Időkép
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Magyarországon ritka a klasszikus hőguta, ám bizonyos rizikótényezők fennállása esetén nagyobb a kockázata.
A három jellegzetes tünet:
A felsoroltak mellett jelentkezhet:
A hőguta első stádiumában a bőr kipirul, szárazzá és forró tapintatúvá válik.
A hőguta második stádiumában a bőr sápadttá, szederjessé, hűvössé válik, megemelkedik a pulzus, rendezetlen lesz a szívműködés. Ezek a keringés elégtelenségének jelei.
Kezelés nélkül a hőguta halálos kimenetelű. Kezelés mellett is maradványtünetek alakulhatnak ki, előfordulhat agykárosodás miatti izomgyengeség, a gondolkodás zavara, szív-, máj-, vese- és tüdőkárosodás.
Ha felmerül a hőguta gyanúja, azonnal hívjon mentőt. A beteg kezelése intenzív osztályon történik. A mentők kiérkezéséig, ha van rá lehetőség, a kiváltó okokat minél hamarabb szüntessük meg, vigyük hűvös helyre a beteget!
Az elsősegélynyújtás szabályai szerint járjunk el, szükség esetén az újraélesztés ABC-jének megfelelően. Rendkívül fontos a páciens testének hűtése, amit a segítség megérkezéséig lehetőleg hűtőborogatás alkalmazásával valósítsunk meg. Ezzel párhuzamosan szükséges a bőr masszázsa. Ha még nem alakult ki az eszméletlenség, akkor itassunk a beteggel hideg folyadékot - lehetőleg vizet.
Olvasson tovább! Eszméletvesztés és elsősegély
Elsősegély - Mit kell tennem? - Ingyenes webes és mobilalkalmazás elérhetősége |
Mobil alkalmazás Android platformra: Google Play Mobil alkalmazás iOS platformra: iTunes App Store Webes alkalmazás: http://elsosegely.webbeteg.hu |
Forrás: WEBBeteg
A hőguta tünetei - Hogyan ismerjük fel a veszélyt?
A klasszikus hőguta Magyarországon ritka jelenség, ugyanis hazánkban még a globális felmelegedés ellenére sem alakulnak ki olyan extrém magas külső hőmérsékleti értékek, amelyek egészséges személyeknél hőgutát okozhatnának. Azonban számos veszélyeztető tényezőt ismerünk, amelyek fennállása esetén nagyobb a kockázata a nyári melegben hőguta kialakulásának.
Autóvezetés hőségben - Hogy kerülheti el a bajt?
Hőségben vezetni nemcsak kellemetlen, de veszélyes is lehet. Adunk néhány tippet a forró napokon való autóvezetéshez.
A kismamáknak megterhelőbb elviselni a nyári hőséget
Amikor a tavaszi hónapokban megtudják a kismamák, hogy áldott állapotban vannak, ritkán gondolnak arra, hogy milyen napokkal, hetekkel és terhekkel szembesülnek a nyári hónapok során. A várandósság normál körülmények között is megterheli a nők szervezetét. Megváltozik a hormonháztartásuk, a keringésük, a magzat fejlődésével különféle újszerű kellemetlen és kellemes hatások jelentkeznek, amiket addig nem tapasztaltak.
Visszértágulat nyáron: milyen veszélyei vannak?
A dagadt, fáradt vagy elnehezült lábak az első jelei annak, hogy a vénás rendszer nem működik megfelelően. Ha már kialakult a visszértágulat, a panaszok a meleg évszakban tovább súlyosbodnak.
Időjárás-változás, fronthatások, nyári meleg
A testnek és a léleknek is a tavaszi, majd a nyári napsütés, a napfény, a kellemes hőmérsékleten, szerencsés esetben, a tiszta, szabad levegőn való tartózkodás, a fürdőzés, a kirándulás a legideálisabb feltöltődések egyike. Csakhogy a légköri hatások ingadozásával, a hirtelen változó hőmérséklettel, az időjárási fronthatások állandósulásával, a globális felmelegedés következményeivel nagy tehernek van kitéve minden korosztály szervezete már magzati kortól.
Sport és hőség - Mit igyunk?
Amikor hőségben sportolunk, kulcsfontosságú a folyadékpótlás. Milyen folyadékot célszerű ilyenkor fogyasztani? Mikor és mennyit igyunk? Érdemes speciális sportitalokat inni?
Hogyan mérje helyesen a vérnyomását otthon?
A vérnyomás több tényezőtől függ, így a testhelyzettől, a napszaktól, az érzelmi állapottól, a fizikai aktivitástól. A mérést befolyásolja a kar vastagsága és a mandzsetta mérete.
Fagyási sérülés - Mit tegyen és mit ne?
Száraz hidegben, amikor a hőmérséklet 0 Celsius-fok körüli, különösen gyakoriak a fagyási sérülések.
neurológus, gyermekneurológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!