Irrigoszkópia (kontrasztanyagos vastagbélröntgen)

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A vastagbél beöntéses kontrasztanyagos röntgenvizsgálat, szakkifejezéssel irrigoszkópia, célja a vastagbél fejlődési rendellenességeinek, gyulladásos és daganatos folyamatainak, szűkületek, divertikulumok kimutatása.

Azok a szervek, melyeken a röntgensugár akadálytalanul halad át, nem adnak röntgenárnyékot, azaz nem ábrázolódnak a felvételen. Ha ezeket a szerveket akarjuk röntgen segítségével vizsgálni, akkor fel kell tölteni valamilyen röntgenárnyékot adó sugárfogó anyaggal, ezek az anyagokat hívjuk kontrasztanyagnak.

Irrigoszkópia (irrigoscopia) során a kontrasztanyagot beöntéssel juttatják be a vastagbélbe, így a röntgenképen kirajzolódik a bélcsatorna. Az irrigoszkópia a mai diagnosztikai módszerek mellett háttérbe szorult, nem elsődlegesen választandó képalkotó eljárás, gyakrabban kerül sor kolonoszkópiára vagy CT-kolonoszkópiára. A vizsgálat terhesség alatt kontraindikált, ugyanis a röntgensugárzás és a kontrasztanyag is árthat a magzatnak.

Az irrigoszkópia menete

Előkészületek

A vizsgálatot megelőzően béltisztítás szükséges, ami a beteg otthonában vagy az osztályon hashajtással történik. Vannak helyek, ahol a vizsgálat előtt még tisztító beöntést is adnak. Általános esetben a beteg a mindennaposan szedett gyógyszereit (pl. szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők, asztmaellenes szerek) a vizsgálat előtti napokban, az előkészítés ideje alatt és a vizsgálat napján is változatlanul szedheti.

A vizsgálat lefolytatása

Első lépésként natív (kontrasztanyag nélküli) hasi röntgen felvétel készül, hogy az esetleges bélperforációt kizárják. A szabad hasi levegő jelenléte üreges szerv kilyukadására enged következtetni, ha ilyen esetben kontrasztanyagot juttatnánk a bélbe, az a hasüregbe távozna és ott súlyos hashártya-gyulladást (peritonitist) okozna.

A vizsgálat fekvő helyzetben történik. Síkosítóval bekent, végbélbe vezetett puha beöntőcső segítségével báriumos (kisgyermekeknél és speciális esetekben vízoldékony) kontrasztanyagot juttatunk a vastagbélbe egy előre elkészített egyszer használatos zsákból, annak megemelésével.

Ezt követően a kontrasztanyag egy részének leengedése után levegő befúvásával folytatjuk a vizsgálatot. Ez a kettős kontrasztos vizsgálat, a kétféle kontrasztanyag a beöntőfolyadék és a levegő. A levegő miatt egyrészt jobban kifeszül a bél, másrészt a kontrasztanyag és a levegő eltérő megjelenése a felvételen jobb láthatóságot ad.

A páciensnek a vizsgálat közben többször testhelyzetet kell változtatnia, esetleg megnyomkodják a hasát, hogy a kontrasztanyag mozgását elősegítsék. Ezalatt több röntgenfelvétel készülhet a vizsgált területről. A kontrasztanyag a felvételeken fehér színnel világít, a levegő fekete marad.

Az egész vizsgálat kb. 20-30 perc hosszúságú.

A vizsgálatot követően

A kontrasztanyag maradéka a széklettel ürül ki a szervezetből.

Mivel a vizsgálat közben levegőt fújnak a vastagbélbe, ezért később a beteg puffadtnak érezheti magát, szélgörcsei lehetnek, míg a gázok ki nem ürülnek.

Lehetséges szövődmények

A beavatkozás során feszítő, kissé kellemetlen érzés léphet fel, de ez magától 1-2 óra leforgása alatt elmúlik.

Lehetséges szövődmény a vastagbél sérülése. Ez igen ritkán fordul elő, főként akkor következhet be, ha a bél fala daganat vagy gyulladásos betegség következtében elvékonyodott. Ilyenkor műtétet tesz szükségessé.

Vastagbélszűkületet okozó folyamat esetén előfordulhat, hogy már hashajtás alatt jelentkezik szövődmény, a teljes bélelzáródás (ileus), ami szintén műtéti ok.

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest

Cikkajánló