Cirkadián ritmus téma
A napszaki ritmus és az időskor
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter - 2022-12-20 17:03

Testünk működését belső biológiai óránk szabályozza, melynek központja az agyban található. Az itt termelődő anyagok egy 24-27 órás ritmus mentén hangolják össze a biológiai folyamatokat, így azok egymással összhangban, egymás hatásait kiegészítve működnek. Ezt a szabályos ismétlődést nevezzük élettani napszaki ritmusnak vagy cirkadián ritmusnak.
Miért érezzük betegebbnek magunkat az esti órákban?
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - 2022-12-14 17:33
Régi tapasztalat, hogy estére és éjszaka sokkal rosszabbul érezhetjük magunkat betegség esetén. A bioritmus, a hormonok és a biokémiai folyamatok együttesen befolyásolhatják a tünetek súlyosságát, de persze az is előfordulhat, hogy egyszerűen kevesebb a zavaró tényező, amely elterelné a figyelmet a panaszokról.
Az élettani napszaki ritmus és a depresszió kapcsolata - ok-okozati összefüggések
WEBBeteg - 2022-11-19 12:03

A depresszió kialakulásának számos oka van. Ezek közül cikkünkben részletesebben az élettani napszaki ritmus felborulása és a depresszió közti kapcsolattal foglalkozunk.
A cirkadián ritmus jelentése
WEBBeteg - 2022-11-16 15:33

A szervezet cirkadián ritmusának (élettani napszaki ritmusának) nevezzük azokat a biológiai folyamatokat, melyek szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődnek. Ezek a folyamatok általában egy nap köré rendeződnek, és minden egyes nap újrakezdődnek. Erre utal a cirkadián kifejezés is, mely a latin circa (körül, megközelítőleg) és a diem (nap) szavakból tevődik össze.
A nyaralás is megbolondíthatja a biológiai óránkat
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró - 2022-08-30 04:03
Sokan régóta tervezgetjük már a nyaralást, amit a munkából kiszakadva kitűnően pihentető időtöltésnek tekinthetünk. De akkor miért van mégis az, hogy sokszor azt érezzük, hogy fáradtabbak, levertebbek vagyunk az állítólagos pihenés után, mint amikor még mindennap a munkában rostokoltunk?
Állandóan alszik, fáradt a gyerekem: Valami baja van?
Budai Endokrinközpont - Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus - 2022-06-02 09:33
A gyerekek alapból sokat alszanak, de ha a szülő azt veszi észre, hogy gyermeke napközben is álmos, mert nem tudja megfelelően kipihenni magát, akkor felmerülhet, hogy valami betegsége van. Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus elmondja, mikor gyanakodjunk betegségre.
Az élet ébrenlét-alvás ritmusa
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró - 2022-04-07 11:03
Miért kell az öntudatunkat és a reakciókészségünket azért felfüggesztenünk, hogy aludhassunk? Miért nem elég ébren pihenni? - tette fel a költőinek szánt kérdését dr. Bódizs Róbert a Semmelweis Egyetem Szenior Akadémia elnevezésű sorozatának online előadásán.
Az ABPM jelentősége a vérnyomás-variabilitás felismerésében
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász - 2021-10-17 22:03
A magas vérnyomás (hipertónia) előfordulása egyre nő, egyre fiatalabb korban jelenik meg. Az elhízás, mozgásszegény életmód, cukorbetegség növelheti az előfordulási valószínűségét.
A cirkadián ritmus felborulásának tünetei
WEBBeteg - Kósa-Boda Veronika, újságíró - 2021-08-10 05:03

Egyfolytában fáradt, napközben majd leragadnak a szemei, pedig kialudta magát? Folyton elnyűtt és szorong? Valószínűleg felborult a biológiai órája!
Nobel-díj - A cirkadián ritmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az orvosi elismerést
MTI - 2017-10-04 07:04
A cirkadián ritmust, azaz a napi biológiai órát szabályozó molekuláris mechanizmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be a Karolinska Intézetben Stockholmban.
A túl kevés és a túl sok alvás öregedést okoz
MTI - 2015-08-16 22:12
Újabb tanulmányok igazolják, hogy az alvás mennyisége és minősége kapcsolatban lehet a szellemi leépüléssel - számoltak be kutatók egy amerikai, nemzetközi konferencián.
A magas vérnyomás kronoterápiája - I. rész
Hypertonia - 2014-08-27 15:45
Nem elegendő a megfelelő gyógyszert a megfelelő helyre eljuttatni, hanem az is szükséges, hogy ez megfelelő időben történjék. – Dr. Patricia J. DeCoursey
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 4. rész
Dr. Falussy Linda, pszichiáter - 2014-05-15 13:21
Az alvászavar a depressziós betegek közel 90 százalékát érinti, legtöbbször a depresszió része, ami jelentheti az alvásmennyiség csökkenését, illetve fokozódását is, utóbbi inkább a szezonális lefolyásra (téli depresszió) utal. Az alvás minősége azonban mindkét esetben romlik.
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 3. rész
WEBBeteg - Dr. Falussy Linda, pszichiáter - 2014-04-14 14:37
A hangulatzavarok kialakulásában számos tényezőt feltételeznek, a depresszió kronobiológiai elméletének fókuszában a biológiai ritmusok áthangolódása áll. A cirkadián elmélet létjogosultságát erősíti a depresszió tüneteinek egy napon belüli (diurnális) ingadozása.
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 2. rész
Dr. Falussy Linda, pszichiáter - 2014-03-13 09:41
A depresszió hátterében számos tényezőt feltételeznek, a különböző teóriák egy-egy faktort tartanak kiemelten fontosnak a hangulatzavarok kialakulásában.
A hangulatzavarok új megközelítése: a biológiai ritmusok eltolódása - 1. rész
Dr. Falussy Linda, pszichiáter - 2014-02-11 13:21
A biológiai ritmusok lehetnek közel 24 órás (cirkadián), 24 óránál rövidebb (infradián) és hosszabb (ultradián) meghatározottságúak. A hangulatzavarokban, például depresszióban, jellegzetesek a napi ritmus által vezérelt cirkadián működések eltérései, mint például az alvászavar.
Aurorix és a cirkadián ritmus összefüggése a depresszióval.
Orvos valaszol - Dr. Veress Dóra - 2013-10-01 07:41
Tisztelt doktor Úr/Nő!
Régebben szedtem egy Aurorix nevű gyógyszert, melynek hatóanyaga a moklobemid és a hosszú depresszióval való küzdelmem során az volt az egyetlen gyógyszer, ami segített is rajtam (szedtem ezen kívül Cipralexet és Yarocent i