Aurorix és a cirkadián ritmus összefüggése a depresszióval.

Tisztelt doktor Úr/Nő! Régebben szedtem egy Aurorix nevű gyógyszert, melynek hatóanyaga a moklobemid és a hosszú depresszióval való küzdelmem során az volt az egyetlen gyógyszer, ami segített is rajtam (szedtem ezen kívül Cipralexet és Yarocent is, melyekről én is tudom, hogy más jellegű készítmények de sajnos nem voltam képes tolerálni a mellékhatásukat) . Tény az is, hogy akkoriban még jártam mellette magán jellegű pszichoterápiára is, így valószínűsítem, hogy részben annak is köszönhető a pozitív változás. Amikor elkezdtem szedni a gyógyszert, a pszichiáter főorvos úr, akiről pozitív benyomásom volt, felvilágosított arról, hogy valószínűleg nálam a cirkadián ritmus felborulása okozza a depressziót és a szorongást és mindezek mellé diagnosztizált nálam szociális fóbiát is. A gyógyszer hatására elkezdtem vidámabb, közvetlenebb és kitartóbb lenni. Ugyanakkor a doktor úr, felhívta arra is a figyelmet, hogy tilos nap közben aludni és óva intett az éjszakai munkáktól, mert azok értelemszerűen összezavarják a cirkadián ritmust. Az egyik kérdésem arra vonatkozna lényegében, hogy egyrészt az Aurorix valóban a cirkadián ritmust szabályozza? Mert aki a régi orvos azt mondta, hogy igen, viszont aki a helyére érkezett új "főorvos", az konkrétan lehülyézett, amikor én ezt mondtam neki. A másik kérdésem az lenne, hogy függetlenül attól, hogy szabályozza-e, vagy sem ezt a ritmust, az éjszakai munka valóban kockázati tényezőnek számít, egy depressziós betegnél? A harmadik és utolsó kérdésem, hogy egyszer, egy későbbi alkalommal is elkezdtem szedni az Aurorixet, viszont akkor már bágyasztó és álmosító hatása volt, amit nem tudtam mire vélni, mert korábban pont hogy serkentett. Igaz, a főorvos úr, ezt azzal magyarázta, hogy még nem emeltük meg a dózist, így az a bizonyos "turbó fokozat" nem "kapcsolt be". Ez valóban így van? Önök is tapasztaltak hasonló mellékhatást a betegeiknél? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Sz. J.

Legfrissebb cikkek a témában

Dr. Veress Dóra válasza cirkadián ritmus témában

Kedves Kérdező!

Az Aurorix egy régi gyógyszer, ma már ritkán használjuk. Hatását nem a cirkadián ritmus szabályozásán keresztül fejti ki, noha vannak arra utaló adatok, hogy hatással van rá. A jelenleg használt antidepresszánsok között van kifejezetten olyan szer (agomelatine) , ami a napszaki ritmust szabályozza, így az új orvosa valószínűleg erre gondolt, amikor erről beszéltek. A második kérdésre válaszolva azt tudom mondani, hogy az éjszakai alvás csökkenése és az alvással töltött periódusok megváltozása károsan befolyásolhatja a hangulatzavart, ezért kerülni kell. A 3. kérdésre válaszolva az Aurorixnek számos mellékhatása lehet, előfordulhat, hogy kezdetben bágyasztja, majd amikor hozzászokik a szervezete, akkor inkább a pozitív hatásai érvényesülnek. Még mielőtt visszatérnek a szedésre, javaslom, hogy próbálják meg a cirkadián ritmusra ható szert és ha ez sem használ, akkor kezdje újra szedni a moklobemidet.

Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.
Kérdés: 2013. október 01., 07:41; Megválaszolva: 2013. október 06., 01:35
Kérdések és válaszok: Depresszió
Depresszió nélkül
Tisztelt Doktornő! 40 éves férfi vagyok, három gyerkőccel, családdal, vezetői beosztásban. Sajnos 2019- ben beleszaladtam egy major depressziós...
Ez lelki bántalmazás?
Tisztelt Dr. Pálvölgyi Rita! Egy speciális problémával kapcsolatban kérem a véleményét. 42 éves férfi vagyok. Anyagi és egyéb okok miatt még...
Mikor lesz vege?
Tisztelt Doktornő! Vilageletemben szorongó alkat voltam, es ragaszkodo. Mindig csak egy emberhez ragaszkodtam, es ha az nem csak velem foglalkozott akkor...
Mi az oka az éjszakai...
Bár dr. Fehér Gergelynek címeztem volna a kérdésemet, mint neurológusnak, de akkor felteszem itt: Arról szeeretnék információt kapni, hogy...
Gyógyszer mellékhatás
Tisztelt Doktornő! Több, mint egy éve hasi és bélproblémáim vannak. 2016-ban eltávolították az epehólyagomat, utána nem volt vele gondom....