Mozgásszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Kutatások bizonyítják, hogy a fejlett és közepesen fejlett országok leggyakoribb és legnagyobb költségű betegségcsoportja a mozgásszervi betegségek okozta fájdalom. Ezt egyrészt a betegek munkából való kiesése, másrészt a teljesítmény romlása okozza.
A legtöbb ember kellemetlen élményként éli meg a fájdalmat, és ha az hosszabb ideig fennál, hatással van viselkedésünkre, hétköznapi tevékenységeinkre. Lassabban, óvatosabban végezzük a különböző mozdulatokat, hogy csökkentsük a rossz érzést, ez hosszú távon viszont jelentős életminőség-romláshoz is vezethet - mondta a IX. Fizioterápiás Szakmai Nap megnyitóján a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar Fizioterápiás Tanszék vezetője, Veres-Balajti Ilona.
A konzervatív kezelések kiemelkedően nagy eszköztárával rendelkező fizioterápia az egyik olyan terület az egészségügyi szolgáltatásban, ahol kifejezetten költséghatékonyan lehet kezelni a fájdalommal járó mozgásszervi problémákat. A kockázati tényezők ismerete esetén, a kezdeti, enyhébb fájdalom figyelembevétele mellett preventív mozgásprogramokkal eredményesen meg lehet előzni a kónikussá váló és jelentős életminőség-romlást okozó, tartós fájdalmakat.
A fájdalmat okozó izmokat a gyógytornász hatásosan tudja lazítani manuális technikákkal, de ma már egyre több olyan eszköz, elektroterápiás gép is létezik, ami még hatékonyabbá teszi a hagyományos, kézzel végzett fizioterápiát. Ismertek a lézer, a krioterápia jótékony hatásai, sőt a legújabb kutatások már a különböző mechanikus impulzusokat kibocsátó berendezések hatékonyságát is bizonyították - emelte ki Veres-Balajti Ilona.
A IX. Fizioterápiás Szakmai Napon ezeket az új innovációkat vették sorra. Bemutatták többek között azt a modern, ma még kevéssé elterjedt, Spineliner nevű eszközt is, amit nemrég szerzett be a tanszék. A gép alkalmas az izom- és ízületi rendszer, főleg a gerinc működésének számítógépes elemzésére és kezelésre, a készülék által mért, megfelelő frekvencián adott mechanikus impulzusok segítségével. Önálló eljárásként is alkalmazható, de jól kiegészíti a manuális és aktív terápiás kezeléseket is.
Bővebben Mozgásszervi megbetegedések
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Sportsérülések - És a rehabilitáció hol marad?
Gyakran mesélik ismerősök - sportolók és átlagemberek -, hogy kificamodott a bokájuk/eltört a karjuk/részlegesen szakadt az Achilles-ín stb., begipszelték, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak és most pihentetniük kell a sérült testrészt. Alig várom a folytatást, ez azonban az esetek nagy részében elmarad. Ha rákérdezek, hogy valóban ennyiből áll-e a terápia, a válasz általában az, hogy: Igen. Miért, mi másra lenne még szükség?... Nos, egyetlen aprócska dologra, valódi, teljes értékű rehabilitációra.
A sok állással járó életmód veszélyei
A sok állással járó életmódból fakadóan többféle betegség vagy tünet is jelentkezhet. Ez igaz a sok állásra, valamint a sok sétálásra és a sok futásra is.
Részletesen a fizioterápiáról
A fizioterápia az orvostudomány egyik kezelési ága. Használjuk a fizioterápiát, mint tágabb fogalmat, ami az összes, természetben is létező energiák orvosi célú felhasználását jelöli, valamint a szűkebb, pusztán fizikai energiákat használó fizikoterápia fogalmát.
Segítség a fájdalom ellen
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!