Véralvadásgátás trombózis után

szerző: Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő - Trombózis- és Hematológiai Központ
frissítve:

A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós véralvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett akár tartósan fenntartható, alkalmazási idejük és módjuk azonban mindig személyre szabott.

A trombózis ismételt bekövetkezésének megelőzését hívjuk szekunder prevenciónak. Ebben az életmódon, alapbetegségek kezelésén túl fontos szerepe van a véralvadásgátló (antikoaguláns) terápiának is. Hogy megérthessük a véralvadásgátlók szedésének mikéntjét, és többet megtudjunk arról, hogy meddig kell őket alkalmazni, segítségül hívtuk professzor dr. Blaskó György véralvadási specialistát.

Meddig kell szedni a véralvadásgátlót?

Az, hogy egy adott véralvadásgátló gyógyszert meddig kell szedni, nagyon sok mindentől függ. Jellemzően, ha valakinek mélyvénás trombózisa volt, de nincs túlsúlya, nincsenek genetikus rizikói, és nem jelentkeznek szövődmények, minimum fél-egy évig szokták javasolni a gyógyszer szedését. Természetesen ez csak egy viszonyítási alap, mivel rengeteg a befolyásoló tényező.

Ha jelentkeznek szövődmények, esetleg a beteg túlsúlyos, diabéteszes, vagy mondjuk csonttörése is volt, akkor a szedési idő teljesen egyedivé válik, és az orvos határozza meg. Ugyanez a helyzet akkor, amikor örökletes rizikófaktorok vannak jelen, hiszen így már halmozott a rizikó, és a gyógyszerezése egy életre is szólhat, vagy addig, amíg egy másik betegség miatt megszakítani nem vagyunk kénytelenek azt.

Azt is tudni kell, hogy a rizikófaktorok nem összeadódnak, hanem felszorozzák egymást, így azt lehet mondani, hogy ha a beteg nem a legsimább tartományban van, akkor a véralvadásgátló szedése egyedi elbírálás alá esik.

Eltérő gyógyszerek alkalmazandóak

Nem minden beteg kap ugyanolyan véralvadásgátlót. Ahogyan a betegek sem egyformák, úgy nem lehet mindenkinek ugyanazt a gyógyszert adni, hiszen más a javasolt területük, és más az alkalmazásuk is.

Jelenleg is több készítmény van forgalomban, melyek közül az orvos választhat, hogy melyiket ítéli a legjobbnak az adott helyzetre. Figyelembe lehet venni olyan szempontokat is – persze csak a beteg egészsége után – mint a használhatóság (tabletta vagy injekció), az indikációs területek (vagyis hogy mikor és hova javasolják), valamint a támogatottság, ami szerencsére egyre szélesebb körű, hála a folyamatos kutatásoknak, és a gyógyszerek tökéletesítésének - mondja dr. Blaskó György.

Aszpirinnel a trombózisok ellen?

Több jelentős vizsgálat igazolta, hogy egy trombotikus eseményt követően szedett, napi 100 mg aszpirin a következő esemény kialakulását hatékonyan akadályozza meg. Az aszpirin azonban nem csodaszer. A legfontosabb, hogy a vény nélkül is kapható aszpirin az artériás trombózisok megelőzésében hatásos, a vénás trombózisok ellen nem nyújtanak elegendő védelmet. Ezen felül nem minden beteg szervezete reagál egyformán a gyógyszerre, és tartós használat esetén számolni kell a mellékhatásokkal is. Éppen ezért mindig az orvos által előírt gyógyszert alkalmazzuk, és ne próbáljuk azt könnyebben beszerezhető aszpirinnel helyettesíteni. Részletesen: Aszpirinnel a trombózisok ellen?

A dózist egyénileg kell megállapítani

Az alvadásgátló kezelés „laboratóriumi értékhez illesztett” dózisú, vagyis egyénre szabott gyógyszerelés. Ez azt jelenti, hogy egy speciális laboratóriumi vizsgálat (INR, International Normalized Ratio) megmutatja, hogy a beteget kellő biztonsággal kezelik-e. Ennek az értéknek az esetek döntő többségében 2-3 között kell lennie. A 2 alatti érték azt jelenti, hogy a gyógyszer nem hat, ha 3 feletti értéket mérnek, megnő a vérzések veszélye. (A mechanikus műbillentyűs betegeknél megengedhető az 3,5-4,0 körüli érték.)

A véralvadást gátló gyógyszerek egyik leggyakrabban alkalmazott hatóanyagcsoportja a kumarin, amely sajnos az étel-, és a gyógyszerkölcsönhatások „állatorvosi lova”: mindenféle kölcsönhatás előfordulhat, sőt minden gyulladásos-, vírus-, stb. betegség is boríthatja a beállított INR értékeket. Ezért a rendszeres finomhangolás elkerülhetetlen. Mivel éghajlatunkon négy évszak és ezzel négy különféle gyümölcs-, zöldség-szezon van, általában a hathetenkénti kontrollt javasolt, de a nehezebben beállítható esetekben – főleg az elején – havi-, kéthetenkénti ellenőrzés is szükséges lehet. Nagyon fontos, hogy a beteg az INR-értékét még a vérvétel napján megkapja és kezelőorvosával tudassa, hiszen ekkor mód van az időben történő módosításra. Mivel a warfarin készítmények esetén az adagolás módosítása után több napot kell várni, mire az érték a kívánt szintre „beáll”, ezért késlekedés esetén egy magas INR-érték már életveszélyes vérzéseket okozhat a dózisok hatásának összeadódása miatt.

Az újabb típusú, az utóbbi években elterjedt véralvadásgátlók az NOAC/DOAC típusú antikoagulánsok (elsősorban a rivaroxaban). Ezek fő előnye, hogy hatásuk kiszámíthatóbb, így nincs szükség rendszeres INR-szint ellenőrzésre. Mivel azonban ezek a készítmények nem alkalmazhatóak minden betegnél, változatlanul sokan kapnak warfarint, ami egyben az INR-szint rendszeres ellenőrzésével is jár.

Lásd még A véralvadásgátló gyógyszerek típusai

Előfordulhat trombózis véralvadásgátló szedése mellett is

Sajnos a véralvadásgátlók nem nyújtanak teljes biztonságot a trombózissal szemben, bár az is tény, hogy ez csak ritkán fordul elő.

A véralvadás területén is számos újdonságot fedeztek fel, tehát nem ismerünk minden mechanizmust, még mindig vannak nem teljesen feltárt területek, amiket a legutolsó világkongresszus tárgyalt. Ezeket az újonnan megismert mechanizmusokat, ma még gyógyszerekkel befolyásolni nem tudjuk. Innen adódik, hogy a véralvadásgátló mellett is előfordulhat trombózis, bár azt is hozzá kell tenni, hogy ez az esetek kevesebb, mint 2%-át érinti.

Lásd még Az ismételt trombózis kialakulása és a kockázat csökkentése

Prof. dr. Blaskó György

Trombózis- és Hematológiai Központ - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Diagnózisra való várakozás
Diagnózisra való várakozás

Nagy stresszt okozhat.

Fájdalom és tavasz
Fájdalom és tavasz

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Trombózisközpont - Prof. dr. Blaskó György, véralvadási szakértő, belgyógyász, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest