A klímaberendezések hatásai az egészségünkre

Dr. Lajtos Melinda
szerző: Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Napjainkban nem is tudjuk elkerülni, hogy találkozzunk a klímaberendezések hatásával. Az arra érzékenyek tisztában vannak a használat alapvető szabályaival, a nátha, torokgyulladás és kötőhártya-gyulladás elkerülésének módjával. Kevésbé gondolunk ugyanakkor a légkondicionálókra ízületi fájdalom, tüdőgyulladás vagy gombás fertőzés esetén.

Tény, hogy egy lehűtött helyiségben jobban lehet koncentrálni, hatékonyabb a munka, kellemesebb és pihentetőbb az otthonlét, az alvás, illetve az általános közérzet. Kánikulában a légkondicionálóknak nagy szerepe van a súlyos hőártalmak megelőzésében, ezért szükség esetén ajánlott a használatuk.

A légkondicionáló berendezések hatásai a szervezetünkre

A nem megfelelő klímakörülmények az egész szervezetünkre hatással lehetnek, de elsősorban a légzőrendszerünkre és a vérkeringésünkre, még egészséges felnőtteknél is kiválthat különböző panaszokat.

Klímaberendezés

Gyakori panasz: szem, torok és orr kiszáradása

A klimatizált helyiség levegője gyakran száraz, mivel minden eszköz hűtő üzemmódban egyúttal párátlanít is. Erre azért van szükség, mert a beltéri levegő hőmérsékletének csökkenésével párátlanítás mellett nagyon megnőne a levegő relatív páratartalma, egyéb gondokat okozva.

A száraz levegő okozhat légzési panaszokat, köhögést, légszomjat, a szem, a torok és az orrnyálkahártyák szárazságát, illetve a bőrünkre is szárító hatással van. A nyálkahártyák kiszáradása fokozza a folyadékvesztést, ezért hozzájárulhat a kiszáradáshoz. Ilyenkor fejfájást, szédülést, kimerültséget is tapasztalhatunk.

A "szárító" hatás ellen bőséges folyadékbevitellel, hidratáló krémek és műkönny használatával védekezhetünk.

A hőmérsékletkülönbség tolerálása

A hideg-meleg környezeti változásokhoz mindenki másképp tud alkalmazkodni. Az ideális klíma általi hőmérséklet megítélése elég szubjektív, így a tünetek jelentkezése igen változó lehet, attól függően ki mennyire érzékeny.

A változó hőmérséklethez ugyanis szervezetünk megpróbál alkalmazkodni, az erek hirtelen összehúzódása vagy kitágulása hatással van a vérnyomásra a szív munkájára is. A hőmérsékletváltozásra érzékenyebbek ezért fejfájást, fáradtságot, szédülést tapasztalhatnak, és különösen érzékenyen reagálhatnak rá a szívbetegek.

Ezen hatások megelőzése érdekében javasolt, hogy ne hűtsük túl a helyiséget, és törekedjünk a minél kisebb különbségre a külső és a belső hőmérséklet között, általában 5-8°C az ajánlott. Lehetőség szerint próbáljuk csökkenteni azon alkalmak számát, amikor szervezetünket jelentős hőmérsékletváltozásnak tesszük ki.

Levegőminőség, oxigéntartalom

A klímaberendezés ugyanazt a levegőt forgatja, hűti és szűri, ami a helyiségben van, vagyis friss levegővel nem cseréli ki. Ez jótékony lehet olyan embereknél, akik erősen szenvednek a pollenek okozta allergiától, mivel a kintről érkező allergének nem jutnak be, illetve a helyiségben lévőket pedig a légkondicionáló pollenszűrője kiiktatja. Gondot mindez akkor okozhat, ha a berendezés nincs tisztítva, vagy megfeledkezünk a szellőztetésről. A zárt helyiségekben a klímaberendezés okozta magas szén-dioxid tartalom és oxigénhiány álmosságot okozhat.

A légkondicionálók által okozott betegségek

Megfázásos, náthás panaszok

Sokaknál jelentkeznek megfázásos, náthás tünetek: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, könnyezés. Ennek oka, hogy a kiszáradt nyálkahártyákon romlik a szervezet védekezőképessége a környezetünkben lévő kórokozókkal szemben. Komolyabb gyulladás esetén mindez torokfájással jár, akár kötőhártya-gyulladás és fogfájás is kialakulhat.

Sok bajt előzhetünk meg, ha gondoskodunk a mérsékelt hűtésről, nem tartózkodjunk a klímából kiáramló hideg levegő útjában. Ha klimatizált helyen dolgozunk vagy épp vásárolunk, érdemes magunkkal vinni vékony kardigánt, pulóvert, ezzel védekezni a meghűlés ellen. Immunrendszerünket C-vitaminnal erősíthetjük.

Ízületi gyulladás, klímareuma

Ha a hideg levegő közvetlenül ér minket, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak. Az ízületi fájdalommal járó gyulladások (gyakran nyáktömlő-gyulladás) lassan gyógyuló betegség. A klímareuma már egy krónikus állapot, amikor az gyulladás ízületi tartós elváltozásokhoz, ízületi merevséghez vezet, elsősorban a nyak-váll területén.

Tanácsok A légkondicionáló helyes használata épületekben és a gépkocsiban

Bakteriális fertőzések és légkondicionáló

Ha a klíma légtisztító és szűrő rendszere nem kellően tiszta, a zárt rendszer kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának. Amennyiben a berendezést bekapcsolva kellemetlen, poshadt szag érezhető, az a kórokozók túlszaporodásának jele, és a készülék tisztítást igényel.

Igen ritka, de annál veszélyesebb a legionellosis, melynek kórokozója a légkondicionáló rendszerében megtelepedve, és a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést. A legionellosis betegséget a levegőbe porlasztott fertőzött vízcseppek okozzák, betegséget csak a légzőszervekbe jutva okoz.

A betegség 2-10 napos lappangási időt követően, influenzához hasonló tünetekkel - magas lázzal, fejfájással, köhögéssel, mellkasi- és izomfájdalommal - kezdődik. Ez a forma a Pontiac-láz, amit leggyakrabban nem is diagnosztizálnak, egyszerű megfázásként kezelnek, néhány napon belül gyógyul

Az esetek egy részében a fertőzés azonban súlyos atípusos tüdőgyulladást okoz, amely gyakran végzetes kimenetelű. Kezeletlen esetekben, a primer tüdő gócokból a kórokozó a bőrbe, szívbe, májba és a belekbe jutva, igen változatos tünetekkel járó gyulladásos betegség kialakulásához vezethet. A legionárius betegség főleg az öregekre, cigarettázókra, tüdőbetegségben szenvedőkre, és a legyengült immunrendszerű emberekre jelent fokozott veszélyt.

További gyakran előforduló baktérium nemzetségek: Actinomycetes, Flavobacterium, Pseudomonas.

Tanácsok a légkondicionáló berendezés vásárlásához

Ha épp klímavásárlás előtt áll, érdemes jól körülnézni a piacon, nem mindig az akciós és olcsóbb termék a jobb. Fontos figyelembe venni az ár, energiafogyasztás mellett a szűrő jellegét, ami az egészségünkre nézve sokat számít. Porszűrő betétet minden berendezés tartalmaz, gyakran pollenszűrőt is, erre az asztmás és allergiás betegek mindenképp figyeljenek. Ritkábbak a speciális antibakteriális hatású szűrők, illetve az ionizátor, ami a levegőben levő szennyeződés mértékét csökkenti megkötésükkel. A speciális szűrők nem tisztíthatóak, hanem cserélni kell őket.

Szisztémás gombafertőzés

A légkondicionálók használatával összefüggő gombafertőzés gyakoribb lehet, mint a bakteriális megbetegedések. A gombák spórája a légutakba jutva, főleg alsó légúti megbetegedést és tüdőgyulladást okoz. Sokszor egyszerre több gombafaj okozza a betegséget (Aspergillus, Cephalosporium, Cladosporium, Fusarium, Mucor, Penicillium, Rhodotorula, Trichoderma penészgombafajok). Gyakori forma az aspergillosis, amely jellemzően a tüdőben megtelepedő gomba által okozott tüdőgyulladás, továbbá előfordulhat mycotoxicosis, ami a gombák által termelt toxinok okozta kórkép.

A kezelést minél hamarabb el kell indítani, mivel nem kezelt esetben a gomba megtámadhatja a szívet, a vesét, a szemeket és akár agyhártyagyulladást is okozhat. Ebben az estben is főleg a legyengült szervezetek, a krónikus betegségben szenvedők vannak kitéve a fertőzés okozta súlyos tünetek jelentkezésének.

Az előzőekből kiderül, hogy az egészségünk múlhat a légkondicionálók rendszeres karbantartásán. Akár otthon, a munkahelyen, az autóban felszerelt klímát évente legalább egyszer vegyszeresen ki kell tisztíttatni. Ha azonban szakember szerint a szűrőt már nem elég vegyileg kezelni, akkor az egészet ki kell cserélni.

Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.