, búgó hang, hogy ilyenkor már csak az asztma okát kell kideríteni. Általában nem ilyen egyszerű a kivizsgálás, mert a rohamokon kívül az asztmásoknak a légzésfunkciós értékei normálisak.
Az asztma kezelésében is áttörést érhetnek el Szegeden
MTI -
2022.12.13. 11:17
A gyulladások kialakulásában, fenntartásában és megszűnésében is központi szerepet játszó fehérvérsejtek, a makrofágok mikrokörnyezeti jelek hatására végbemenő átalakulását, polarizációját vizsgálják a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) munkatársai Czimmerer Zsolt vezetésével - tájékoztatott az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkársága.
Koronavírus és a tüdőbetegségek
WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.11.19. 05:03

Az utóbbi időben szinte naponta új információ lát napvilágot az új típusú koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban. Rémisztő és biztató adatokat egyaránt olvashatunk.
Amit a szmogról és a szálló porról tudni kell
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos -
2022.11.17. 14:33

Klinikai vizsgálatok alapján ma már egyértelműen látszik, hogy a szálló por nem csupán a légzőrendszerre fejt ki káros hatásokat, de jelentős a kardiovaszkuláris megbetegedéseket okozó hatása is.
Inhalációs szteroid: csak akkor hat, ha jól használja!
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.08.26. 09:07
Az asztma kezelése során ún. fenntartó terápiaként elsődlegesen inhalációs szteroidokat használnak, a hatóanyagok így belégzéssel jutnak el a tüdőbe. A beteg tünetei azonban csak akkor fognak javulni, ha a belégző eszközt megfelelően használja.
Klímaváltozás - számolni kell a porral behurcolt kórokozókkal is
Semmelweis Egyetem -
2022.08.24. 08:33
Az éghajlatváltozás hatására új, a szervezet számára eddig ismeretlen allergének és kórokozók jelennek meg, melyek az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatják, hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem. A magasabb porkoncentráció hosszabb távon önmagában is káros. Több, porral „utazó” kórokozóval szemben egyelőre nincs védettségünk.
Ez a két betegség is állhat a háttérben, ha nem javul az asztmája
Tüdőközpont - Dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.08.11. 10:11
Előfordulhat, hogy a korábban tünetmentes asztma rosszabbodik, a panaszok kiújulnak, fulladás érzés, nehézlégzés, köhögés jelentkezik. Nem mindig jelent megoldást ilyen esetben, ha a gyógyszerek adagolásán változtat a kezelőorvos.
5 hasznos tanács asztmás betegek nyaralásához
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.06.16. 09:56
Hogyan tároljuk az asztma gyógyszereket utazás közben és mit tegyünk, ha kimaradt egy adag? A kérdéseket dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa válaszolta meg, és még egy hasznos segítségre is felhívta a figyelmet, ha a tünetek az otthontól távol rosszabbodnak.
Az asztma kezelési lehetőségei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus -
2022.06.07. 07:36
A legtöbb asztmás beteg esetén a gyógyszerek kombinációban biztosítják a hosszú távú tünetmentességet és a rohamoldást. Orvosa segít Önnek eldönteni, hogy az Ön esetében a kor és a betegség súlyossága függvényében melyik kezelési lehetőség a legmegfelelőbb.
Otthoni légzésfunkciós eszköz: ezért különösen fontos az asztmásoknak
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.05.03. 09:36
A tüdő aktuális állapotát, az úgynevezett kilégzési csúcsáramlást, azaz a PEF (peak expiratory flow) értéket légzésfunkciós vizsgálattal lehet mérni. A rendelőben végzett vizsgálat mellett erre ma már az otthonunkban is van lehetőség.
Tavaszi nagytakarítás: Házi praktikák az allergénmentes otthonért
Budai Allergiaközpont -
2022.04.21. 18:33
Az egyik legfőbb allergiakiváltó tényező a háziporatka. Ha porszívózunk, még nem oldottuk meg a kérdést, az ágyneműben is ott van. A gyerek kedvenc plüssállataiban is ott bujkál. A penészgombáról még nem is beszéltünk. Mit tehetünk az allergénmentes otthonért?
Miért lesz az allergiából asztma?
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész -
2022.04.19. 05:21
A légúti allergiás betegek gyakran számolnak be idővel megjelenő asztmás tünetekről is. Mit tehetünk, hogy a betegség lefolyását megváltoztassuk, hogy elkerüljük az asztma kialakulását?
A legelterjedtebb allergiatípusok
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász -
2022.04.18. 09:33

A három leggyakoribb allergiás betegség az asztma, a rhinitis és a különböző ételallergiák. Európában nyolcvanmillió embert tartanak nyilván különböző allergiás betegségekkel. Előfordulások, arányok.
Tévhitek és félreértések az allergológiában
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász -
2022.02.21. 07:33
Csak akkor asztmás valaki, ha éppen fullad? Sokan csak beképzelik maguknak ezt a betegséget? Ha gyermekkorban jön elő az asztma, akkor azt idővel ki lehet nőni? Számos tévhit kering még a köztudatban, amit most tisztázunk!
A koraszülés növeli az asztma veszélyét
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.02.18. 05:03
A 37. hét előtt született gyermekeknél nagyobb eséllyel alakul ki a későbbi életkorban asztma, nehézlégzés. A PLoS Medicine folyóiratban közölt kutatás az asztma kezdeti tüneteinek felismerésére is felhívja az érintett szülök figyelmét.
Mit tegyünk, ha kimaradt az asztma gyógyszer?
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász -
2022.02.10. 05:03
Mit tegyünk, ha a gyógyszerszedésben kimarad néhány alkalom, pótoljuk-e az elfeledett gyógyszert, és ha igen, hogyan?
Okozhatnak asztmát a klórozott vizű úszómedencék?
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus -
2022.02.07. 05:21
Régóta ismert a klórgáz és a vízből felszabaduló egyéb klórszármazékok légúti irritációt okozó hatása. Több, kisebb klinikai vizsgálat alapján felmerült az esetleges összefüggés gyermekek rendszeres, klóros vizű medencében való úszása és az asztma kialakulásának gyakorisága között.
Túlsúly és kifulladás - Mi lehet a nehézlégzés valódi oka?
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász -
2022.01.31. 05:21
A plusz kilók cipelése az egész szervezetet megterheli, emiatt ha valaki túlsúllyal küzd, könnyebben kifullad, gyakrabban tapasztal nehézlégzést. Az elhízás több betegség kialakulásának kockázatát növeli, ezek egyike a krónikus légúti gyulladással járó asztma. Gyakran ez áll a légzési gondok hátterében is.
Terhesség asztmásan - Ezek a legfontosabb tudnivalók
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus -
2022.01.15. 20:36
A várandósság időszakában különös figyelmet fordítunk arra, hogy növekvő gyermekünk fejlődését biztosítsuk. Tudatosabban étkezünk, sportolunk és kerüljük azokat a tényezőket, amelyekről úgy véljük, gyermekünk egészségét veszélyeztetné. Különösen gyakori ez a gyógyszerek esetében. Mellőzésük azonban az olyan krónikus betegségek kezelésében, mint az asztma többet árt, mint használ.
Az allergiás asztma tünetei
Orvostkeresek Egészségmagazin -
2021.12.28. 19:03
Az allergiás asztma az asztmás betegségek leggyakoribb típusa. Az asztmás gyermekek közel 90 százalékánál, a felnőttek 65 százalékánál jelentkezik allergia is. A tavaszi-nyári pollenszezonban magas a levegőben található allergének száma, így különösen fontos, hogy a betegek megismerjék az asztmás rohamot provokáló tényezőket és a megelőzés lehetőségeit.
Az alma hatásai az egészségünkre
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin -
2021.12.20. 20:33

Az almában előforduló antioxidánsok a sejteket károsító folyamatok semlegesítésével hatnak jótékonyan egészségünkre, ezáltal erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentő és rákmegelőző hatással rendelkeznek.
Nem csak a dohányzás okozhat COPD-t
Tüdőközpont - Dr. Dózsa Izabella, tüdőgyógyász, allergológus -
2021.12.09. 20:33
A dohányzás az elsődleges, de nem egyedüli kiváltó ok. Örökletes enzimhiány, foglalkozási ártalom vagy elhanyagolt asztma következtében is kialakulhat az egyik leggyakoribb krónikus tüdőbetegség, a COPD.