Prosztatabetegségek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Ötvenéves kor fölött évente ajánlott az urológiai szűrővizsgálat - mondta Kubik András urológus az M1 aktuális csatorna műsorában.
A szakembert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy idén novemberben is elindították a prosztatarák szűrővizsgálatainak fontosságára felhívó akciót, a Movembert, amelynek keretében bajuszt növesztenek a férfiak.
Az M1-en elhangzott: évente 4 ezer új beteget diagnosztizálnak prosztatarákkal, s 1500-an életüket vesztik a betegség következtében.
Kubik András urológus azt mondta: ha valakinek panaszai vannak - például vizeléssel kapcsolatos problémák, merevedési funkcióval kapcsolatos zavarok -, illetve ha a családban előfordult prosztatarák, akkor 40 éves kor fölött is ajánlott a szűrővizsgálat.
Kitért arra is, hogy bár a férfiak tartózkodnak az urológiai vizsgálattól, az nem tart tovább 10 percnél. Bejelentkezés nélkül bármelyik férfi elmehet a területileg illetékes szakrendelőbe urológushoz. Kubik András kiemelte: ha időben felismerik a - szervre lokalizált - prosztatarákot, akkor jók a gyógyulás esélyei.
Honti Dániel, a MentsManust Mozgalom alapítója és a Movember Magyarország Egyesület elnöke elmondta: folyamatosan érkeznek hozzájuk a megkeresések arra vonatkozóan, hogyan lehet támogatni az akciót, illetve hogy hova lehet elmenni szűrővizsgálatra.
Szólt arról is: van egy úgynevezett ProsztataKommandó nevű szolgáltatásuk, amelynek keretében országszerte PSA-mérést végeznek. Ez egy fájdalommentes szűrés, két csepp vérből végzik - emelte ki Honti Dániel, hozzátéve: az a tapasztalat, hogy ha valaki itt pozitív eredményt kap, akkor jobban rá lehet venni arra, hogy menjen el urológushoz további vizsgálatra.
Olvasson tovább! Miért érdemes szűrésre menni?
(MTI)
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Felvonulással hívják fel a figyelmet a prosztatarák megelőzésére
A prosztatarák megelőzésére és a férfiak mentálhigiénés egészségére hívja fel a figyelmet ismét a világ legnagyobb motoros jótékonysági felvonulása a hétvégén.
PSA - Mit kell tudni róla?
A PSA (prosztata specifikus antigén) egy enzimfehérje, amelyet a prosztata mirigyhám sejtjei termelnek. Az egészséges prosztata termeli ezt a fehérjét, de a dülmirigy jó- és rosszindulatú elváltozásaiban ugyancsak termelődik.
Prosztataproblémák - Miért forduljunk orvoshoz?
A leggyakoribb prosztatabetegségek közül annak gyulladását, jóindulatú megnagyobbodását, illetve daganatos elváltozását emelhetjük ki. Természetesen ettől jóval több megbetegedése ismert, azonban a legfontosabbak a fent említettek.
Mi a prosztatarák?
A prosztatarák világviszonylatban a férfiak körében a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, a betegek száma pedig az egész világon - így hazánkban is - évről-évre nő.
Prosztatarák: életmódváltással visszafordítható
A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy a megfelelő diéta, meditáció és egyéb nem orvosi jellegű "beavatkozások" visszájára fordíthatják a betegség kialakulásáért felelős folyamatot a prosztatarákos férfiaknál.
Álnegatív rákszűrési eredmény kövér férfiaknál
Amerikai kutatók azt tapasztalták, hogy elhízott férfiak esetében a testsúllyal fordított arányban áll a - prosztatarákra utaló - vérben lévő PSA szintje. Ez az adat azért is megdöbbentő, mert az elhízás a prosztata daganatok egyik fontos rizikófaktora.
Prosztatarák szűrése PSA- és genetikai teszt kombinációjával
A PSA szűrés és egy új vizeletvizsgálattal történő genetikai szűrés kombinációja javíthatja a prosztatarák felismerésének érzékenységét.
5 módszer a prosztatarák kockázatának csökkentésére
Egyre több férfi esetében diagnosztizálnak prosztatarákot. Az Egyesült Államokban 2009-ben 192 280 férfinél találtak prosztatadaganatot, melyek közül 27 360 halálos eset. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban a prosztatarák okozza a legtöbb elhalálozást a férfiak esetében.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!