A magas káliumszint (hiperkalaemia) okai és kezelése

Dr. Osikóczki Orsolya
szerző: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos - WEBBeteg
frissítve:

A kálium a testünkben ionos formában előforduló ásványi só, melyre szervezetünknek naponta szüksége van, mivel a sejtek megfelelő működését biztosítja. Hiperkalaemiáról akkor beszélünk, amikor a kálium szintje meghaladja a normál értéket a szervezetben. Milyen betegségekre utalhat ez az állapot?

A kálium szerepe az emberi szervezetben

Legfontosabb szerepe az ingerületátvitelben van az izomösszehúzódás elindításában, valamint az idegrendszeri jelek továbbításában. Fontos a szívritmus és a vérnyomás szabályozásában, szükséges a sav-bázis egyensúly fenntartásához és a sejtek tápanyagfelvételéhez, energiaellátásához. A szervezet vércukorszintjének szabályozásában szintén szerepe van a káliumnak, valamint szükséges a gyomorsav termelődéséhez, és bizonyos enzimek megfelelő működéséhez is.

A napi káliumbevitel vegyes étrend mellett kb. 2-3 gramm, melyet a vese probléma nélkül kiválaszt. A kiválasztás 90 %-ban a vesén keresztül a vizelettel, 10 %-ban pedig a bélrendszeren keresztül a széklettel történik. A kálium fiziológiás szintje 3,6-5,0 mmol/l felnőttek esetében. Ezt a szintet a szervezet összehangolt működése szabályozza, főként a mellékvesekéreg hormonjai (aldoszteron (glukokortikoidok mineralokortikoidok)) által. Szervezetünk átlagosan 150 gramm káliumot tartalmaz, 98 %-ban a sejteken belül, a sejtplazmában oldva.

Amennyiben a szérumban a káliumszint 5 mmol/l fölé emelkedik hiperkalaemiáról (más írásmóddal hiperkalémiáról) beszélhetünk.

Mi okozhat magas káliumszintet?

1. Túlzott káliumbevitel az étkezések során

Bizonyos élelmiszereknek - olajos magvak (pl. dió, mák), egyes zöldségek, gyümölcsök (pl. petrezselyemzöld, brokkoli, paradicsom, banán stb.) - kiemelkedően magas a káliumtartalma, így fogyasztásuk növeli a szervezet káliumszintjét.

Az ép vese káliumkiválasztó kapacitása a napi, élelem útján bevitt 100 mg kálium több mint kétszerese, ezért ilyen jellegű hiperkalaemia ritkán fordulhat elő ép vesék mellett. Vesebetegségek, veseelégtelenség esetén azonban a túlzott zöldség- és gyümölcsfogyasztás vagy káliumalapú sók fogyasztása hiperkalaemiát okozhat, ezért ajánlott ilyen esetben speciális diétát tartani.

2. A vesék káliumkiválasztó kapacitásának csökkenése

A hiperkalaemia leggyakoribb oka vesebetegségre vezethető vissza. Akut veseelégtelenség esetén majdnem minden esetben nő a szérum káliumszintje és hiperkalaemia alakul ki. Krónikus veseelégtelenségben van ideje a szervezetnek a kompenzálásra, a kálium fokozott mértékben választódik ki a vastagbélen keresztül, így amíg képes a kompenzálásra, addig nem alakul ki hiperkalaemia. Ügyelni kell azonban ilyen esetben a fokozott zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, a kálium tartalmú étrendi sók bevitelének mértékére, továbbá a magas káliumszintet okozó gyógyszerek szedésére, mivel ezek életveszélyes hiperkalaemiát okozhatnak krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegeknél.

3. Cukorbetegség

A szervezet káliumtartalmát az inzulin is szabályozza: elősegíti a kálium sejtekbe való felvételét, csakúgy, mint a glükózét és az aminosavakét. Cukorbetegség esetén az inzulin abszolút vagy relatív hiánya áll fenn, így a kálium sejtekbe való jutása gátolt, vagyis a vér káliumszintje megemelkedik. A cukorbetegség megfelelő kezelése esetén a káliumszint normalizálódik, a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt esetekben azonban nemcsak az inzulin hiánya, hanem a szövődményesen kialakuló vesekárosodás is növeli a vér káliumszintjét.

4. A mellékvesekéreg betegségei

  • Addison-kór (primer krónikus mellékvesekéreg-elégtelenség): a bőr fokozott pigmentációjával, gyengeséggel járó endrokrinológiai betegség, melyhez gyakran társul hiperkalaemia, a mellékvese által termelt mineralokortikoid hormonok hiánya miatt.
  • Hypoaldosterinismus (alacsony aldosteronszint): az aldosteron szintén mellékvesekéreg hormon, mely hatással van a káliumszintre.

5. Szövetkárosodás

Nagy kiterjedésű lágyrész sérülés okozta izomszétesés, égési sérülések miatti sejtkárosodás vagy rosszindulatú daganatos betegségek citosztatikus kezelése következtében történő sejtszétesés során a kálium a sejtekből a sejtközi térbe jut, magas szérumszintet okozva.

6. Gyógyszerek

A fenti gyógyszerek szedésére oda kell figyelni, időnként a káliumszintet ellenőrizni kell főként vesebetegségben, veseelégtelenségben szenvedő betegeknél. Esetükben sokszor javasolt kerülni a fenti gyógyszerek szedését. Érdemes tekintettel lenni a különböző fantázianevű, nem szteroid gyulladáscsökkentőkre is, mert túlzott alkalmazásuk szintén okozhat hiperkalaemiát.

Hogyan ismerhetjük fel a hiperkalaemiát?

A vér magas káliumszintje gyakran tünetmentes. Előfordulhat gyengeség, száj körüli zsibbadás, viszketés, izomrángás, súlyosabb esetekben hasmenés vagy szívritmuszavarok. Gyanú esetén az orvos laborvizsgálatot végezhet a szérum káliumszintjének meghatározása érdekében, valamint EKG-vizsgálattal is alátámasztható a káliumszint emelkedése.

Mi a teendő megnövekedett káliumszint esetén?

Először meg kell keresni a magas káliumszint okát és azt kell kezelni. Enyhe esetben a táplálékkal bevitt kálium csökkentése vagy a vesék káliumürítését befolyásoló gyógyszer abbahagyása elegendő lehet. Normális veseműködés mellett vízhajtó segítségével is fokozható a kálium ürülése.

Súlyos esetben azonban azonnali kezelés szükséges. Alkalmazható szájon át vagy beöntés útján ún. ioncserélő gyanta, amely felszívja a káliumot és a széklettel távozik. Szükség esetén még gyorsabb megoldás a glükózt és inzulint tartalmazó infúzió, mellyel a kálium sejtekbe jutását érik el, így csökkentve a vér káliumszintjét. Sikertelenség esetén vagy veseelégtelenségben a dialízis jelenthet további megoldást.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Osikóczki Orsolya

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest

Cikkajánló