A vállak stabilitását javító gyakorlatok fekvőtámasz révén
megjelent: 2015.04.21.
A klasszikus fekvőtámasz egy nagyon komplex gyakorlat, ami elsősorban a test stabilitását javítja és edzi a törzsizmokat is, több mint százféle változata ismert.
![]() |
Sport és egészség a WEBBetegen |
A kevésbé edzett sportolóknak még ma is sok edző javasolja az ún. női fekvőtámaszokat, amelyek kivitelezése közben térdükkel a talajon támaszkodnak. Ebben az esetben a fekvőtámasz általi nagyon fontos törzsstabilizáló hatás a kis szög miatt sajnos elvész. Ebből kifolyólag a fekvőtámasz térdeplős változatai nem ajánlottak. Amennyiben viszont növelni szeretné a törzs stabilitását, de még nem elég edzett ahhoz, hogy egy teljes szabályos fekvőtámaszt végezzen, akkor létezik egy alternatív megoldás.
Törzsstabilitás javítása fekvőtámasz közben
Olyan gyakorlatról van szó, ami nagyon fontos a törzs stabilitása szempontjából. A kivitelezéséhez semmiféle sporteszközre nincs szükség, és ez az a gyakorlat, amely mindig beépíthető az edzésprogramba, továbbá edzi az egyenes és ferde hasizmokat is. Azáltal, hogy javítja az izmok stabilizáló képességét, hozzájárul a kifordulás elkerüléséhez.
A stabilizáló gyakorlat kiindulási helyzete
Helyezkedjen el fekvőtámaszba, támaszkodjon a két tenyerére. Eleinte a két lábfejét helyezze egymástól kissé távolabb. Minél közelebb vannak egymáshoz a lábfejek, annál nehezebb kivitelezni a gyakorlatot. Ha már a haladó szintet elérte, akkor a két lábfej egymáshoz egyre közelebb tehető.
A fekvőtámasz kivitelezése
Tartsa szilárdan és stabilan a törzsét. Emelje el a talajtól felváltva, először az egyik kezét, és érintse meg vele az ellenkező oldali vállát, majd tegye vissza a kezét a talajra, és utána a másik kezét emelje el a talajtól, és az ellenkező oldali vállát érintse meg. Közben figyeljen oda arra, hogy a törzs helyzete ne változzon, és a teste maradjon végig a kiindulási helyzetben!
Kezdésként helyezkedjen el fekvőtámaszba.
Váltakozva először a bal és aztán a jobb kezével érintse meg az ellenkező oldali vállát.
(WEBBeteg – B. M.; Forrás és a kép forrása: www.trainingsworld.com; Magyar Sporttudományi Társaság)