Sugárterheléssel járó vizsgálatok - Kell-e félnünk az orvosi diagnosztikától?

frissítve:
Ionizáló sugárzás több orvosi diagnosztikai módszer esetén is éri a testünket, sokakban ezért alakul ki megalapozatlan félelem. A sugárterheléssel járó képalkotó diagnosztikai vizsgálatok (röntgen, CT, izotópvizsgálatok) ugyanakkor a protokollok betartása esetén veszélytelenek.
Az orvosi sugárterhelések a diagnosztikai röntgen alkalmazásából, izotópdiagnosztkai vizsgálatokból és külső vagy belső forrásokkal végzett sugárterápiából származhatnak. Ezek az eljárások minden esetben jól tervezettek, kiszámítható sugárterheléssel járnak, amit hatásában el kell különíteni a váratlan sugárbalesetektől. Az orvosi sugárbalesetek meglehetősen rikán fordulnak elő, akkor is elsősorban sugárterápiás balesetekről hallhatunk. A diagnosztikus célú kivizsgálások során ennek esélye a szabályok betartásával lehetetlen.
Tények az orvosi vizsgálatok során jelentkező sugárterhelésről
Az orvosi diagnosztikai módszerek közül a röntgensugárzás ionizáló sugárzás, azaz a röntgensugarakon alapuló vizsgálatok sugárterheléssel járnak. Ide tartozik a hagyományos röntgenvizsgálat mellett, a mammográfia, a tüdőszűrés, a denziometria (csontsűrűség-mérés), illetve a CT- vizsgálatok speciális formái (pl. kardio-CT, CT-kolonoszkópia), illetve átmenetet képez a PET-CT.
Az orvosi diagnosztikai sugárterhelés a röntgen mellett az izotópdiagnosztkai vizsgálatokból származhat, gyakran alkalmazott formája a pajzsmirigy-izotópvizsgálat és a csontszcintigráfia.
Nem jár sugárterheléssel az alacsony energiájú, nem ionizáló elektromágneses sugarakkal dolgozó, tehát más elven működő ultrahang-vizsgálat és az MR-vizsgálat.
Az orvosi sugárterhelések átlagos becsült értéke kevesebb mint 1mSv (milisievert, az elnyelt dózis mértékegysége). Az alacsony érték több tényezőnek köszönhető.
- A sugárterhelés általában rövid ideig tart. A legtöbb röntgenvizsgálat során egy vagy két felvétel készül, a CT-vizsgálatokhoz szükséges hosszabb ideig tartó besugárzás, így ezek alkalmazására szigorúbb orvosszakmai előírások vonatkoznak.
- A sugárzás a test csupán egy korlátozott részét éri. Amennyiben az érzékenyebb szöveteket (nemi szervek, pajzsmirigy, szemek) sugárnyaláb érheti, azokat ki kell takarni, azaz a vizsgálatok idején kitakarással védeni kell.
- A külső sugárforrás miatt a radioaktív sugárzást kibocsátó elem röntgendiagnosztikai vizsgálatoknál nem kerül a szervezetbe (szemben bizonyos sugárterápiás kezelésekkel). Az izotópvizsgálatok során beadott kis mennyiségű sugárzó anyagok rövid felezési idejűek, azaz radioaktív hatásuk gyorsan csökken, illetve gyorsan kiürülnek a szervezetből.
- Egyre gyorsabb, pontosabb, sugárbiológiailag is fejlettebb képalkotó diagnosztikai gépek állnak rendekezésünke, ez lecsökkenti a felvétel elkészítéséhez szükséges sugárzózist. Az átlagos sugárdózis szintje egy vizsgálat szerint manapság fele az 1980-as években használtnak.
A sugárterheléssel együtt járó vizsgálat a páciens számára mindig közvetlen haszonnal jár. Elvégzésükre csak akkor kerül sor, ha a vizsgálatok eredményei kibővítik a beteg kórképét és a tényleges orvosi beavatkozások mérlegelését megkönnyítik. A röntgendiagnosztika, izotóp diagnosztika vagy a modern fúziós képalkotó lehetőségek haszna a diagnosztika és terápia terén egyértelműen felülmúlja a sugárzás okozta veszélyt és a sokszor alaptalan félelmet. A sugárvédelemben tehát a legfontosabb tényező, hogy feleslegesen nem kerül sor röntgensugárzást alkalmazó vizsgálatokra.
Fontos azt is tudni, hogy az emberi szervezet egy bizonyos mennyiségű ionizáló sugárzást károsodás és daganatképződés nélkül elvisel, és a természetes környezetből is átlagosan 2-3 mSv sugárzás ér minden embert évente.
A sugárterhelés mértéke az egyes vizsgálatok során
Mammográfia esetén a mirigyszövetek átlagos elnyelt dózisát határozzák meg, így az átlagos emlődózis 1mSv alatti. A fogászati kivizsgálások páciensdózisai ennek ezreléke csupán. A CT- vizsgálatok páciensdózisai ugyanakkor általánosságban egy nagyságrenddel magasabbak, mint a hagyományos röntgendiagnosztikai vizsgálatoké. Az izotópos vizsgálatok dózisai a vizsgált szervtől függően az alacsony-közepes tartományba eshetnek.
Sugárdózisok vizsgálatonként |
Forrás: Diagnoscan Magyarország, Radiologyinfo.org |
A pontos értékek a berendezés típusától, beállításaitól, a beteg testalkatától, a vizsgált terület méretétől is függnek.
A sugárveszélyes egészségügyi intézményekben és munkahelyeken a személyzet az előírásoknak megfelelő személyes dozimétert visel, melyet a mellkas bal oldalán a köppenyen elhelyezve figyelhetünk meg. Ez mutatja majd meg, milyen elnyelt dózis érhette a dolgozót.
Speciális szabályok
Terhes nők rádioaktív anyaggal történő kivizsgálása, illetve CT-vizsgálata nem engedélyezett, csak nagyon kivételes esetben. A röntgenvizsgálat terhesség esetén mérlegelést igényel, a halasztható vizsgálatokat a szülést követően végzik el, de szükség esetén a megfelelő óvintézkedések mellett nem kizáró tényező a terhesség.
A PET-CT napján a beteg ne találkozzon várandós nővel vagy kisgyermekkel, de egy nap elteltével a sugárzó anyag kiürül a szervezetből és korlátozás nélkül találkozhat másokkal.
Az ionizáló sugárzásokra való érzékenység, a sugárzás okozta rákos megbetegedések kialakulásának kockázata magasabb a kisgyermekek körében a kamaszokhoz vagy felnőttekhez képest, illetve valamivel magasabb a nőknél a férfiakéhoz képest.
Sugárbalesetek |
Sugárbaleset minden olyan váratlan esemény, amely nem szándékos radioaktív energia felszabadulásával jár. Ennek során radioaktív szennyeződés kerülhet a környezetbe, majd a légkörből a radioatív szemcsék a szennyező anyagokon és a tápláléklánc alkotóelemein keresztül az emberi szervezetbe juthatnak. Csak a szervezetben elnyelt sugárzás energiája kártékony. Hogy mennyi energia nyelődik el a szervezetben, azaz milyen sugárdózis éri, az több tényező függvénye, a kockázat elsősorban a távolság betartásával csökkenthető. Nagyon fontos, hogy a sugárhatásnak kitett ember a baleset időpontjában hány éves. Ugyanis 15 éves kor alatt a szervezet sugárérzékenyebb és késői sugárbetegség alakulhat ki, esetleg szolid tumor, vérrák, de a pajzsmirigyrák valószínűségének esélye is nagyobb. |
(WEBBeteg - Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus)