Influenzajárvány: veszély a tömegközlekedési eszközökön

szerző: Laczikó Dorottya, klinikai kutató - WEBBeteg
frissítve:

A téli influenzaszezonnal évről évre szembesülnünk kell november végétől kora tavaszig, amely a lakosság jelentős százalékát érinti. Ha sorra vesszük a fertőzés rizikófaktorait, joggal tarthatunk a tömegközlekedési eszközök használatától, hiszen a zsúfolt helyek kifejezetten kedveznek a fertőzések terjedésének. Mit tehetünk, hogy elkerüljük az influenzajárványt? Van-e hatásos védekezési módszer?

A vírusok általában a szemen és az orron keresztül jutnak be a szervezetünkbe

A megfázást okozó és influenzavírusok cseppfertőzéssel terjednek egyik emberről a másikra. A fertőzött váladék általában tüsszentéssel, köhögéssel vagy a beszéddel kerül a levegőbe, amelyet a másik személy belélegezhet, de a fertőzés terjedésének gyakori útja a váladékkal fertőzött tárgyak érintése is. Az influenzavírusok bármilyen felületen túlélnek legalább két vagy több órán keresztül. Érdemes tudatosan viselkedni ezen időszakokban és a sokak által összefogdosott kapaszkodók megérintése után nem dörzsölni a szemünket vagy a szánk, orrunk közelébe nem emelni az esetlegesen fertőzött kezeinket.

Az influenzajárványok terjedését kifejezetten elősegítik a zsúfolt helyek, mint például a reggeli tömött buszok és metró járatok, ahol az emberek akarva akaratlanul érintkeznek egymással. Mivel ezek az utazások elkerülhetetlenek, ezért érdemes inkább felkészülni rá és tudatosan viselkedni.

Olvasson tovább! Ismerje meg az influenza tüneteit

Ajánlatos magunknál tartani alkoholos kézfertőtlenítőt (a legalább 60% alkoholtartalmú kendők megölik a kórokozókat) és alkalmazni a reggeli utazás után, valamint étkezések előtt.

  • Tanácsos az általunk sokat megfogott tárgyakat (pl.: telefon, toll, pénztárca, kilincsek, billentyűzet) lefertőtleníteni a nap végén.

  • A rendszeres kézmosás fontosságát nem lehet elégszer megemlíteni.

  • Ezen túlmenően, még akkor is, ha talán kínosnak találjuk, a szájmaszk az egyetlen védekezési módszer a védőoltáson túl, ami védelmet nyújthat a körülöttünk állók fertőzött tüsszentésével szemben.

Figyeljünk oda a repülőutak során is

A zsúfolt tömegközlekedési eszközökön túl a repülőgépek utasai is ki vannak téve az influenzafertőzéseknek a folyamatos belső légkeringtetésnek és a rendkívül alacsony páratartalomnak köszönhetően.

Kutatások magasabb megfázásos és influenzás előfordulási arányról számoltak be a repülőgéppel történő utazást követően, amit elsősorban a kabin alacsony páratartalmú levegőjének nyilvánítottak. A repülők általánosan 30 000 és 35 000 láb magasan repülnek, ahol a páratartalom 10% vagy még ennél is alacsonyabb. A száraz levegő rontja a nyálkahártya réteg természetes védekező rendszerének működését az orrunkban és a torkunkban, ezáltal könnyebb bejutást biztosít a kórokozóknak az orrgaratba - amely az orr és szájjárat találkozási pontja, és az influenzavírusok kedvelt megtelepedési felülete. Éppen ezért fontos a bőséges folyadékfogyasztás járványos időszakban, valamint a repülő út előtt és közben is a nyálkahártyánk kiszáradásának elkerülése érdekében.

Jó tudni: a leggyakoribb fertőző eszközök
Természetesen nem csak utazás során lehetünk kifejezetten kitéve a kórokozók terjedésének, hanem a gyakori érintésnek kitett felületek esetén is. A sokak által használt lift gombok, ajtó kilincsek vagy automaták éppen olyan fertőzőek lehetnek, mint egy tömegben töltött, néhány perces utazás.

Tippek az influenzaszezon tünetmentes átvészeléséhez

Bizonyos rizikócsoportok esetében az influenzavírussal való megfertőződés kifejezett veszéllyel járhat, akár életet veszélyeztető tényező is lehet. Ezen esetekben különösen ajánlott a védőoltások használata, amellyel elkerülhető a fertőzés. Az idős korosztálynak, a meglévő vagy krónikus betegségekkel, legyengült immunrendszerrel rendelkezőknél, valamint kismamáknál ajánlott a háziorvossal való konzultáció e célból.

Olvasson tovább! Influenza elleni védőoltás - Kiknek érdemes beadatni?

A védőoltást leszámítva azonban nincs effektív módszer, ami biztos védelmet biztosíthatna az influenzavírusok ellen, azonban a fertőzés kialakulásának esélyeit nagymértékben csökkenthetjük a tudatos és higiénikus magatartással.

Rendkívül fontos ebben az időszakban a megfelelő étkezés, hogy elegendő vitamint és ásványi anyagot jutassunk be, amely segíthet ellenállóbbá tenni a szervezetünket.

Higiéniai szempontból fontos, hogy tiszteletben tartsuk a környezetünket és tüsszentés, köhögés esetén eltakarjuk a szánkat, amit segít megelőzni mások megfertőződését. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a tünetek általánosan a fertőzést követően 1-2 nappal jelentkeznek, azonban ezen lappangó időszakban is képesek vagyunk terjeszteni a kórokozókat, anélkül hogy tudatában lennénk.

Olvasson tovább! A nátha és influenza hatékony megelőzése

Laczikó Dorottya, klinikai kutató Forrás: WEBBeteg
www.nhs.uk, BMC Infectious Diseases, University of Nottingham, 2011; vol 11: p 16., WebMD Medical Reference
Szerzőnk: Laczikó Dorottya, klinikai kutató

Hozzászólások (0)

Cikkajánló

Hüvelygomba Hüvelygomba

Milyen tünetekről ismerhető fel? Mi okozhatja? Hogyan kezelhető?

Vashiányos vérszegénység Vashiányos vérszegénység

Milyen élelmiszereket részesítsünk előnyben az étrendünkben?

Kötelezően ajánlott védőoltások iskoláskorban

Milyen betegségek ellen nyújtanak védelmet az iskoláskorban kötelezően ajánlott oltások? Cikkünkben ezekről lesz szó.

Háromszoros téli járvány - Hogyan kezeljük ezt a rendkívüli szezont?

Az idei őszi-téli szezon példátlan és aggasztó, rengetegen betegek, sokan egyik légúti megbetegedésből a másikba esnek. Nem kedvez ennek a...

Szüksége van a gyermekemnek influenza elleni védőoltásra?

A legtöbb esetben igen. Az amerikai Járványkezelési és -megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) javasolja a hat hónapnál...

Ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban

Szakértők szerint az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, akár...

Az influenza tünetei és veszélyei

Már az influenza tüneteinek első jelentkezésekor érdemes megkezdeni a kezelést, mivel a betegség szövődményei súlyos, akár életveszélyes...

Influenza elleni védőoltás: kinek érdemes beadatni?

Hazánkban minden évben október elejétől számítunk az influenzás megbetegedések szezonális előfordulására. Amennyiben mindenképp el akarjuk...

Hogyan erősítsük immunrendszerünket?

Az őszi hónapok beköszöntével egyre többen fáznak meg, lesznek betegek, vagy rosszabb esetben az influenza miatt esnek ágynak. Mindez betudható az...

Influenza a rendelőben és az interneten - Itt a járvány!

Már két hete tart az influenzajárvány, és áprilisig várhatóan véget sem ér. De még nem késő beoltatni magunkat, s ha elkaptuk a vírust, akkor sem...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.