Ha sokáig tart a meleg - A hőkimerülés és hőpangás tünetei

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A hőkimerülés a hőártalmak olyan típusa, mely hosszabb idő, általában több nap alatt fejlődik ki. A klasszikus hőkimerülés hazánkban ritkán fordul elő, ám a hőpangásnak nevezett kórkép nálunk is kialakulhat.

A klasszikus hőkimerülés a magyar időjárási viszonyok közt ritkán fordul elő, rendszerint valamilyen veszélyeztető állapot fennállása esetén alakul ki.

A magasabb hőmérséklet és a nagyfokú fizikai terhelés hatására a szervezet kompenzációs mechanizmusok beindításával reagál: értágulat és nagyfokú verejtékezés alakul ki. Amennyiben az elvesztett vizet és ásványi anyagokat nem, vagy nem kellő mértékben pótoljuk, létrejön a hőkimerülés, melynek két formája lehetséges: vízhiányos vagy sóhiányos forma.

Orvosmeteorológia

Aktuális orvosmeteorológiai információk és előrejelzés

A vízhiányos forma kialakulását a víz bevitelének hiánya vagy a víz fokozott vesztése (hányás, hasmenés) hozza létre. A sóhiányos forma legtöbbször excesszív verejtékezés következtében alakul ki, vagyis a verejtékezés intenzitásával a víz és ásványi anyagok pótlása nem képes lépést tartani.

A hőpangásnak nevezett kórkép hazánkban is kialakulhat. Az ún. hőpangás nagyfokú fizikai terhelés következtében, leginkább közepesen meleg (25-30°C), párás környezetben alakul ki. Gyakrabban fordul elő a terheléshez kellőképpen nem szokott, előzőleg kevés folyadékot fogyasztó személyeknél. Veszélyeztetettek az idősek és a túlsúlyosak is.

A hőkimerülés és hőpangás tünetei

Vízhiányos hőkimerülés. A vízhiányos formára leginkább a nagyfokú szomjúságérzés, erőtlenség, gyengeség, bágyadtság jellemző. A szív frekvenciája emelkedik, vagyis a pulzus szapora. Légszomj alakulhat ki. Az érzékszervi érzékelésben zavar támad, a látással és hallással kapcsolatos problémák alakulnak ki. A bőr száraz, könnyen ráncba emelhető.

Sóhiányos hőkimerülés. A sóhiányos formában az agy mérsékelt duzzadása miatt fejfájás, szédülés, hányinger, hányás jelentkezhet. A beteg ingerlékeny, bágyadt lehet. A pulzus szapora, szabálytalan. Kezdetben egyes kis izmok izolált görcse jelentkezik, később nagy terjedelmű, fájdalmas rángások alakulnak ki elsősorban a kezek, a lábak és a hasfal izomzatában.

Hőpangás. A hőpangás tünetei: nagyfokú izzadás, hányinger, hányás, szapora légzés, szapora pulzus. A beszéd és a járás zavara alakulhat ki. Létrejöhetnek izomgörcsök is.

Ezek is érdekelhetik Önt

Hogyan kezelhető az állapot?

A kezelés kórházi körülmények között lehetséges. Az egészségügyi szaksegítség megérkezése előtt nagyon fontos, hogy a kiváltó okot megszüntessük: a beteget vigyük hűvös helyre, fektessük le, testét hűtőborogatással takarjuk be!

Nagyon fontos a megelőzés! Lehetőség szerint nagyon meleg időben ne végezzünk erős fizikai munkát (a sportolás is ide tartozik), és ne feledkezzünk meg a rendszeres folyadékfogyasztásról, lehetőleg ásványvíz formájában. A rosszullét első jeleinek jelentkezésekor addigi tevékenységünket függesszük fel, igyekezzünk hűvösebb helyre, igyunk és pihenjünk, míg a tünetek enyhülnek!

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Hozzászólások (1)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

A hőguta tünetei - Hogyan ismerjük fel a veszélyt?

A klasszikus hőguta Magyarországon ritka jelenség, ugyanis hazánkban még a globális felmelegedés ellenére sem alakulnak ki olyan extrém magas külső...

A leégés később bosszulja meg magát

A napfény sokszor emlegetett áldásos hatása mellett sajnos igen sok veszély forrása. A legismertebb fényártalom a napégés, amelyért főképp a...

Autóvezetés hőségben - Hogy kerülheti el a bajt?

Hőségben vezetni nemcsak kellemetlen, de veszélyes is lehet. Adunk néhány tippet, hogyan csökkentheti a balesetek kockázatot a forró napokon.

A napszúrás tünetei, megelőzése és kezelése

A napszúrást (insolatio) sokan csak apró kellemetlenségnek tartják, pedig komoly egészségügyi probléma lehet, akár az életet veszélyeztető...

A klímaberendezések hatásai az egészségünkre

A nyár és a kánikula beköszöntésével, aki teheti, kocsijában, lakásában, munkahelyén használja a klímaberendezés hűsítő hatását. Manapság...

A hőháztartás zavarai kánikula idején

A testhőmérséklet emelkedését és így a hőleadás fokozódását alapvetően két mechanizmus okozhatja: a fokozott hőtermelés, illetve a magas...

Hogyan vészeljük át a forró éjszakákat?

A nyári kánikula idején sokan nehezebben tudnak elaludni, éjszaka többet forgolódnak, a tartós hőségben sokszor már éjszaka sem hűl le a levegő...

A hőség veszélyei - a vízmérgezéstől a napszúrásig

A hőségben elsősorban a krónikus betegeknek és időseknek kell óvatosnak lenniük, és vigyázni kell a gyerekekre is. De a nagy meleg az egészséges...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.