Védekezzen a hideg időjárás veszélyei ellen!
frissítve: 2021.01.29.
Az extrém hideg minden élőlényre nézve veszélyes, az egészséges felnőtt szervezetet is megviselheti.
Ám különösen a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, az idősek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek és a hajléktalanok vannak nagy kockázatnak kitéve.
A helyi lehűlés (fülünkön, orrunkon, kezünkön és lábunkon) akár fagyási sérülést is okozhat a még egyébként kellemesnek érzett hőmérséklet mellett is.
A lehűlés halálhoz is vezethet!
Már a 10-14 fokos környezet is akár halállal végződő lehűléshez vezethet. A kihűlés veszélye ugyanis nemcsak a szabad térben áll fenn, hanem belső térben is, hogyha tartósan 15 fok alatti hőmérsékleten tartózkodunk.
Milyen tényezők fokozzák a kockázatot?
- A központi idegrendszer hőszabályozó központjának működését gátló gyógyszerek, valamint a védekező mechanizmusokat blokkoló szerek fokozzák a kihűlés veszélyét.
- Az alkohol kikapcsolja a szervezet hideg elleni védekező mechanizmusait és csökkenti a hidegérzetet.
A tartós hideg hatása a szervezetre
A hideg hatására beindul a szervezet védekező reflexe, szervezetünk érösszehúzódással, izommunkával, didergéssel védekezik. Érszűkület jellemzi a hidegnek kitett területeket.
A tartós érszűkület következtében az adott területek oxigén- és tápanyagellátása sérül. A legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, melyek elzárhatják az adott ereket, a keringés megszűnhet és szöveti elhalás következik be.
A hideg lehűléshez is vezethet, az érintett kimerült, életfolyamataiban lelassult. A szervezet anyagcseréje, a só-víz háztartásának egyensúlya felborul, ami szívritmuszavarok kialakulásához vezethet. A szervezet kórházban történő mielőbbi visszamelegítése szükséges.
Súlyos esetben izgatottság, majd érzéstelenség, levertség, álmosság jelentkezik, és az egyén elalszik. Ilyenkor külső segítség nélkül nincs esély a fagyhalál elkerülésére.
A hideg levegő belélegzésének következtében nátha, torokgyulladás, asztmásoknál hörgőgörcs alakulhat ki, az akut asztmás roham életveszélyes állapotot provokálhat.
A védekezőképesség romlik, csökken a kórokozókkal szembeni ellenállóképesség.
Ha nem öltözünk fel megfelelően, könnyen felfázhatunk, aminek hólyaghurut lehet a következménye.
A szív-érrendszeri betegségekben szenvedők is fokozottan veszélyeztetettek, a koszorúérbetegek mellkasát ért hideg hatás anginás rohamot okozhat.
Raynaud-szindrómában szenvedőknél a kisartériák összehúzódnak, melynek következtében jelentősen romlik az érintett terület vérellátása, és ezáltal fokozódik a lehűlés.
Az arcot, mellkast ért hirtelen hideg a szívfrekvencia lassulását okozza, akár átmeneti szívmegálláshoz vezethet.
Hidegfront érkezésekor a magasvérnyomás-betegségben szenvedők vérnyomása emelkedhet, aminek jellegzetes tünete a fejfájás, a tarkótáji nyomás.
A havas és/vagy jeges utakon megnő a töréssel járó utcai és közúti balesetek száma.
Hogyan védekezhetünk a hideg hatásai ellen?
- Öltözködjünk az időjárásnak megfelelően és rétegesen! Viseljünk kesztyűt, sapkát, sálat, meleg lábbelit! Figyeljük az időjárás-előrejelzést!
- A lakás fűtésével megelőzhetjük a hideg hatásait.
- Fogyasszunk több meleg folyadékot, teát (pl. csipkebogyóteát), C-vitamin-tartalmú gyümölcsöket, zöldségeket (pl.: almát, citrusféléket, káposztát).
- A magasvérnyomás-betegségben szenvedők ne feledjék el bevenni gyógyszereiket, panaszaik esetén forduljanak orvoshoz, kérjék tanácsát.
- Bármilyen betegsége van, mely gyógyszeres kezelésre szorul, szedje gyógyszereit orvosa utasításainak megfelelően. Panasz esetén forduljon mielőbb orvosához!
- Közlekedjünk óvatosan!
Forrás: WEBBeteg