Csökkentheti a rák kockázatát az emlő és a petefészek eltávolítása

Medipress
megjelent:

Az emlő- illetve petefészekrákra egy bizonyos genetikai hajlammal rendelkező nők esetében a megelőző műtétek jelentős mértékben csökkenthetik mindkét ráktípus kockázatát.

A 2500, bizonyos genetikai mutációkkal rendelkező nőt vizsgáló kutatás azt mutatta ki, hogy a megelőző masztektómia (mell-levétel) illetve petefészek- vagy petevezeték eltávolító műtét majdnem teljesen megszüntette e ráktípusok előfordulását.

Tudta?
Vannak olyan családok, ahol a nők körében viszonylag gyakori a petefészekrák, illetve a petefészek- és emlőrák előfordulása. A családi halmozódást mutató esetekben általában fiatal korban kialakul a daganat, és rendszerint kétoldali. Ha családunkban gyakoriak a fent említett tumoros betegségek, már akkor is érdemes felvenni egy onkológussal a kapcsolatot, amíg egészségesek vagyunk, mert ő segít felmérni és csökkenteni a kockázatot, valamint rendszeres vizsgálatot, ellenőrzést javasolhat már fiatal felnőttkortól kezdve.

„Ez az első olyan kutatás, amely azt bizonyítja, hogy a nők tovább élhetnek e megelőző beavatkozások következtében, és egyértelműen megmutatja a genetikai szűrés jelentőségét abban az esetben, ha a családi kórtörténetben korai emlő- vagy petefészekrák fordul elő” – számolt be a tanulmány társszerzője, Virginia Kaklamani, a Northwestern Egyetem docense. A kutatás során 2482 BRCA1 vagy BRCA2 génmutációval rendelkező nőt vizsgálták. Ezek a mutációk jelentősen megnövelik a petefészek- illetve az emlőrák kockázatát. A vizsgálatból az derült ki, hogy a valamelyik gén mutációjával rendelkező nők esetében a megelőző emlőeltávolító műtét hatékonyan megszüntette az emlőrák későbbi kockázatát.

A tanulmány szerint a hároméves lekövetési időszakban nem fordult elő emlőrákos esemény azokban a nőkben, akik kockázatcsökkentő masztektómián estek át. Ugyanebben az időszakban a műtéten nem átesett nők hét százalékában alakult ki emlőrák. Ehhez hasonlóan a petefészek- illetve petevezeték eltávolító műtéten átesett nőkben a petefészekrák kockázata teljes mértékben megszűnt. Kaklamani szerint a tanulmány a megelőző műtétek potenciális előnyei mellett azt is bizonyítja, milyen fontos a genetikai tesztelés a szóban forgó genetikai mutációk jelenlétének kimutatásában. „Az alapellátásban dolgozó orvosoknak, nőgyógyászoknak és a női pácienseknek tisztában kell lenniük ezek létezésével” – állítja a kutató.

„Ha tehát egy nő családi kórtörténetében előfordul petefészek- vagy emlőrák, az illetőn genetikai szűrést lehet végezni. A szűrésnek nem az onkológusnál kell megkezdődnie.” Bár sok nő vonakodik attól, hogy rákdiagnózis nélkül alávesse magát ilyen beavatkozásoknak, a szerzők arra ösztönzik a magas kockázatnak kitett pácienseket, hogy vegyék fontolóra a megelőző lépéseket. „A nőknek tudniuk kell, hogy az ilyen megelőző műtétek lehetőségei sokat fejlődtek. Az emlőeltávolításon átesett nők számára fejlett kozmetikai lehetőségek állnak rendelkezésre, a petefészek- és petevezeték eltávolító műtétek pedig kis kockázattal járó, ambuláns beavatkozások.”

Medipress

Cikkajánló

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.