
Vérképzőszervi daganatok (leukémia, limfóma) aloldal
A nyirokrendszer daganatai
A nyirokrendszer daganatai, más néven lymphoproliferatív betegségek vagy lymphomák (limfómák) a nyirokrendszert alkotó sejtekből indulnak ki. E sejtek sokféle típusa, eltérő működése és elhelyezkedése, a betegségek genetikai háttere és molekuláris jellegzetességei vezetnek...
Friss cikkek
WEBBeteg - Gorzsás Anita, újságíró
Az akut mieloid leukémia (AML) a csontvelői eredetű vérképző sejtek daganatos sejtburjánzása által kialakuló betegség. Kezelés nélkül a betegség halálos kimenetelű, ám míg 50 éve egyáltalán nem lehetett gyógyítani, ma már jobb a helyzet. De mik a túlélési esélyek és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük a kialakulását?
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A krónikus limfoid leukémia (CLL) a leggyakrabban jelentkező leukémia típus. A fehérvérűség e fajtájában a csontvelőben kialakuló daganatos fehérvérsejtek idővel elszaporodva megjelennek a vérben és a nyirokszövetekben is. Leggyakrabban a nyirokcsomók, a máj és a lép érintett.
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A myeloma multiplex alapvetően az idősebb, de aktív korosztályt érinti, ám sokszor fiatal, munkaképes nők és férfiak is megbetegednek. A kórkép a mai tudásunk szerint nem gyógyítható, de az utóbbi években megjelent számos új gyógyszer hatására lényegesen javult a túlélés és a betegek várható életminősége is.
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A myeloma multiplex a csontvelői plazmasejtek rosszindulatú daganatos megbetegedése. A betegek várható túlélése az utóbbi években megjelent szereknek és a kiegészítő kezelésnek köszönhetően jelentősen javult.
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus
A krónikus myeloid leukémia (CML) a fehérvérűség egyik lassú kialakulású, több éves lefolyással járó, krónikus fajtája, melynek során a csontvelőben és a vérben tumoros fehérvérsejtek alakulnak ki. A csontvelőt megtöltő daganatsejtek idővel a vérkeringésbe is bekerülnek, majd jellegzetesen a májban és a lépben halmozódnak fel. A betegség százezerből egy lakosnál alakul ki évente.
Alapvető tudnivalók



