Belsőlegesen (is) alkalmazható gyógynövények visszeres panaszokra
megjelent:
Milyen panaszokat okoz a visszeresség? A lábunk nehéz, mint az ólom, alig tudjuk megmozdítani, estére pedig meg is duzzad – ez az úgynevezett „nehézláb-érzés”.
Nehézláb-érzés esetén sokan megijednek, hogy valamilyen komoly probléma áll a panaszuk hátterében, és bár előfordulhat súlyosabb ok is, sokszor azonban olyan hétköznapi okok váltják ki, mint például az ülőmunka (végtag keringése az izommunka hiányában gátolt) vagy egy rossz cipő viselése, visszérbetegség (utóbbi elhanyagolt esetben súlyos szövődményekkel járhat).
Milyen gyógynövények segíthetnek ezen a helyzeten?
Cikkünkben olyan gyógynövényeket gyűjtöttünk össze, amelyek belsőlegesen alkalmazhatók visszeres panaszok esetén, némelyik közülük külsőleg is használható.
Fekete áfonya
Gyümölcsét (friss vagy szárított) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv tartalmazza.
Klinikai vizsgálatok igazolták mikrocirkulációs zavarokban és vénás keringési panaszokban termésének jótékony hatását, hatóanyaga a cserzőanyag- és antocianidtartalom.
Napi fogyasztható adagja a szárított növényből 2-3 gramm drog forrázatként napi egyszer-kétszer.
Fekete ribizli
Levelét a Magyar Gyógyszerkönyv is tartalmazza, de emellett fogyasztható gyümölcse is.
A fekete ribizli hazánkban nehezen termeszthető, és emellett főleg savanykás íze miatt kevéssé kedvelt gyümölcs. Azonban termésének értágító hatását bizonyították, melyért antocianoid- és magas C-vitamin-tartalma a felelős. Az antocián a színét adja a gyümölcsnek, mellette gyulladáscsökkentő hatása van. Védett növény, ha valahol mégis találkozunk vele kiránduláskor, nem érdemes megkóstolni, leszedni a termést, mert eszmei értéke 10000 Ft.
Friss leveléből 2-4 grammból ajánlott tea készítése napi háromszor. Friss gyümölcséből pedig legfeljebb 10-50 grammból (1-5 dkg) készíthetünk teát.
Lestyángyökér
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv tartalmazza.
Támogatja a vénás keringést és csökkenti a nehézláb-érzést. Ennek oka, hogy növeli a vizelet mennyiségét.
Gyökerét (szeptemberben gyűjthető) alkalmazzák, melyből 2-3 grammból készíthető tea legfeljebb napi 2-szer.
Érdekessége, hogy egyes készen vásárolható ételízesítők jellegzetes ízét is a lestyán adja.
Orvosi somkóró
Virágos hajtását a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv tartalmazza.
Fő összetevői a kumarinszármazékok. Már a hagyományos alkalmazásakor is szem- és lábdagadásra használták többek között. Emellett külsőleges fekélyek, és visszérgyulladás esetében is alkalmazták. Humán bizonyítékok szerint a klinikai tanulmányokban bebizonyították, hogy a herbából készített kivonat enyhíti a vénás keringési panaszokat, aminek következtében csökken a lábdagadás és a nehézláb-érzés.
A szárított drogból belsőleges alkalmazásakor kb. 3 gramm teafűből készített tea fogyasztható. A változékony kumarintartalom miatt érdemes standardizált készítményt alkalmazni teafogyasztás helyett.
Alkalmazása nem ajánlott véralvadási zavarok esetében.
Réti palástfű
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv tartalmazza virágos hajtását.
Az ókor óta használt gyógynövény, nagymennyiségben tartalmaz cserzőanyagokat (ezek támogatják a kapilláris keringést, ezzel elősegítik a nehézláb-érzés csökkenését). Emellett mára klinikai vizsgálat támasztja alá a népi megfigyelést, hogy afta kezelésére, szájnyálkahártya-gyulladás esetén vagy foghúzás után ecsetelve 2 gramm teafűből készült teájával napi 3-szori ecsetelés meggyorsítja a gyógyulást. Ez a tulajdonság is a cserzőanyagoknak köszönhető, melyek antibakteriális hatásúak.
Szúrós csodabogyó
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv gyöktörzsét tartalmazza.
Az 1950-es évek állatkísérleteiben figyeltek fel a növény kivonatának érfalra kifejtett hatására. A betegek beszámolói is alátámasztották a készítmény hatásosságát. Ekkor a vizsgálatokban a készítmény még C-vitamint és flavonoidot tartalmazott. A visszérbetegségre jellemző tünetek (ödéma, nehézláb-érzés, fájdalom, zsibbadás) enyhülnek a kezelés hatására, a lábkörfogat és -térfogat csökken. Alkalmazni külsőlegesen és belsőlegesen is lehet a gyógynövényt. Vénás keringési zavarok, visszeres és aranyeres panaszok kezelésére a növény gyöktörzse kapszulázva kapható. A vénatonizáló hatás az érfal alfa-receptorain keresztül alakul ki. Állatkísérletekben igazolták a gyöktörzs vízhajtó hatását.
2 gramm aprított gyöktörzséből naponta háromszor lehet alkalmazni.
Közönséges vadgesztenye
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a vadgesztenye növény egész vagy aprított, szárított érett magjai szerepelnek.
A vadgesztenye kérgét és levelét is gyűjtik, illetve használják a népi gyógyászatban, de jelenleg ezek nem szerepelnek a Gyógyszerkönyvben.
A mag béta-eszcinre standardizált kivonatát alkalmazzák visszeres panaszokra.
Adagja belsőleges alkalmazáskor 50-150 mg eszcin.
A közönségesvadgesztenye-kivonat tartós alkalmazásával az érfalak károsodása lassul. Emellett gyulladáscsökkentő hatása is van. Humán vizsgálatban a visszeresség szubjektív panaszait csökkenti, javul a vérkeringés, csökken az ödéma.
Mikronizált citrus bioflavonoidok (MPFF) (diozmin, heszperidin) (gyógyszer- és étrendkiegészítő-formában is kapható)
A diozmin egy flavonoid, amely leggyakrabban a citrusfélékben található meg. A flavonoidok olyan növényi vegyületek, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, védik a szervezetet a gyulladástól és a szabad gyökök negatív hatásától. A diozmint gyakran kombinálják egy másik flavonoiddal, a heszperidinnel, amely szintén megtalálható a citrusfélékben – különösen a narancs héjában. Illetve kombinálják egy mikronizált flavonoid frakcióval (MPFF). A legtöbb diozmin-kiegészítő 90% diozmint és 10% heszperidint tartalmaz.
Akalmazása általában napi 2 tabletta, délben és este 1-1 tabletta, étkezés közben.
Aranyeres panaszoknál is alkalmazható, ekkor 4 napon keresztül napi 6 tabletta, majd további 3 napon keresztül napi 4 tabletta, két részletben bevéve, étkezés közben
Az MPFF hatásosnak bizonyult a boka és vádli körfogatának a csökkentésében csakúgy, mint a lábdagadás érzésének a csökkentésében. A boka- és vádlikörfogatokban bekövetkező csökkenés rövid és hosszú távon át egyaránt jelen volt, ami arra utal, hogy az MPFF kezelés hatásai már rövid időn belül fellépnek és tartósan fennmaradnak.
Hatására csökken a nehézláb-érzés, feszülés, fájdalom. Gátolja a vénák kitágulását és csökkenti a vénás pangást. A mikrocirkuláció területén csökkenti a kapilláris (hajszálvékony erek) permeabilitását (átjárhatóságát) és növeli a kapilláris ellenállást.
Általános tanácsok
Kerülni kell a napozást, a hosszú ideig történő állást, túlsúlyt. A séta és a megfelelő kompressziós harisnya javíthatják a keringést.
Amelyek cserzőanyagot tartalmaznak, azoknak gyomorpanaszokkal küzdőknél gyomorizgató lehet a hatásuk. Cserzőanyagot tartalmazó gyógynövény alkalmazása mellett más készítmény bevétele 2 óra múlva történhet, hogy ne kösse meg a gyógyszer hatóanyagait.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész