Prosztatagyulladás, herefájdalom, magömlés

Oxygen Medical
megjelent:

A férfiassággal összefüggő problémák érzékenyen érintik a férfiakat, ám sokan mégis halogatják az orvosi vizitet. Dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy idejében felfedezve könnyebben orvosolhatók a gondok.

Prosztatagyulladás

Ha vizeletürítési problémák lépnek fel, érdemes a prosztata megnagyobbodására gyanakodni, és felkeresni egy urológust. A jellegzetes tünetek a sűrű vizelési inger, vizelési nehézség vagy képtelenség, a szakaszossá váló vizelés és az utócsepegés. Ugyanilyen jel lehet a székelési nehézség is, hiszen a dülmirigy növekedése a végbél területét is érintheti.

Amennyiben a prosztata akut gyulladása zajlik, előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom, ám a krónikus gyulladás tünetei nem ilyen erőteljesek. A gyulladást okozhatják például nemi úton terjedő baktériumok (ezért a sűrű partnerváltás rizikófaktor), húgyúti fertőzés, de sok esetben nem mutatható ki kórokozó.

A kivizsgálás a legenyhébb panasz esetén is elengedhetetlen, elsősorban a rosszindulatú elváltozások kizárása miatt. A szakember felkészült arra, hogy számos kezelési lehetőségközül (antibiotikum, gyulladáscsökkentők, vizelést javító gyógyszerek, hólyag ingerlékenységet gátló gyógyszerek, prosztata masszázs, kismedencei gyakorlatok, életmódváltás), kiválassza a hatékony, tartós megoldást.

A prosztata betegségei

A férfiak jelentős részének tudomása van a prosztatája létezéséről, ugyanis számtalan kellemetlen tünet okozója lehet ez a szerv. Amíg jól működik, jelenléte teljesen észrevétlen marad. Fontos tehát, hogy megóvjuk egészségét tudatos életvitellel, intimtornával és akár a táplálkozással is. A prosztata betegségei és természetes védelme

Herefájdalom

Amennyiben akutan jelentkezik a fájdalom, azonnal orvoshoz kell fordulni, hogy kizárható legyen a herecsavarodás. Ezen kívül az okok közt szerepelhet a here- és mellékhere gyulladás, ciszták, vérzéses herevízsérv vagy akár tumor is.

Krónikus az a fájdalom, ami több, mint 6 hónapja tart – ezt mindenképpen alaposan ki kell vizsgálni, hiszen többek közt beidegzési problémák, lágyéksérv, gerincbetegségek, gyulladások, de akár cukorbetegség vagy alkohol neuropathia (egyfajta idegi probléma) is okozhatja. A kezelés alapjai a megfelelő fájdalomcsillapítás (a szájon át szedhető szerek ritkán hatásosak), az okoktól függően mikrosebészeti eljárás, herevisszérműtét, illetve más sebészeti beavatkozások.

Hogyan ellenőrizze?

A 15-35 év közötti férfiak körében leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés a hererák. Korai felismeréssel szinte 100 százalékosan gyógyítható a betegség, ezért is fontos a rendszeres önvizsgálat. A herék önvizsgálatának lépései

Problémák a magömléssel

A korai magömlésen túl beszélhetünk késői-, vagy fájdalmas magömlésről, illetve ennek teljes hiányáról. Az első esetben a magömlés a közösülés létrejötte után 1-2 percnél rövidebb idő alatt történik meg. Ez gyakori fiatalembereknél új kapcsolatban, de később is előfordulhat például hormonális okok, kismedencei eltérések, prosztatagyulladás vagy pszichés problémák miatt.

Főleg idősebbeknél fordul elő a késői magömlés, amikor erős és hosszan tartó stimuláció szükséges. Ha magömléskor fájdalom jelentkezik, leggyakrabban húgycső- vagy prosztatagyulladásra lehet gyanakodni. Amennyiben magömléskor teljesen hiányzik az ondó vagy visszajutva a hólyagba kerül, vizsgálni kell többek közt a lelki okokat, az idegi eltéréseket, a gyógyszerek mellékhatásait, de lehet elzáródás vagy műtéti utóhatás is a gondok gyökere.

Korai magömlésnél megoldás lehet a viselkedés terápia, elszorításos technika (start-stop technika), helyi érzéstelenítők használata és merevedés segítő gyógyszerek, szexuálpszichológiai kezelés. Fájdalom esetén érdemes urológus segítségét kérni, aki kezelheti a gyulladást, illetve ha nem történik magömlés, javasolhat speciális elektromos kezelést, bizonyos gyógyszerek elhagyását vagy műtétet.

Ráadásul bármilyen problémáról van is szó, a korai diagnózis nem csak megkönnyíti a kezelést, de bizonyos betegségek esetén akár életet is menthet – hangsúlyozta dr. Szűcs László, az Oxygen Medical urológusa.

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.