Antikoaguláns kezelés téma
Az ismételt stroke megelőző kezelése
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus, agyérbeteg-specialista
Agyi érelzáródást követően nagyon fontos a kezelés folytatása a stroke újbóli bekövetkezésének megelőzése érdekében. Ez rendszerint véralvadásgátló készítmények szedését és egyéb alapbetegségek kezelését jelenti.
Ezek a kontroll vizsgálatok szükségesek stroke után
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus, agyérbeteg-specialista
Megfelelő orvosi felügyelet és gyógyszeres kezelés mellett az agyi keringészavar ismétlődésének esélye 80-90 százalékkal is csökkenthető.
Mélyvénás trombózis - Egyre több fiatalra is veszélyes
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
A mélyen fekvő vénákban, leggyakrabban a lábszár, comb és medence vénáiban kialakuló vérrög esetén beszélünk mélyvénás trombózisról. Melyek a betegség okai és kockázati tényezői?
Mit tegyen TIA után, hogy elkerülje a stroke-ot?
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus, agyérbeteg-specialista
A TIA (tranziens iszkémiás attak) egy olyan agyi keringészavart jelent, amikor egy vérrög következtében érelzáródás történik az agyban átmeneti neurológiai tüneteket okozva. A vérrög spontán feloldódik és ezzel párhuzamosan a tünetek is megszűnnek.
A véralvadásgátló gyógyszerek típusai
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A véralvadásgátló kezelésnek kétféle indoka van: egyrészt a megelőzés, másrészt a kialakult vérrög további növekedésének, leszakadásának megakadályozása, a feloldásának elősegítése, ezzel pedig a szövődmények megelőzése. Az alábbiakban felsoroljuk és röviden jellemezzük a hazánkban leggyakrabban alkalmazott gyógyszereket.
Antikoaguláns kezelés
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus, agyérbeteg-specialista
Számos szív-érrendszeri betegség vagy állapot esetén szükségessé válhat a tartós antikoaguláns kezelés, amelynek célja a vér alvadásának huzamosabb ideig történő gátlása. Miért fontos a kezelés, és miért kell a betegnek követnie a gyógyszerszedésre vonatkozó orvosi előírásokat?
Gyakori kérdések a véralvadásgátlókról
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
A véralvadásgátlók (antikoagulánsok vagy a betegek körében gyakran vérhígítóként ismert készítmények) olyan gyógyszerek, amelyek az ereket elzáró vérrögök kialakulását akadályozzák meg. Szerepük tehát akár életmentő is lehet. Mit kell tudni a szedésükről? Hogyan hatnak pontosan?
Ezekre ügyeljen, ha véralvadásgátlót szed!
Trombózisközpont - Prof. Blaskó György, véralvadási specialista
A vénás és az artériás trombózis elkerülése érdekében sokak számára javasol az orvos véralvadásgátló terápiát, megakadályozva ezzel az életveszélyes vérrögök kialakulását. Prof. Blaskó György, véralvadási specialista azonban felhívja a figyelmet bizonyos tényezőkre, melyek betartása kiemelt jelentőséggel bír az alkalmazott készítmény hatékonyságának elérése érdekében.
Véralvadásgátló gyógyszerek: a kumarin
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
A kumarinok a véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátolják. Szedésük során K-vitamin hiányában nem tudnak funkcióképes alvadási faktorok keletkezni, és így csökken a vérrögök kialakulásának veszélye az érben.
Hogyan étkezzen a véralvadásgátló kezelés alatt álló beteg?
WEBBeteg - Henn Dóra, dietetikus, Vanderlich Egészségcentrum
Egyre gyakoribbá váltak napjainkban a tromboembóliás megbetegedések, így egyre több ember részesül antikoaguláns kezelésben. A trombózis kialakulására hajlamosító állapotok a tartós ágyhoz kötöttség, műtét, daganatos betegség, érelmeszesedés, szívelégtelenség, terhesség.