Allergiás nátha és kötőhártya-gyulladás

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
megjelent:

Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. A krónikus betegség egyik leggyakoribb velejárója a kötőhártya viszketéssel járó gyulladása.

Az allergiás nátha gyakran fordul elő más hasonló betegségekkel, mint a hörgőasztma, az atópiás bőrgyulladás, vagy az allergiás kötőhártya-gyulladás. Gyakran találkozunk családi halmozódással, azaz bármely felsorolt betegség gyakran előfordul a családtagok között is.

Allergia tünetek gyermeken

A megbetegedést szinte állandó jelleggel kíséri allergiás kötőhártya-gyulladás, mely a szem vörösségével, viszketésével és fokozott, vizes szemváladék-képződéssel jár. Mindkét megbetegedés tüneteinek súlyossága a kiváltó allergének (pollenek, háziporatka ürüléke) mennyiségétől függ.

Gyermekkori sajátosságok

A betegség kialakulására felhívhatja a figyelmet a gyermek orrán megfigyelhető ún. vízszintes orr-redő, melynek oka az orrtájék gyakori dörzsölése.

A betegség súlyos formája nagyban befolyásolhatja az életvitelt, az állandó orrfolyás és tüsszögés a koncentrálóképesség csökkenését, az orrdugulás az alvás zavarát (és így a másnapi álmosság miatt közvetve szintén a figyelem csökkenését) okozhatja. Amennyiben gyermekünk több, mint két hete náthás, kötőhártya-gyulladása van és iskolai teljesítménye csökken, gondoljunk az allergiás eredet lehetőségére!

Az allergének kerülése a legfontosabb része a kezelésnek (poratka ürüléke, penész, toll, állatszőr), illetve kerüljük a dohányzást a lakás minden helyiségében!

Dr. Horváth BalázsForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs általános orvos

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
Allergia
Mikor gyanakodjunk egyszerű nátha helyett allergiára? - a kérdés néha nem is egyértelmű. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A HPV-tesztek típusai
A HPV-tesztek típusai

Milyen tesztek állnak rendelkezésünkre?

A vese betegségei
A vese betegségei

Mit lehet tenni a korai felismerésért?

WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, Dr. Árki Ildikó háziorvosok
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Hidvégi Edit, Dr. Brugós László
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.