Röntgen téma
Kontrasztanyagok fajtái és mellékhatásai

Mitől romlanak könnyebben várandósság alatt a fogak?

Röntgenvizsgálat
A petevezetékek átjárhatósági vizsgálata

Vakcinált és nem beoltott koronavírusos beteg: a röntgenkép sem egyforma
Mennyire káros az ismételt röntgensugárzás?

Kontrasztanyagos koponya-CT-felvétel
Ötcsillagos sugárvédelem
Növeli-e a rák kockázatát a röntgen és az orvosi képalkotás?

A mellkasi fájdalom kivizsgálása

Röntgenvizsgálat: van-e határérték? - Az orvos válaszol
Tüdőnk egészsége: röntgen, CT vagy MR?
Az antibiotikum elsárgíthatja a fogakat? - Az orvos válaszol
Nyakcsigolyák röntgenfelvételen
Az ember gerincoszlopának része a hét nyakcsigolya. A csigolyák közt porckorongok találhatóak. Ízületek és szalagok kötik össze őket. A rostos porckorongok teszik lehetővé a gerincoszlop hajlékonyságát. Az első nyakcsigolya, az atlasz és a második, az axis között speciális forgóízület van.
A nyaki gerinc röntgenfelvételére leginkább nyaki fájdalom, a nyak mozgásainak beszűkülése, sérülések, a felső végtagok zsibbadása, szédülés és nyaki gerincet érintő műtétek miatt kerülhet sor. A gerincen történt beavatkozások, műtétek után kontrollként is készülnek röntgenfelvételek.
Lábfej röntgenfelvételen
A köznyelvben lábfejként ismert testrész hivatalos, orvosi elnevezése a láb (habár a mindennapos szóhasználatban „láb” alatt általában az egész alsó végtagot értjük).
Mikor van szükség a láb (lábfej) röntgenvizsgálatára?
A lábfej röntgenvizsgálatával kimutatható például a törés, a ficam, a csontok viszonyainak megváltozásai, a csontritkulás vagy a kóros meszesedés. A röntgenfelvételek a lábhát irányából egyenes és félferde tartásban, valamint oldalnézetből készültek. Ezen túlmenően még más speciális felvételek is léteznek, pl. sarokcsontról is többféle felvétel is készülhet.
Az emberi láb(fej) 26 csontja közül a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve.
A röntgenfelvételen jól látszanak a lábfej csontozatát alkotó lábtő-, lábközép- és lábujjcsontok.
A lábtő része az ugrócsont, a sarokcsont, a sajkacsont, a három ék alakú csont és a köbcsont. A lábközépcsontok hosszúkás csontok, a láb ujjperccsontjai közül az öregujjban csak két csont található. Az öregujjhoz tartozó lábközépcsont fejecsénél látható a két szezámcsont, melyek az inak lefutásába esnek és azok védelmét szolgálják.
Tüdőrák röntgenfelvételen
A tüdőrák nem egységes fogalom, többféle daganattípus tartozik ebbe a csoportba, a különbség a szerkezetük felépítésében van. A daganat elhelyezkedhet a nagyobb légutak területén, illetve a kisebb légutak közelében, azaz a tüdő széli részeihez közel.
A mellkas röntgenvizsgálata információt szolgáltat a tüdő állapotáról, megmutathatja a jelenlévő daganatot, az esetleges szövődményként fellépő tüdőgyulladást. A hagyományos mellkasröntgen kevésbé alkalmas a daganat korai stádiumában történő felismerésére, viszont CT-vel sokkal kisebb méretű, korai stádiumú daganatok is kimutathatók.
Vesekő
A vesék szerepe a vér megszűrése, tisztítása, a keletkező vizelet a szervezet számára szükségtelen vízből és a benne oldott anyagokból áll. A vesék a szervezet számára szükséges anyagokat nem választják ki.
Ha ez az egyensúly felborul, a vizelet túltelítetté válik, és apró kristályok jelennek meg benne, amelyek nem tudnak feloldódni a vízben.
A vesekövek mérete és összetétele változó lehet, és a vesék károsodását okozzák. A vesekövek anyaga lehet kalcium-oxalát, magnézium-ammónium-foszfát, cisztin vagy húgysav.
Előfordul, hogy maguktól kiürülnek a szervezetből, de elakadhatnak a vesében és/ vagy az elvezető húgyutakban, és műtétre is szükség lehet.
A röntgenvizsgálat segít meghatározni a vesekövek pontos elhelyezkedését, méretét. A vizsgálat végezhető kontrasztanyaggal vagy anélkül.
Térdről készült röntgenfelvétel
A végtagok és azok részeinek, így a térdnek is a röntgenvizsgálata a csontok eltéréseit mutatja ki, például a törést, ficamot, csontritkulást, kóros meszesedéseket, tumorokat. Alapvetően két, egymásra merőleges felvétel készül a térdízületről, de bizonyos esetekben különleges beállításra is szükség lehet.
A felvételen látható a combcsont alsó része, a térdkalács, valamint a vastagabb sípcsont és a vékonyabb szárkapocscsont felső részei. A csontok közt porc helyezkedik el, ami röntgennel nem ábrázolódik, közöttük a keskeny ízületi rést folyadék tölti ki. A térdízületet körülvevő ízületi tok normális esetben szintén láthatatlan a röntgenfelvételen, mert nem különül el a többi lágyrésztől.
Medence röntgenfelvétele
A röntgenfelvételen látható a medence, az alsó végtag függesztőöve a keresztcsonttal együtt. A medencecsont része a csípőcsont, az ülőcsont és a szeméremcsont, mindegyik páros csont. A medence kapcsolja a gerincoszlophoz az alsó végtagokat.
A medence röntgenfelvételére a teljesség igénye nélkül leginkább balesetek után, fejlődési rendellenességek, csípőízületi porckopásos folyamatok (artrózis), a csípőízületeket érintő gyulladásos folyamatok, vagy daganatok gyanúja, továbbá a medenceöv műtétei után van szükség. A csípőízületi traumák (combnyaktörések) esetén az érintett területről külön felvételek is készülnek.
A három medencecsont egységes medencecsonttá való összeforradása a nemi érést követően fejeződik be. A feszes sacro-iliacális (keresztcsont-csípőcsont) ízületek biztosítják a medence nagy stabilitását.
A combcsont fejének befogadására a medencecsont három részének találkozásánál mély ízületi gödör található.
A csontritkulás (oszteoporózis) leggyakoribb és legsúlyosabb szövődménye a csonttörés. Leggyakrabban a gerinc, a combnyak, a medence és a csukló csontjait érinti.