Vérszegénység téma
A vashiány laboratóriumi vizsgálata
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Milyen laboreltérések utalnak vashiányra? Milyen laboratóriumi vizsgálatok történnek vashiány gyanúja esetén? Mit jelent a súlyos vashiány?
A vas szerepe szervezetünkben - Mely ételeink tartalmazzák?
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos szakorvosjelölt
A vas szervezetünk egészséges működéséhez létfontosságú nyomelem. A vas emberi (és állati) szervezetben betöltött élettani szerepe felbecsülhetetlen értékű. Hogyan történik a bevitele, mi segíti és mi gátolja a hasznosulását?
Osteopetrosis - A márványcsontbetegség tünetei és kezelése
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
A márványcsontbetegség különlegessége és ritkasága miatt több szerzőt is megihletett. Könyvek jelentek meg és filmek születtek ebben a betegségben szenvedő emberekről. Ezen leírások és bemutatások néha túlzásokba estek, természetesen a művek népszerűségének növelése miatt. Ebben a cikkben a betegség legfontosabb ismérveit és a kimeneteleket szeretném ismertetni.
Milyen egyéb betegségekkel kell számolniuk a veseelégtelenségben szenvedőknek?
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A veseelégtelenség nemcsak egyszerűen a vizeletkiválasztás zavarát jelenti, hanem számolni kell egyéb következményekkel is.
Osteomyelosclerosis - A betegség tünetei és kezelése
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Az osteomyelosclerosis (idiopathiás myelofibrosis) ismeretlen eredetű, a csontvelőt érintő súlyos megbetegedés. Bár jelenleg még nem gyógyítható, ám a terápia sokat javíthat a beteg életminőségén.
Teljes vaskötő kapacitás - Hogyan értelmezzük a laboreredményt?
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Az emberi szervezetben a vas létfontosságú nyomelem, melynek elengedhetetlen a szerepe többek között a vörösvértestek működéséhez, segítségével szállítódik az oxigénmolekula a tüdő ereiből a szervezet minden sejtjéhez. A keringő vérben (pontosabban a vér szérum részében) a vas molekula a transzferrin nevű fehérjéhez kötve szállítódik. A szérum teljes vaskötő képessége (TVK) a vér transzferrinszintjének a függvénye.
Vérszegénység gyermekkorban
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
A gyermek vizsgálatakor a bőr, a látható nyálkahártyák sápadtak, a fül, a tenyér, a talp, a köröm alatti rész fehérebb. Némely esetben szaporább szívverés és szívzörej is hallható.
Szívelégtelenség - Okok és típusok
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
A szívelégtelenség kialakulhat gyorsan egy szívinfarktus után, de fokozatosan, lassan is magas vérnyomás vagy koszorúér-betegség talaján, és egy kóros szívbillentyű is vezethet a betegség kialakulásához.
Ismerje fel az időskori vérszegénységet
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus
Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nemcsak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik, elkopik. Nincs ez másként a vérképzőszervvel sem, így a csontvelő sem kerülheti el az idő vasfogát.
Menstruáció - Veszélyes, ha erős a vérzés?
Oxygen Medical
A nők 12-14 éves koruktól közel 40 éven át havonta átlagosan 4-7 napig menstruálnak. Bár ezt a rendszeres vérveszteséget a vérképző rendszer működése kompenzálja, ha a menstruációk kórosan hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, az súlyos, krónikus vérszegénységhez vezethet. A probléma okairól, kezelési lehetőségeiről dr. Hintalan Albert, nőgyógyász beszélt.