Fül-orr-gégészet
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Mivel az egyik leggyakoribb légúti panasz a köhögés, így a gyógyszerek mellett számtalan házi praktika is létezik, amely segíthet enyhíteni a tüneteinket. Fontos azonban tudni, hogy az általunk választott természetes módszer milyen jellegű kölcsönhatást eredményezhet az orvos által felírt készítménnyel együtt alkalmazva.
A köhögésnek két típusa létezik, amelyekre különféle kezelés szükséges. Az egyik az úgynevezett nem produktív, vagyis száraz köhögés, amelynek tüneti kezelésére szolgáló hatóanyag a butamirat. Ez a vegyület gyerekek esetében is alkalmazható szerekben (például köhögéscsillapító szirupban és cseppekben) van forgalomban Magyarországon. Felnőttek részére nyújtott hatású tabletta formájában érhető el a patikákban.
A köhögés másik típusa a produktív (nedves) köhögés, amelynek fennállása esetén, valamint köptető hatású készítmények használatakor a butamirat alkalmazása ellenjavallt. Amikor a betegnek váladék van a tüdejében, a hörgőiben, de nem tudja felköhögni, akkor köptetőt ír fel az orvosa. Egyszerre alkalmazva azonban a köhögéscsillapító butamirattal, a váladék pangása alakulhat ki a köhögési reflex gátlása miatt, ami szövődményekhez vezethet.
A köhögés és köhögéscsillapítás |
A gyermekorvosi rendelőkben megfordulók több mint 50 százaléka panaszkodik köhögésre a hideg idő beköszöntével. Ez a sokszor egyszerű tünet nagyon megnehezíti mind a gyermekek, mind a szüleik nappalait, éjszakáit. Fontos, hogy utána járjunk, mi okozza a köhögést, hiszen számos betegség tünete lehet, illetve környezeti hatás is kiválthatja. |
A gyógyszeres terápiát kiegészíthetjük a generációról-generációra szálló természetes módszerekkel, ám érdemes ezeket megosztani a kezelőorvosunkkal is, miután vannak olyan hatóanyagot tartalmazó növények, amelyek a számunkra megkönnyebbülést és gyógyulást ígérő gyógyszer hatását túlzottan megnövelhetik.
Ilyen növényi alapanyag például az aranygyökér, a ginseng, valamint a mámorbors (kava). Mindhárom növényt az idegi állapot normalizálására, szorongásos tünetek csökkentésére alkalmazzák. Butamirat tartalmú készítménnyel azonban a köhögéscsillapító hatás nem kívánt mértékben fokozódhat, így e növények korlátozott fogyasztása, illetve kerülése javallott a gyógyszeres terápia idején.
A téma cikkei |
4/1 Köhögés: Hogyan kezelje? 4/2 Köhögés és köhögéscsillapítás 4/3 Gyögynövény alapú köhögés elleni készítmények 4/4 Hogyan hatnak a köptetők? |
A köhögéssel járó állapotot szinte mindenki megtapasztalhatta már enyhébb vagy épp komolyabb formában élete során. A szezonális megbetegedések miatt sokaknál minden évben megjelenő panaszról van szó, emiatt hajlamosak lehetnek a kezelést is fél vállról venni. Azonban ennek ellenére sem szabad elhanyagolni ezt a tünetet, hiszen nem megfelelő kezelés esetén könnyen okozhat komolyabb szövődményeket is.
A butamirat tartalmú gyógyszereket megtekintheti a WEBBeteg Gyógyszerkeresőjében
WEBBeteg - M. J.
Lektorálta: Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Miért kell kezelni az egyszerű megfázást?
A meghűlés a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. Ilyenkor a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt jönnek létre a jellegzetes helyi és általános tünetek.
Mikor forduljunk orvoshoz köhögésünkkel?
A köhögés a légúti védelem egyik része, jelzi, hogy a légutakba valami olyan anyag, váladék, idegentest került, amelyet a köhögés megpróbál onnan eltávolítani. Akkor kóros, ha elhúzódik, kínzó, megkönnyebbülést nem okoz és fárasztó, nem enged aludni. Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
Köhög? Szívbetegség is állhat a hátterében!
Nem minden köhögést hörghurut (bronchitis, hörgőgyulladás) vagy asztma okoz. A tünet mögött szívbetegségek is állhatnak. Ennek az eshetőségnek differenciáldiagnosztikai szempontból nagyon fontos figyelmet szentelni.
Világújdonságnak számító hallásjavító implantátumot kapott két kisgyerek
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetemen ültették be két kisgyerek belső fülébe azt a világújdonságnak számító hallásjavító implantátumot, amely akár zajos környezetben is elősegíti a hatékony beszédértést.
A fülgyertya hatástalan és veszélyes
A fülgyertyázás az utóbbi években népszerű, rendkívül széles alkalmazási körben elterjedt, alternatív gyógymódként számon tartott beavatkozás, mely állítólag az amerikai hopi indiánok ősi gyógymódja volt.
A köhögés lehetséges okai
A köhögés célja a légutak megtisztítása a váladéktól, irritáló anyagoktól, mikrobáktól, idegentestektől. A tünet mögött nem kizárólag légzőszervi betegségek húzódhatnak meg.
Köhögés és köhögéscsillapítás
A köhögés egy tünet, amely különböző betegségek velejárója lehet. A leggyakoribb oka a vírusos vagy bakteriális fertőzés.
Mit árul el a köhögés jellege?
A köhögés a szervezet normális reakciója, ami a légutak tisztítását szolgálja. Ha azonban a köhögés hosszabb ideig fennáll, az okát ki kell vizsgálni.
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!