Lassítsa szájápolással is az érelmeszesedést!

szerző: Dr. Záborszky András, fogorvos - Oxygen Fogászat
megjelent:

Fogmosás, szájápolás és rendszeres fogorvosi vizit – kutatások szerint az fogak és az íny egészségének megőrzése az ereknek is jót tesz. Dr. Záborszky András, az Oxygen Fogászat fogorvosa az összefüggésekről beszélt.

Hivatalos bizonyíték az összefüggésekről

A Kolumbia Egyetem folyt az a kutatás, amelynek eredménye szerint a javuló szájhigiénia – különös tekintettel a fogíny egészségére – lassítja az érelmeszesedés tüneteinek megjelenését. A Journal of the American Heart Association című lapban megjelent cikk szerint azért igazán fontos ez az megállapítás, mert az érelmeszesedés állapota párhuzamos mind a periodontális betegségekkel, mind az íny bakteriális állapotával. A kutatás vezetői szerint most született meg az első hivatalos eredmény, amely ezt bizonyítja.

A tudósok 420 felnőttet vizsgáltak, akik valamennyien az Oral Infections and Vascular Disease Epidemiology nevű kutatás részesei voltak. Valamennyiüknél - összesen 5008 mintán - feltérképezték a periodontális fertőzések helyzetét. Tizenegy, valóban fogágy-betegségeket okozó baktériumtörzset, és másik hét baktériumtörzset vizsgáltak kontrollként. Az érelmeszesedés és az artériák állapotáról speciális ultrahang segítségével kaptak képet. A hároméves utánkövetéses időszakban bebizonyosodott, hogy ha sikerült javítani a fogágy, az íny egészségét, és csökkenteni a fogágy betegségeit okozó baktériumok számát, az lassította az érelmeszesedés folyamatát. Az összefüggés pedig fordítva is megfigyelhető: a rosszabb szájhigiénia felgyorsította az erek szűkülésének folyamatát.

Érelmeszesedés és szívroham - a megelőzés lehetőségei

Az életkor előrehaladtával az érelmeszesedés kockázata folyamatosan nő. A verőerek fala megvastagszik, szűkül az ér átmérője, mely akár a vér áramlásának csökkenéséhez vezethet, illetve a sérült érfalon vérrög alakulhat ki, mely akár az ér teljes elzáródását is okozhatja. Érelmeszesedés és szívroham - a megelőzés lehetőségei

Az ínygyulladás veszélyes következményei

Az ínygyulladás legvalószínűbb, ismert következménye a fogvesztés. Ugyanakkor már az bizonyított, hogya gyulladáskeltő anyagok az agyba eljutva a neuronok pusztulását és így memóriaromlást is okozhatnak. Az ínygyulladás és szív-érrendszer állapota közti összefüggés már régóta vizsgálják. Az már korábban kiderült, hogy a gyulladás során a szájban keletkező baktériumok bejuthatnak a véráramba is, és elősegíthetik a lerakódások megtapadását a szív ereinek falán. Ezekből pedig akár alvadékok is keletkezhetnek, amelyek megakadályozzák a vér szabad áramlását, aminek következtében a szív nem jut annyi tápanyaghoz és oxigénhez, amennyire szüksége lenne. Súlyos esetben akár infarktus is lehet mindenek a végső következménye. Egyes kutatások szerint az ínygyulladásmajdnem megduplázza az érbetegségek, a strokekockázatát is.

A romlás megelőzhető

Dr. Záborszky András, az Oxygen Fogászat fogorvosa szerint bár az ínygyulladás a fogvesztés egyik legjelentősebb oka, sok felnőtt egyáltalán nem ismeri ezt az összefüggést. Holott míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, megfelelő fogápolással megelőzhető a további romlás.

A szakember szerint a legalapvetőbb higiénia részét kellene, hogy képezze a napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosás, valamint a speciális eszközök, így például a fogköztisztító kefe, a fogselyem használata. A fogorvost pedig nem csak probléma esetén kellene felkeresni, de a rendszeres évenkénti ellenőrzésen is. A szakember akár orvosi megoldásokkal is visszafordíthatja a már kialakult gyulladást.

Hogyan mossunk fogat? A fogmosás helyes technikája

A fogmosás gyakran személyre szabott és ezt is meg kell tanulnunk, akár az autóvezetést, hiszen senki sem születik ezeknek a képességeknek a birtokában. Hogyan mossunk fogat? A fogmosás helyes technikája

(Oxygen Fogászat - Dr. Záborszky András, fogorvos)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász és Dr. Tóth Sára Rebeka
WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.