A szívroham és a légszenyezettség kapcsolata
A nagymértékű közlekedési levegőszennyezésnek való kitettség a szív-vagy tüdőbeteg emberek esetében szívritmus csökkenés változással társul, amely a hirtelen szívinfarktus okozta halál kockázati tényezője, állítja egy új tanulmány.
A tanulmányban 30 Atlanta környékén élő lakost vizsgáltak, akik tüdőbetegségben (idült obstruktív tüdőbetegség) vagy szívbetegségben (korábbi szívroham) szenvedtek. A Harvard kutatói nem találtak kapcsolatot a csökkent szívritmus változás és a légszennyező anyagok szintje között azokon a területeken, ahol a résztvevők éltek.
Azonban, amikor a betegek egy 24 órás megfigyelő, hordozható készüléket kezdtek viselni, kimutathatóvá vált a szívritmus lecsökkent változása és a közlekedési légszennyezésnek való kitettség közötti lényeges kapcsolat. A közlekedési légszennyező anyagok között szerepel a szén-és nitrogén-dioxid.
Egy csökkenés a szívritmus változásban – ezzel mérik a szív alkalmazkodóképességét a környezeti változásokhoz – jelzi a vegetatív idegrendszer meggyengült irányítóképességét a szív fölött.
Az eredmények alátámasztják az újabb keletű bizonyítékokat a rövid távú, közlekedéssel kapcsolatos légszennyezésnek való kitettség és a szívritmus csökkent változása között.
A Harvard egyetem kutatói szerint ezek a felfedezések segíthetnek megmagyarázni, hogy miért állapította meg néhány korábbi tanulmány, hogy a szívroham kockázata megnő hamarosan azután, hogy sikerült kikecmeregni egy forgalmi dugóból.
(WEBBeteg - T.A.)