Kullancs elleni védőoltás

Dr. Lakos András
szerző: Dr. Lakos András, fertőző betegségek szakorvosa - WEBBeteg
frissítve:

A helytelenül kullancs elleni védőoltásként emlegetett készítmény alatt valójában a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis) elleni vakcinákat értik, melyből kétféle létezik.

Kullancsok és betegségek

1/4 A kullancs kiszedése
2/4 Mikor forduljunk orvoshoz kullancscsípés után?
3/4 Kullancs terjesztette betegségek és tüneteik
4/4 Kullancs elleni védőoltás

Kullancs elleni védőoltás

Az elnevezés félrevezető. Nincs ilyen, legalábbis emberek számára kifejlesztett kullancs elleni védőoltás. Ausztráliában és Afrika egyes területein, sőt Nagy-Britanniában is próbálkoznak kérődzőknek adható kullancs elleni védőoltással. Ezen esetekben a kullancs szervezetében lévő anyagokkal szemben indukálnak immunválaszt. Nincs kizárva, hogy lesz egyszer emberi felhasználásra is alkalmas, valóban kullancs elleni oltóanyag. Ha egyszer ilyen védőoltást kapnánk, akkor magával a kullanccsal szemben lennénk immunisak: szervezetünk megtámadná a kullancsot, még azelőtt, hogy a benne lévő kórokozókat belénk juttatná. Ez a védekezés tudományosan alátámasztott lehetőség, és megvédhetne minket valamennyi ismert és ismeretlen, kullancs által terjesztett fertőzéssel szemben. Ennek ellenére, emberi felhasználásra nem terveznek ilyen oltást.

Fontos

Az esetleges kullancscsípés után 1 hónapon belül nem szabad megkezdeni az oltási sorozatot. A kullancscsípés után adott védőoltásnak haszna nincs, veszélye azonban van. Kullancscsípés után semmilyen védőoltásnak nincs helye!

Kullancs - Milyen védőoltások léteznek?

A helytelenül kullancs elleni védőoltásként emlegetett készítmény alatt valójában a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis) elleni vakcinákat értik. Kétféle védőoltás létezik. Mindkettőnek van gyermek és felnőtt változata.

Csaknem azonos oltóvírust tartalmaznak, bár a gyártástechnológiában vannak fontos különbségek.

A két oltóanyag oltási menetrendjében is vannak különbségek, de ezek nem jelentősek. Célszerű az oltásokat a szezontól távoli időszakban (még télen) megkezdeni, hogy a szezonra már védettekké váljunk. Bár a szakemberek ezt rendszeresen hangsúlyozzák, az emberek többnyire a szezon alatt (tavasszal és nyáron) kérik az oltási sorozat megkezdését. Természetesen, ennek sincs semmi akadálya. Az oltási sort célszerű ugyanazzal az oltóanyaggal befejezni, amellyel az oltásokat megkezdték.

Gyorsított oltási menetrend

KullancsHa már megkaptuk az első oltást, a következő egy hónap múlva lenne esedékes. Amennyiben elmúlt már 7 nap az első oltás után, de a 2. oltás előtt kullancsot találunk magunkon, akkor a 2. oltást előrébb kell hozni, minél hamarabb be kell adni. Azért kell így eljárni, mert az első oltás még nem ad védettséget, de egy héttel később már a 2. oltás beadásával a védettség kialakítható, így az első oltás után egy héttel már a kullancscsípés által okozott fertőzés egy újabb oltással kivédhető. Fontos, hogy megbízható védelem csak a teljes oltási sor esetén biztosított, nem éri meg kockáztatni!

Mindkét oltással kidolgoztak egy (vagy több) gyorsított oltási menetrendet. Ezek azonban kevésbé hatékonyak, több oltást (és pénzt) igényelnek. Emiatt csak akkor tartom indokoltnak, ha a gyermekünk veszélyes helyre megy táborozni, és már nincs 1 hónapunk a védettség hagyományos menetrend szerinti kialakítására. A táborozáskor nincs jelen a szülő, aki gondosan átvizsgálná a gyermekét, vagy a megelőzésként használható kullancsriasztó spray használatát biztosítaná.

A videó lejátszásához kattintson a képre!

Kullancs elleni védőoltás: A javasolt oltási menetrend és ellenjavallatok

A javasolt oltási menetrend tehát: 0., 1., 12. hónap. A második oltás után pár nappal már védettnek tekinthető a páciens. A 4. oltást 3 év szünet után kell beadni. Ezután minden 5. évben kell 1-1 ampullát adni, amíg el nem érjük az 59. életévünket. Ezután 3 évente kell 1-1 emlékeztető oltást felvenni, az élet végéig (ill, amíg újabb, ezt módosító ajánlás nem születik). Minden ampulla azonos oltóanyagot tartalmaz, függetlenül attól, hogy emlékeztető vagy alapimmunizálásról van szó.

Az oltásokat dokumentálni kell, a dokumentációnak a páciens birtokában is kell lenni (oltási könyv). Az oltást nem szabad beadni épp most zajló friss fertőzés, lázas betegség esetén, de nincs ellenjavallat nátha, köhögés esetén. Allergiás reakció a gyakorlatban nem fordul elő, emiatt semmilyen allergiás előzmény sem jelent ellenjavallatot (kivéve, ha esetleg maga az oltás okozott volna korábban allergiát). Az előzményben szereplő bármilyen más eredetű súlyos allergiás reakció esetén célszerű az oltás után 1-2 órát a rendelőben várakozni, de egyéb teendő nincs.

Korábban forgalomban volt az USA-ban egy oltóanyag a Lyme-betegség ellen is, azonban ezt kivonták a forgalomból, és úgy látszott, egyhamar nem lesznek újabb próbálkozások. Mostanra azonban a legfontosabb problémákon sikerült túljutni, és állatkísérletben kipróbáltak és hatékonynak találtak egy új oltóanyagot, ami lehetővé teszi, hogy 5-10 év múlva esetleg emberi oltóanyag készüljön a Lyme betegség ellen is, ami bár enyhébb lefolyású, de százszor gyakoribb, mint a kullancsencephalitis.

A téma cikkei

Dr. Lakos András, infektológus, MTA doktoraForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lakos András, infektológus, MTA doktora
Kullancsbetegségek Ambulanciája (kullancs.hu)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest