Kiütéses lettem, melyik gyógyszer okozhatta? - Az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

Megfáztam és paracetamol tartalmú megfázás elleni szert, torokfertőtlenítő tablettát és lázcsillapítót vettem be. Tele lettem csalánkiütés szerű piros foltokkal. Vajon melyik szer okozhatta ezt? A megfázás elleni szer mellékhatása lehet? A WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Kedves Kérdező!

Sajnos nem lehet megmondani, hogy melyik összetevő, és egyáltalán a paracetamol tartalmú megfázás elleni szer okozza-e panaszt, a többi gyógyszer, illetve maga a vírusfertőzés önmagában is gyakran okoz ilyen panaszt kísérő tünetként.

A teendő ebben az esetben az összes szóba jövő gyógyszer elhagyása, sőt bőrgyógyászt is érdemes felkeresnie, ugyanis az allergiás betegségeknek súlyosabb tünetei is kialakulhatnak. Amennyiben nincs lehetősége most orvoshoz fordulni, a patikában recept nélkül vásárolhat antihisztamin tartalmú tablettát.

Vizsgáltassa ki magát!

A későbbiekben érdemes kivizsgáltatni az allergiát. Bőrgyógyászatok allergiológiai szakrendelésén végeznek ún. LTT vizsgálatot, ahol a kérdéses gyógyszer fehérvérsejtekre gyakorolt hatásából megállapítják, hogy valóban felmerül-e allergia.

Ha az LTT negatív, akkor kórházi körülmények között a kérdéses szerrel provokációs vizsgálat is végezhető az allergia kizárása céljából vagy másik választás, hogy a szóba jövő hatónyagot kerüli.

Az LTT vizsgálat az ön részéről egy egyszerű vérvételt jelent, nem kell éhgyomorra menni, viszont a legtöbb esetbeben beutaló és előjegyzés szükséges.

Gyógyszerallergia

A gyógyszerek által kiváltott nem kívánt hatásokat csak kis mértékben okozza az allergia. A nem várt gyógyszerhatás a kórházi felvételek 2-6 százalékát jelentik. Leggyakrabban antibiotikumok és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők okoznak hasonló reakciókat.
A gyógyszerallergia

A provokáció bentfekvést igényel, mely során a kérdéses hatónyagból egyre nagyobb koncentrációt juttatnak a szervezetbe, és a rekciókat figyelik, ha szükséges beavatkozni, az azonnal lehetséges, ugyanis egy infúzió által egy véna folymatosan biztosítva van. A bentfekvés ideje általában 2 nap, első napon provokáció történik és még további 24 óra megfigyelés szükséges.

Gyógyszerkölcsönhatások

Az összes gyógyszer betegtájékoztatójában találunk egy olyan bekezdést, melyben arra hívja fel a gyártó a figyelmünket, hogy mely gyógyszerekkel ne szedjük együtt az adott készítményt, vagy legalábbis fokozott óvatossággal járjunk el. Mi is a gyógyszerkölcsönhatás?
Gyógyszerkölcsönhatások: amit tudni kell a gyógyszerszedésről

(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló

Kiütés
A kiütéses betegségeket általában a fertőző betegségekhez kötik. Számos más betegség járhat azonban még kiütéssel, illetve olyan bőrelváltozással, melyek kiütések benyomását keltik. A teljesség igénye nélkül áttekintjük, leggyakrabban mit tapasztalhatunk gyermekünk bőrén.