Őszintén az ételszínezékekről

frissítve:
Jól ismert dolog, hogy az ételeket megpróbálják színesebbé tenni, hiszen így könnyebben eladhatóak. Azonban vásárláskor megnézzük-e, hogy mitől is van ilyen szép színe az élelmiszernek? Megvásárolnánk-e, ha színtelen vagy nem olyan szép élénk színű lenne?
A forgalomba hozatal előtt, toxikológiai vizsgálatok után engedélyezik, ezen színező és tartósító anyagokat. Azonban egymásra gyakorolt hatásukról, és hosszú távú alkalmazás során jelentkező káros hatásukról, szinte alig áll rendelkezésre információ. Ezért javasolja egyre több fogyasztóvédelmi szervezet ezen anyagok elhagyását és kiváltását.
Melyek a gyanúba keveredett adalékok?
Az E102, E104, E110, E122, E124, E129 színezőanyagok és a nátrium-benzoát (E211). Ha megnézzük a boltok polcain található élelmiszereket, szinte mindegyikben megtaláljuk valamelyik adalékot. Üdítőitalok, szörpök, cukorkák, jégkrémek, chipsek jól ismert összetevőiről van szó.
Több szakmai és civil szervezet kérte az élelmiszeripar résztvevőit, hogy váltsák ki ezen ételszínezékeket és tartósítószert. Az ellenőrző szerveztek nem igazán akarnak állást foglalni, hiszen kényes kérdésről van szó.
Mit tudunk tenni?
Próbáljuk megkeresni azon élelmiszereket, amelyek a legkevesebbet tartalmaznak a fent említett szerekből. A lehető legkevesebbet fogyasszunk belőlük. Különösen igaz ez a gyermekeknél! Angol kutatók tanulmánya, az engedélyezett mennyiséget (!) fogyasztó gyermekeknél, a figyelemzavar és a hiperaktivitás gyakoribb előfordulását igazolta.
Ez csupán egy adat azon kevés kutatási eredményből, melyet nyilvánosságra hoztak. Számos egyéb kérdés merül még fel a hosszú távú káros következményekkel kapcsolatban, különös tekintettel a szerek daganatkeltő hatására. A káros mellékhatás kiküszöbölése nem könnyű feladat, tudatos vásárlással talán csökkenthető a bevitt mesterséges anyagok mennyisége, de teljesen el nem kerülhető.
A házilag, természetes úton készített ételek, italok esetében, nem kell a fenti problémával szembesülni, ez lehet az egyetlen alkalmazható megoldás az egészség védelme érdekében.
E-számok keresője Élelmiszer-adalékanyagok adatbázisa a WEBBetegen
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos